Телефонуйте безплатно на 0 800 212 312 — забирайте свій подарунок

Аптечка на підприємстві: як укомплектувати та зберігати ▶ ▷

Служба охорони праці

Нормативна база з безпеки праці

 • 8 лютого 2018
 • 3529

Інженер з охорони праці не займається законотворчістю, однак опрацювання нормативної бази – складова його роботи. Він має знати, які існують види нормативно-правових актів з охорони праці та як їх правильно застосовувати. Нормативна база з безпеки праці — це те, що має знати кожен фахівець.

Нормативна база з безпеки праці

Правовідносини у сфері безпеки праці регулюють Конституція, кодекси, закони, постанови Президента та Кабміну. Це так звані нормативно-установчі документи. Вони визначають облік, реєстрацію, розслідування, розробку, атестацію, проведення експертизи, прийняття в експлуатацію, роботу служб та відповідальних осіб.

Із нормативно-технічними документами не все так однозначно. З одного боку, їх змінюють рідше, ніж постанови та накази (в їх основі — досвід безпечного експлуатування засобів виробництва, а не «політика партії»). З іншого, їх більше, вони є галузеві та міжгалузеві й не завжди зрозуміло, яким коли користуватися.

Нормативна база з безпеки праці Скачайте оновлений Покажчик нормативно-правових актів із охорони праці – 2019Саме ним мають користуватися підприємства, коли формують базу документів з охорони праці.

СкачатиПокажчик нормативно-правових актів з охорони праці 2019

Види нормативних документів

Залежно від розробника, документи з безпеки праці бувають таких видів:

 • нормативно-правові акти з охорони праці (НПАОП) — розробляє Держпраці;
 • державні (національні) стандарти України (ДСТУ, Технічний регламент) — розробляє Мінекономрозвитку; Департамент технічного регулювання — Держстандарт;
 • державні будівельні норми (ДБН, ДСТУ Б) — розробляє Мінрегіонбуд;
 • санітарні норми і правила (санітарний регламент, ДСанПіН, ДСН, ДСП) — розробляє МОЗ;
 • нормативні документи, зокрема з пожежної безпеки (НАПБ) — розробляє ДСНС.

Нормативно-технічні документи встановлюють порядок улаштування та утримання засобів виробництва і захисту та вимоги до умов виробництва.

Нормативно-правовий акт – офіційний документ, який прийняв уповноважений на це суб’єкт нормотворення у визначеній законом формі та порядку, що встановлює норми права для неозначеного кола осіб і розрахований на неодноразове застосування (п. 1.4 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Мін’юсту від 12.04.2005 № 34/5).

Нормативно-правові акти з охорони праці (що їх розробляє Держпраці) вносять до Державного реєстру (Положення про реєстр затверджене наказом Держнаглядохоронпраці від 08.06.2004 № 151). У Реєстрі документи згруповані за видами економічної діяльності (КВЕД).

Дані про затвердження та введення в дію НПАОП оформлюють Покажчиком нормативно-правових актів з охорони праці (далі — Покажчик). Його Держпраці затверджує наказом раз на півріччя. Саме Покажчиком мають користуватися підприємства, коли формують базу документів із охорони праці.

Як розшифровувати кодове позначення НПАОП, показано на Схемі.

Структура позначення НПАОП

Державні стандарти України

На сьогодні сформована база державних стандартів, які поряд із нормативно-правовими актами з питань охорони праці, регулюють питання безпеки під час експлуатації засобів виробництва. Державні стандарти діють на підставі Закону України «Про стандартизацію» від 05.06.2014 № 1315-VII.

Формування та реалізацію державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації) забезпечує Департамент технічного регулювання Мінекономрозвитку. ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (далі — «УкрНДНЦ») є національним органом стандартизації (за розпорядженням КМУ від 26.11.2014 № 1163-р). «УкрНДНЦ» розробляє, приймає, перевіряє, переглядає, скасовує та відновлює дію національних стандартів.

До державних стандартів прирівняні державні будівельні норми та правила (ДБН), а також державні класифікатори техніко-економічної та соціальної інформації (ДК).

Кодове позначення державних стандартів України — ДСТУ. Зазвичай ДСТУ є міжгалузевими. Їх запроваджують на продукцію масового або серійного виробництва, на норми, правила, вимоги, терміни та поняття, позначення й інші об’єкти. ДСТУ розробляють, щоб забезпечити оптимальну якість продукції, єдність та зв’язок між різними галузями науки, техніки, виробництва та культури.

Є групи ДСТУ, які визначають вимоги до безпеки праці, збереження здоров’я і працездатності людини у процесі її трудової діяльності. До них належать: Система стандартів безпеки праці; Безпека у надзвичайних ситуаціях; Вимоги щодо безпеки та гігієни; Пожежна безпека; Безпека дорожнього руху; Електробезпечність низьковольтних розподільчих систем напругою до 1000 В змінного струму та 1500 В постійного струму; Безпека побутових та аналогічних електричних приладів.

Види стандартів

Відповідно до статті 1 Закону України «Про стандартизацію»:

 • стандарт — нормативний документ, заснований на консенсусі, який прийняв визнаний орган, що встановлює для загального і неодноразового використання правила, настанови або характеристики щодо діяльності чи її результатів, та спрямований на досягнення оптимального ступеня впорядкованості в певній сфері;
 • європейський стандарт — регіональний стандарт, який прийняла європейська організація стандартизації;
 • міждержавний стандарт — регіональний стандарт, який передбачила Угода про проведення узгодженої політики в галузі стандартизації, метрології і сертифікації від 13.03.1992 та прийняла Міждержавна рада із стандартизації, метрології і сертифікації;
 • міжнародний стандарт — стандарт, доступний для широкого кола користувачів, який прийняла міжнародна організація із стандартизації;
 • національний стандарт — стандарт, доступний для широкого кола користувачів, який прийняв національний орган стандартизації.
 • гармонізований європейський стандарт — стандарт, який прийняла одна з європейських організацій стандартизації на основі запиту, що зробила Європейська Комісія, та номер і назву якого опублікували в «Офіційному віснику Європейського Союзу» (ст. 1 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» від 15.01.2015 № 124-VIII).

За наказами «УкрНДНЦ» Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з 01.01.2016 припинили дію на території України 12 776 стандартів колишнього СРСР, які розробили до 1992 року. Також накази визначають, що необов’язково виконувати вимоги ГОСТ, на які посилаються чинні нормативно-правові акти.

Про державні будівельні норми технічні регламенти безпеки, санітарні норми та правила, нормативні документи у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки читайте далі.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати