Телефонуйте безплатно на 0 800 212 312 — забирайте свій подарунок

Аптечка на підприємстві: як укомплектувати та зберігати ▶ ▷

Служба охорони праці

Особливості використання праці жінок у нічний час

  • 26 лютого 2018
  • 696

Статтею 24 Конституції України проголошено рівність прав і свобод громадян. Зокрема, чоловіки та жінки мають рівні права у праці та винагороді за неї. Втім, закон обмежує, а подекуди й забороняє, роботу жінок у нічний час. Дізнайтеся, які існують обмеження праці жінок на роботах у нічний час та яка відповідальність передбачена у разі їх недотримання.

Правове регулювання в Україні праці жінок

Згідно з Основним Законом рівність прав жінки і чоловіка забезпечується:

  • наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності, у здобутті освіти і професійній підготовці, у праці й винагороді за неї;
  • спеціальними заходами щодо охорони праці та здоров’я жінок, встановленням пенсійних пільг;
  • створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством;
  • правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям.

Чи може жінка бути водієм самоскида? Читайте також: 

У трудовому законодавстві детально визначено, в яких випадках для жінок мають бути створені спеціальні умови, що дають змогу поєднувати працю з материнством. Так, Кодекс законів про працю (далі – КЗпП) забороняє працювати вночі вагітним і жінкам, що мають дітей віком до трьох років (ч. 1 ст. 55 КЗпП). Жінки інших категорій під час прийняття чи переведення на роботу, що передбачає нічні зміни, мають надати письмову згоду на роботу вночі.

Роботодавець має організувати роботу лише в денні зміни або перевести працівницю на роботу без нічних змін (тимчасово або постійно; за згодою), якщо:

  • жінка, яка працює за змінним графіком, подала на підприємство довідку про вагітність;
  • працівниця, яка має дитину віком до 3 років, вирішила перервати відпустку для догляду за дитиною.

Такий самий принцип діє при зміні істотних умов праці (зокрема, при запровадженні змінного графіка робіт). Про новий режим працівників повідомляють не пізніше ніж за два місяці (ч. 3 ст. 32 КЗпП).

Пам’ятайте!

Якщо працівниця відмовляється продовжувати роботу в нових умовах, її звільнення на підставі пункту 6 ст. 36 КЗпП буде неправомірним. Роботодавець має або організувати її роботу винятково в денні зміни, або, за згодою жінки, перевести її на іншу роботу.

У законодавстві уточнено (ст. 175 КЗпП): заборонено залучати жінок до робіт у нічний час, за винятком галузей народного господарства, де це обумовлено особливою необхідністю і дозволено як тимчасовий захід.

Перелік галузей і видів робіт, де робота жінок у нічний час допускається (із зазначенням максимальної тривалості праці), затверджує Кабінет Міністрів України, проте він наразі не затверджений.

Увага!

Обмеження не поширюються на жінок, які працюють на підприємствах, де зайняті лише члени однієї сім’ї (ч. 3 ст. 175 КЗпП).

Міжнародне законодавство

Чинні міжнародні договори України, обов’язковість яких визнала Верховна Рада України, є частиною національного законодавства та мають пріоритет над національним законодавством (відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України» від 29.06.2004 № 1906).

Статтею 3 Конвенції МОП про працю жінок у нічний час № 41 від 19.06.1934 (переглянута 1934 року) встановлено: «Жінки, незалежно від віку, не використовуються на роботах у нічний час на державних або приватних промислових підприємствах чи в будь-яких їх філіях, за винятком підприємств, на яких зайняті лише члени однієї родини».

Аналогічну норму містить стаття 3 Конвенції МОП про нічну працю жінок у промисловості № 89 від 09.07.1948 (переглянута в 1948 році). Хоча стаття 8 цієї Конвенції дозволяє залучати до роботи вночі:

  • жінок, які обіймають пости адміністративного чи технічного плану;
  • жінок, які працюють у системі охорони здоров’я та забезпечення і не займаються фізичною працею.

Утім, ані СРСР, ані Україна не ратифікували жодну конвенцію щодо нічної праці жінок. Отже, виконувати їх не обов’язково.

Натомість Законом від 14.09.2006 № 137-V Україна ратифікувала Європейську соціальну хартію (переглянуту) від 03.05.1996 (ETS № 163; далі – ЄСХ). Задля забезпечення та ефективної реалізації права жінок, які працюють, на охорону материнства Уряди, що підписали ЄСХ (зокрема й України), зобов’язуються (п. 4, 5 ст. 8 ЄСХ) регламентувати залучення до робіт у нічний час вагітних, жінок, які нещодавно народили дитину, і жінок, що годують своїх грудних дітей. Працю жінок цих категорій заборонено застосовувати лише на підземних гірничих та всіх інших роботах, які протипоказані жінкам у зв’язку з небезпечними, шкідливими для здоров’я або важкими умовами праці.

Варто також згадати найавторитетніше джерело міжнародних норм про права людини – Загальну декларацію прав людини, ухвалену й проголошену резолюцією 217A (III) Генеральної Асамблеї ООН від 10.12.1948. Зокрема, пункт 1 статті 23: кожна людина має право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі і сприятливі умови праці та на захист від безробіття.

Про судову практику у справах про порушення трудових прав жінок читайте далі.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати