Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Вимоги до стелажів

 • 20 лютого 2018
 • 1475

Більшість матеріальних цінностей підприємств проходить через склади, які оснащені стелажами. Дізнайтеся зі статті, які вимоги існують в чинному законодавстві до експлуатації стелажного обладнання.

Європейські виробники та власники складського стелажного обладнання керуються стандартами Європейського союзу, які встановлюють вимоги щодо проектування, монтажу та експлуатації стелажного обладнання. Це такі документи: 

 • EN 15512:2009 «Системи зберігання стаціонарні сталеві. Регульовані палетні системи стелажів. Принципи проектування конструкції»;
 • EN 15620:2008 «Системи зберігання стаціонарні сталеві. Регульовані палетні стелажі. Допуски, деформація і зазори»;
 • EN 15635:2008 «Системи зберігання стаціонарні сталеві. Застосування і технічне обслуговування обладнання для зберігання».

В Україні вимоги до улаштування та утримання складів з використанням стелажного способу зберігання вантажів наведені в Правилах охорони праці при експлуатації баз, складів і сховищ, виконанні вантажно-розвантажувальних робіт на об’єктах оптової торгівлі, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 8 травня 1996 р. № 78 (далі – НПАОП 51.0-1.03-96).

Варто зазначити, що ГОСТ 16140-77 «Стеллажи сборно-разборные. Технические условия», який регламентував порядок експлуатації та випробування стелажів, наразі в оновленому Покажчику нормативно-правових актів з охорони праці не згадується.

Згідно з НПАОП 51.0-1.03-96 ширина проїзду між стелажами (при односторонньому русі) повинна бути не менше ширини навантаженого транспортного засобу плюс 0,6 м, а ширина проходу між стелажами – не менше 1 м. Розміри відступів стелажів повинні бути:

 • від стін та пристінних колон – 80 см;
 • від пристроїв електричного освітлення – 50 см;
 • від приладів опалення – 20 см.

Складські приміщення, призначені для зберігання пожежонебезпечних матеріалів, зі стелажами висотою 5,5 м і більше повинні забезпечуватись автоматичними установками пожежогасіння. Освітлення при стелажному способі зберігання улаштовується по осі проходів між стелажами.

Крім того, згідно з п. 7.2.13 НПАОП 51.0-1.03-96 стелажне обладнання повинно відповідати таким вимогам:

 • виключати можливість іскроутворення для виробництв категорій А, Б, В;
 • мати границю вогнестійкості і горючості, зазначену в СНиП 2.11.01-85 «Складські будівлі», ДБН В.1.1-7:2016 «Пожежна безпека об’єктів будівництва. Загальні вимоги»;
 • можливість встановлювати автоматичне пожежогасіння, а також охороняти елементи установок від пошкодження під час вантажно-розвантажувальних роботах.

Для підвищення ефективності проведення вантажно-розвантажувальних робіт у складських приміщеннях рекомендується проводити кодування місць зберігання (стелажів, ярусів, комірок) та використовувати знаки візуальної орієнтації. Для цього на кожному стелажі (зі сторони центрального проходу) закріплюють табличку з номером стелажа і символом вантажу (товару).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати