Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Місця для куріння

 • 19 лютого 2018
 • 2465

Основними законодавчими актами, в яких встановлено вимоги щодо обладнання спеціальних місць для куріння, є Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» від 22.09.2005 № 2899-IV (далі – Закон) та Кодекс про адміністративні правопорушення.

Статтею 13 Закону куріння заборонено:

 • у ліфтах і таксофонах;
 • у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
 • у приміщеннях та на території навчальних закладів;
 • на дитячих майданчиках;
 • у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
 • у під’їздах житлових будинків;
 • у підземних переходах;
 • у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;
 • у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
 • у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
 • у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;
 • на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

Увага!

Куріння електронних сигарет і кальянів у цих місцях також заборонено!

Що стосується підприємств, установ та організацій, то там мають бути обладнані спеціально відведені місця для куріння. Власник або орендарі відповідних споруд чи окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не має перевищувати 10% загальної площі відповідної споруди чи приміщення. Вони мають бути обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму.

Ця вимога поширюється не лише на підприємства, установи та організації усіх форм власності, а також на:

 • готелі та аналогічні засоби розміщення громадян;
 • гуртожитки;
 • аеропорти та на вокзали.

Пам’ятайте!

У приміщеннях перелічених місць курити заборонено!

У листі МОЗ від 11.04.2013 р. № 05.01-14-А-3344/3601-зв зазначається: «У разі відсутності можливості відведення спеціального місця для паління у приміщенні Міністерство рекомендує обладнати місце для паління за межами приміщень у будь-якій невеликій споруді, якою може бути, наприклад, навіс біля будинку і т. п. В інших місцях, де діє заборона палити розміщується спеціальні знаки на кшлат «Куріння заборонено». Натомість у спеціально відведених місцях розміщуються знаки «Місця для куріння», а також про шкоду здоров’ю від куріння.

Пунктом 3 розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 30.12.2014 року №1417, передбачено, що на кожному об’єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) повинен бути встановлений протипожежний режим, який включає і визначення спеціальних місць для куріння та вимоги до них.

Так, керівник об’єкта та/або підприємства своїм розпорядчим документом визначає спеціальні місця для куріння, які необхідно позначити відповідним знаком або написом, і місця, де встановлюють урну або попільницю з негорючих матеріалів. Куріння за межами спеціально відведених місць забороняється.

Відповідальність за порушення законодавства щодо куріння в недозволених місцях передбачена в ст. 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, які визначені рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, тягне за собою попередження або накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 – 170 грн). Повторне протягом року вчинення такого порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а це вже сума значно вище, а саме 170 – 340 грн.

Про інші порушення у сфері охорони праці та відповідальність за них читайте в статті Адміністративна та кримінальна відповідальність фахівця з охорони праці: судова практика.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати