text

Активуйте подарунковий доступ >

Служба охорони праці

Група з електробезпеки верстатника

  • 15 лютого 2018
  • 174

Яка група з електробезпеки має бути у верстатників? Чи потрібно розробляти інструкцію з охорони праці для верстатника та для учня верстатника? Про законодавче регулювання цих та інших дотичних питань дізнайтеся зі статті.

Верстатник є фахівцем, який фактично володіє кількома професіями. Його виробнича діяльність – це цілісна технологічна система (верстат – пристрій – інструмент – заготовка), яка застосовується для обробки деталей з металлу, дерева чи інших матеріалів. У процесі роботи працівник використовує технологічне устаткування (верстат), різноманітні пристрої, а також контрольно-вимірювальні, допоміжні  та інші інструменти.

Верстат обладнаний електричним приводом, тобто електрообладнанням, яке споживає електричну енергію.

Згідно з пунктом 2.1.3 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Комітету по нагляду за охороною праці від 09.01.1998 № 4,  працівники, що обслуговують електроустановки, зобов’язані знати правила їх безпечної експлуатації відповідно до займаної посади чи роботи, яку вони виконують, і мати відповідну групу з електробезпеки.

Група з електробезпеки працівників IT-відділу Читайте також: Група з електробезпеки: як правильно визначити

Вимоги щодо присвоєння групи з електробезпеки встановлені також і Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів, затвердженими наказом Мінпаливенерго України від 25.07.2006 № 258, в редакції від 13.02.2012. Технічна експлуатація електроустановок споживачів може здійснюватись також за спеціальними правилами, встановленими в певній галузі, при цьому галузеві правила не повинні суперечити згаданим вище Правилам.

Що стосується наявності у верстатника групи з електробезпеки, то слід виходити з того, що відповідно до вимог п. 2.3 розділу 1V  Правил технічної експлуатації електроустановок працівники виробничих цехів та дільниць, які здійснюють експлуатацію електротехнологічних установок, повинні мати групу з електробезпеки не нижче ІІ. При цьому такі працівники повинні бути старше 18 років.

Кожен працівник зобов’язаний керуватися  відповідною інструкцією з охорони праці, яка встановлює вимоги безпеки за обсягом, обов’язковим для працівників цієї спеціальності.

Закон України «Про охорону праці» від 14.10.92 р. № 2694-ХІІ вимагає, щоб усі працівники при прийомі на роботу і в процесі трудової діяльності проходили на підприємстві навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці. Допуск до роботи осіб, які не пройшли такого навчання і перевірки знань забороняється (ст. 18). Аналогічна норма закріплена і в Типовому положенні про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15 (п. 3.1).

В інструкції з охорони праці верстатника закріплюється, що до цієї роботи можуть бути допущенi лише спецiально навченi працівники, якi пройшли медичний огляд, iнструктаж з охорони праці, стажування (навчання) на мiсцi роботи, мають посвідчення на право роботи на відповідному обладнаннi, а також що верстатнику дозволяється працювати на верстаті тiльки того типу, який вивчений i закрiплений за ним.

Інструкції розробляються і затверджуються в порядку визначеному Положенням про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженому спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики і Комітету по нагляду за охороною праці від 29.01.1998 № 9, із змінами, внесеними наказом Міністерства соціальної політики України від 30.03.2017 № 526. Введені в дію інструкції видаються у вигляді брошур – для безпосередньої видачі керівникам структурних підрозділів (служб) та працівникам, або у вигляді односторонніх аркушів чи плакатів – для розміщення на робочих місцях чи у виробничих дільницях (п. 2 розділу 5 Положення).

Розроблення інструкції з охорони праці для учня верстатника законодавством не передбачено. Що стосується виробничого навчання неповнолітніх то порядок проведення їх виробничої практики і навчання врегульовано Положенням про навчання неповнолітніх професіям, пов’язаним з важкими роботами і роботами з шкідливими або небезпечними умовами праці, затвердженого наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 30.12.94 № 130.

Передбачено, що на неповнолітніх, які проходять виробничу практику або виробниче навчання в умовах підприємства, поширюються чинні на підприємстві правила внутрішнього трудового  розпорядку, правила, норми та інструкції з охорони праці. Особам, які не досягли 18-річного віку, дозволяється перебування в діючих електроустановках напругою до 1000 В лише під постійним наглядом особи з електротехнічного персоналу підприємства з групою з електробезпеки не нижче III. Допускати неповнолітніх до самостійної роботи забороняється (п.п. 5.1, 6.2 вказаного Положення).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся