text
Служба охорони праці

Вимоги до стелажів

 • 20 лютого 2018
 • 804

Більшість матеріальних цінностей підприємств проходить через склади, які оснащені стелажами. Дізнайтеся зі статті, які вимоги існують в чинному законодавстві до експлуатації стелажного обладнання.

Європейські виробники та власники складського стелажного обладнання керуються стандартами Європейського союзу, які встановлюють вимоги щодо проектування, монтажу та експлуатації стелажного обладнання. Це такі документи: 

 • EN 15512:2009 «Системи зберігання стаціонарні сталеві. Регульовані палетні системи стелажів. Принципи проектування конструкції»;
 • EN 15620:2008 «Системи зберігання стаціонарні сталеві. Регульовані палетні стелажі. Допуски, деформація і зазори»;
 • EN 15635:2008 «Системи зберігання стаціонарні сталеві. Застосування і технічне обслуговування обладнання для зберігання».

В Україні вимоги до улаштування та утримання складів з використанням стелажного способу зберігання вантажів наведені в Правилах охорони праці при експлуатації баз, складів і сховищ, виконанні вантажно-розвантажувальних робіт на об’єктах оптової торгівлі, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 8 травня 1996 р. № 78 (далі – НПАОП 51.0-1.03-96).

Варто зазначити, що ГОСТ 16140-77 «Стеллажи сборно-разборные. Технические условия», який регламентував порядок експлуатації та випробування стелажів, наразі в оновленому Покажчику нормативно-правових актів з охорони праці не згадується.

Згідно з НПАОП 51.0-1.03-96 ширина проїзду між стелажами (при односторонньому русі) повинна бути не менше ширини навантаженого транспортного засобу плюс 0,6 м, а ширина проходу між стелажами – не менше 1 м. Розміри відступів стелажів повинні бути:

 • від стін та пристінних колон – 80 см;
 • від пристроїв електричного освітлення – 50 см;
 • від приладів опалення – 20 см.

Складські приміщення, призначені для зберігання пожежонебезпечних матеріалів, зі стелажами висотою 5,5 м і більше повинні забезпечуватись автоматичними установками пожежогасіння. Освітлення при стелажному способі зберігання улаштовується по осі проходів між стелажами.

Крім того, згідно з п. 7.2.13 НПАОП 51.0-1.03-96 стелажне обладнання повинно відповідати таким вимогам:

 • виключати можливість іскроутворення для виробництв категорій А, Б, В;
 • мати границю вогнестійкості і горючості, зазначену в СНиП 2.11.01-85 «Складські будівлі», ДБН В.1.1-7:2016 «Пожежна безпека об’єктів будівництва. Загальні вимоги»;
 • можливість встановлювати автоматичне пожежогасіння, а також охороняти елементи установок від пошкодження під час вантажно-розвантажувальних роботах.

Для підвищення ефективності проведення вантажно-розвантажувальних робіт у складських приміщеннях рекомендується проводити кодування місць зберігання (стелажів, ярусів, комірок) та використовувати знаки візуальної орієнтації. Для цього на кожному стелажі (зі сторони центрального проходу) закріплюють табличку з номером стелажа і символом вантажу (товару).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть свій статус професіонала —пройдіть швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту

• шпаргалки для безпомилкової роботи

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль