Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Цивільний захист та охорона праці на підприємстві

 • 14 лютого 2018
 • 3718

Ми розповімо, як вони мають бути організовані згідно з чинними нормативно-правовими актами

Завданням системи цивільного захисту є своєчасна підготовка об’єкта до захисту від можливих наслідків надзвичайних ситуацій та оперативного проведення невідкладних робіт.

Згідно зі ст. 20 Кодексу цивільного захисту України суб’єкти господарювання мають забезпечити відповідно до чинного законодавства своїх працівників засобами індивідуального та колективного захисту.

Слід розмістити інформацію про правила поведінки у разі виникнення аварії та необхідні заходи безпеки. У випадку виникнення надзвичайних ситуацій необхідно організувати евакуаційні заходи щодо працівників та майна. Мають бути створені формування цивільного захисту та необхідна для їх функціонування матеріально-технічна база.

На об’єктах підвищеної небезпеки (хімічно-, радіаційно-, вибухонебезпечні) мають бути створені локальні системи виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення працівників об’єктів та населення, що проживає в зоні можливого ураження. Слід провести оцінку ризиків виникнення надзвичайних ситуацій та здійснювати заходи щодо їх неперевищення. Мають бути розроблені плани локалізації та ліквідації наслідків аварій.

План локалізації і ліквідації аварій для об’єктів підвищеної небезпеки Читайте також: Небезпечні та шкідливі виробничі фактори

До завдань і обов’язків суб’єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить здійснення навчання працівників з питань цивільного захисту, зокрема правилам техногенної та пожежної безпеки.

Організація цивільного захисту

Керівник суб’єкта господарювання має призначити посадових осіб, які будуть займатися питаннями цивільного захисту. Вони призначаються в таких випадках:

 • у навчальних закладах денної форми навчання з кількістю учнів або студентів від 500 осіб;
 • у суб’єктах господарювання та закладах здоров’я з чисельністю працюючих та осіб, які перебувають на лікуванні,  від 200 до 3000 осіб;
 • у суб’єктах господарювання, які належать до другої категорії цивільного захисту.

Якщо чисельність працюючих перевищує 3000 осіб, необхідно створити підрозділ з питань цивільного захисту.

Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до Закону як підприємці, виконують заходи цивільного захисту особисто.

План локалізації і ліквідації аварій для об’єктів підвищеної небезпеки Вам також може бути цікаво: Навчання з питань цивільного захисту

Порядок діяльності відповідальних осіб чи підрозділів визначається посадовими інструкціями або положеннями. Положення про підрозділ (посадова інструкція працівника) з питань цивільного захисту затверджується керівником, що його створив (призначив), на підставі типового положення про такий підрозділ, що затверджується центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Згідно з Типовим положенням про підрозділ з питань цивільного захисту суб'єкта господарювання (затверджене наказом Міністра внутрішніх справ № 325 від 20 квітня 2017 року, далі – Типове положення) до повноважень підрозділу з питань цивільного захисту належать всі питання, які стосуються організації, здійснення та контролю заходів, пов’язаних із сферою цивільного захисту.

Вид підрозділу (управління, департамент, відділ тощо) визначає керівник суб’єкта господарювання. При цьому враховується обсяг та характер його роботи. Функції цього підрозділу перелічені у п. 6 Типового положення. Серед них:

 • надання пропозицій, організація та контроль виконання заходів щодо забезпечення дотримання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту;
 • облік та ведення документації з утримання захисних споруд цивільного захисту, які перебувають на балансі;
 • забезпечення співробітників необхідними засобами захисту;
 • розміщення наочної агітації щодо заходів безпеки та поведінки співробітників та населення, що проживає в зоні можливого ураження на випадок аварії;
 • створення та забезпечення функціонування систем оповіщення;
 • впровадження інженерно-технічних заходів, які зменшують ризики виникнення аварій, вибухів та пожеж;
 • планування та забезпечення контролю за підготовкою та проведенням заходів з евакуації  працівників та майна;
 • організація та забезпечення проведення з працівниками навчання за програмами підготовки до дій на випадок виникнення надзвичайних ситуацій, а також інструктажів з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

План локалізації і ліквідації аварій для об’єктів підвищеної небезпеки Читайте також: Cпоруди цивільного захисту для укриття персоналу та збереження майна підприємства

Цей підрозділ є робочим органом комісії з питань надзвичайних ситуацій та забезпечує виконання та контроль її рішень. 

Охорона праці на підприємстві

Регулюються Типовим положенням про службу охорони праці, яке затверджене наказом Державного комітету з нагляду за охороною праці № 255 від 15 листопада 2004 року. На його основі роботодавець (з урахуванням специфіки виробництва та видів діяльності, чисельності працівників, умов праці та інших факторів) розробляє і затверджує Положення про службу охорони праці відповідного підприємства.

Служба охорони праці створюється на підприємстві, на якому працює 50 і більше осіб. Якщо співробітників менше, то її функції виконує хтось із працівників за сумісництвом.  Підприємство, на якому працює менше 20 осіб, може залучити сторонніх спеціалістів, які мають відповідну підготовку.

Працівники служби охорони праці проходять навчання та перевірку знань під час прийняття на роботу та потім з періодичністю раз на 3 роки.

Спільно з іншими підрозділами служба охорони праці підприємства розробляє комплексні заходи, спрямовані на досягнення встановлених нормативів та підвищення наявного рівня охорони праці, планів, програм поліпшення умов праці, запобігання виробничому травматизму, професійним захворюванням, надання організаційно-методичної допомоги у виконанні запланованих заходів.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про охорону праці» працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи проходять за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.

Навчання проводяться згідно з Типовим положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Державного комітету з нагляду за охороною праці № 15 від 26 січня 2005 року.

Цивільний захист та охорона праці на підприємстві Читайте також: Все про інструктажі з охорони праці на одному порталі  

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати