-

Місця для куріння

2 вересня 2021
22204
Середній бал: 5 із 5
експерт із питань охорони праці та пожежної безпеки, адвокат, Київ

Як правильно визначати та облаштувати місця для куріння на підприємстві? Яка відповідальність передбачена за порушення законодавства щодо куріння тютюнових виробів у заборонених місцях? Про визначення спеціальних місць для куріння на підприємстві та заборонені законом місця для куріння розповідаємо у статті.

Пожежа може статися будь-де і будь-коли. Тому на кожному підприємстві необхідно встановити протипожежний режим. Серед іншого він скеровує, як правильно визначити спеціальне місце для куріння на підприємстві.

Нормативне регулювання

Курити тютюнові вироби на підприємстві можна лише у спеціально відведених місцях. Заборони та обмеження, які діють щодо куріння, визначають Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МВС від 30.12.2014 № 1417 (далі — Правила), та Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» від 22.09.2005 № 2899-IV (далі — Закон № 2899). Вимоги до обладнання спеціальних місць для куріння також містяться у Кодексі про адміністративні правопорушення.

Заборонені місця для куріння

Згідно зі ст. 13 Закону № 2899 куріння заборонено:

 • у ліфтах і таксофонах;
 • у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
 • у приміщеннях та на території навчальних закладів;
 • на дитячих майданчиках;
 • у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
 • у під’їздах житлових будинків;
 • у підземних переходах;
 • у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;
 • у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
 • у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
 • у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;
 • на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

Місця для курінняЗверніть увагу! Курити електронні сигарети та кальяни у цих місцях також заборонено!

Спеціальні місця для куріння на підприємстві

На підприємствах, установах та в організаціях усіх форм власності мають бути обладнані спеціально відведені місця для куріння. Власник або орендарі відповідних споруд чи окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не має перевищувати 10% від загальної площі відповідної споруди чи приміщення. Такі місця мають обладнуватися витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму.

Аналогічна вимога до обладнання місць для куріння поширюється також на:

 • готелі та аналогічні засоби розміщення громадян;
 • гуртожитки;
 • аеропорти та на вокзали.

Вимоги до обладнання місць для куріння

У місцях для куріння вивішують графічний знак та такий текст: «Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!». Крім того, поруч зі знаком розміщують плакат з інформацією про шкоду, яку завдає здоров’ю куріння тютюнових виробів.

Згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» знак безпеки «Куріння заборонено!» має бути округлим, мати біле тло, червоний круглий обід і перехресну лінію й чорний символ цигарки.

курити заборонено

У листі МОЗ від 11.04.2013 р. № 05.01-14-А-3344/3601-зв вказано: «За відсутності можливості відведення спеціального місця для паління у приміщенні Міністерство рекомендує обладнати місце для паління за межами приміщень у будь-якій невеликій споруді, якою може бути, наприклад, навіс біля будинку тощо. В інших місцях, де діє заборона на куріння, розміщується спеціальні знаки на кшлат «Куріння заборонено».

Курити на підприємстві — можна чи зась?

Правилами пожежної безпеки в Україні передбачено, що на кожному об’єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) повинен бути встановлений протипожежний режим. Він визначає, як (п. 3 розд. ІІ Правил):

 • утримувати шляхи евакуації;
 • установлювати спеціальні місця для куріння;
 • застосовувати відкритий вогонь;
 • використовувати побутові нагрівальні прилади;
 • проводити тимчасові пожежонебезпечні роботи та ін.

Отже, керівник об’єкта та/або підприємства своїм розпорядчим документом має визначити спеціальні місця для куріння, які необхідно позначити відповідним знаком або написом, і місця, де встановлюють урну або попільницю з негорючих матеріалів.

Місця для куріння Куріння за межами спеціально відведених місць заборонено!

Відповідальність за порушення законодавства про заборону куріння

Відповідальність за порушення законодавства щодо куріння в недозволених місцях передбачена в ст. 175-1 КУпАП.

Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, які визначені рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, тягне за собою попередження або накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 – 170 грн). Повторне протягом року вчинення такого порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а це вже сума значно вище, а саме 170 – 340 грн.

За порушення законодавства про запобігання тютюнопалінню наступає відповідальність згідно зі ст. 20 Закону № 2899. Вона декларує фінансові санкції до суб’єктів господарювання, зокрема, якщо ті не облаштували спеціальні місця для куріння, не обладнали їх витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, не розмістили наочну інформацію, яка складається з графічного знака та тексту: «Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!». Розмір штрафу — від 1000 до 10 000 грн.

Швидкий тест: на якому малюнку правильно зображено знак

«Куріння заборонено!»?

знаки пожежної безпекиМісця для курінняМісця для курінняМісця для куріння
Варіант 1Варіант 2Варіант 3Варіант 4

Всі варіанти допустимі

logo