Пільги та компенсації медиків

30 липня 2021
8163
Середній бал: 5 із 5
завідувач відділу охорони праці Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я, Київ

Держава забезпечує право медпрацівників на пільги та компенсації. Однак не завжди заклад охорони здоров’я надає їх своїм працівникам у повному обсязі. Стаття допоможе реалізувати право медичних працівників на пільги й компенсації і не заплутатися в законодавстві.

Щодня медичні працівники зазнають впливу фізичних, хімічних та біологічних чинників, страждають через високе нервово-емоційне напруження. Через важкі умови праці для медпрацівників законодавство передбачає пільги та компенсації:

 • скорочена тривалість робочого часу;
 • щорічна додаткова оплачувана відпустка;
 • оплата праці в підвищеному розмірі;
 • безплатне забезпечення молоком або рівноцінними харчовими продуктами;
 • пільгове пенсійне забезпечення;
 • інші пільги й компенсації, що надають у порядку, визначеному законодавством.

Підстава — статті 51, 76, 100 і 166 Кодексу законів про працю України (КЗпП) та стаття 7 Закону про охорону праці.

Куди звертатися працівникам ЛПЗ, якщо порушили їхні права

Куди звертатися працівникам ЛПЗ, якщо порушили їхні права

Право на пільги й компенсації працівникам, які працюють на роботах із важкими та шкідливими умовами праці, залежить від результатів атестації робочих місць за умовами праці.

Більшість прав та пільг медичних працівників визначає Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII, зокрема стаття 77.

Також медичні працівники мають право отримувати пільги, що встановлюють для своїх працівників підприємства, установи й організації. Зазвичай додаткові права та пільги закріплює колективний договір закладу.

А якими ж нормативно-правовими актами керуватися, аби реалізувати право медичних працівників на пільги й компенсації? Розгляньмо все по порядку.

Чи зберігаються пільги при віддаленій роботі

Які пільги та компенсації передбачені для медиків

1. Доплати

Як установлювати доплати, надбавки та премії, визначають Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджені наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 № 308/519 (далі — Умови).

В Умовах врегульовані основні питання оплати праці медпрацівників, але оплата за інтенсивність, напруженість роботи в документі не прописана. Тому, щоб диференціювати заробітну плату медпрацівників закладу, в межах фонду оплати праці визначають доплати, надбавки, премії, які має передбачати колективний договір закладу.

Як установити доплати молодшому медперсоналу за роботу у важких і шкідливих умовах

2. Страхування

Обов’язково необхідно страхувати на випадок інфікування вірусом імунодефіциту людини під час виконання професійних обов’язків, а також на випадок інвалідності або смерті від захворювань, зумовлених розвитком ВІЛ-інфекції, працівників, які:

 • надають медичну допомогу населенню;
 • проводять лабораторні й наукові дослідження з проблем ВІЛ-інфекції;
 • виробляють біологічні препарати для діагностики, лікування і профілактики ВІЛ-інфекції та СНІДу.

Страхувати таких працівників вимагає постанова КМУ «Про затвердження Порядку та умов обов’язкового страхування медичних працівників та інших осіб на випадок інфікування вірусом імунодефіциту людини під час виконання ними професійних обов’язків, а також на випадок настання у зв’язку з цим інвалідності або смерті від захворювань, зумовлених розвитком ВІЛ-інфекції, і переліку категорій медичних працівників та інших осіб, які підлягають обов’язковому страхуванню на випадок інфікування вірусом імунодефіциту людини під час виконання ними професійних обов’язків, а також на випадок настання у зв’язку з цим інвалідності або смерті від захворювань, зумовлених розвитком ВІЛ-інфекції» від 16.10.1998 № 1642.

3. Відпустки

Тривалість щорічної основної відпустки для медпрацівників становить 24 календарні дні. Щорічну основну відпустку саме такої тривалості гарантує законодавство всім працівникам за відпрацьований робочий рік незалежно від галузевої сфери закладу, у якому вони працюють. Це передбачає частина перша статті 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР.

Медичним працівникам державних і комунальних закладів виплачують допомогу на оздоровлення в розмірі посадового окладу, коли надають основну щорічну відпустку. Підстава — абзац четвертий пункту 2 постанови КМУ «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 11.05.2011 № 524.

Через підвищену небезпеку інфікування окремі працівники протитуберкульозних закладів мають право на щорічну відпустку збільшеної тривалості. Так, 36 календарних днів замість звичайних 24 можуть відпочивати працівники протитуберкульозних закладів, які:

 • надають медичну допомогу хворим на туберкульоз;
 • працюють із живими збудниками туберкульозу чи матеріалами, що їх містять;
 • доглядають за хворими на туберкульоз та/або прибирають приміщення, у яких перебувають такі хворі.
 • 45 календарних днів щорічної відпустки можуть використати у будь-який зручний час працівники протитуберкульозних закладів, які мають професійне захворювання.

У разі використання щорічної відпустки збільшеної тривалості (36 або 45 календарних днів) працівники протитуберкульозних закладів не можуть претендувати на інші щорічні додаткові відпустки, передбачені законодавством.

Медпрацівникам закладів охорони здоров’я надають щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці за підставами Списку № 2 або щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день.

Щорічна додаткова відпустка передбачена для медичних працівників з ненормованим робочим днем. Тривалість — до семи календарних днів. Список посад медичних працівників з ненормованим робочим днем також має бути зафіксований у колективному договорі. Детальніше — у листі Мінсоцполітики «Про додаткову відпустку за безперервну роботу медичним працівникам» від 22.01.2015 № 649/0/14-15/13.

Пільги та компенсації медиків  Яка тривалість додаткової відпустки фельдшера-лаборанта і молодшої медичної сестри лабораторії

4. Молоко

Безплатно надають молоко або інші рівноцінні харчові продукти працівникам, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці. Підстава — частина перша статті 166 КЗпП та частина перша статті 7 Закону про охорону праці.

Нині порядок безплатної видачі молока законодавство не регулює. Тож роботодавець самостійно розв’язує всі питання щодо безплатної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів працівникам, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці. Їх урегульовують у колективному договорі. При цьому враховують результати атестації робочих місць за умовами праці.

Обсяг і джерела фінансування витрат на охорону праці визначають у колективному договорі або угоді. На це вказує пункт 2 постанови КМУ «Про затвердження переліку заходів та засобів з охорони праці» від 27.06.2003 № 994 (далі — Перелік заходів та засобів з охорони праці).

Молоко для медпрацівників — видавати чи ні

Працівників, зайнятих на роботах із важкими та шкідливими умовами праці, забезпечують лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, а також газованою солоною водою відповідно до:

 • КЗпП;
 • Закону про охорону праці;
 • колективного договору або угоди (п. 6 Переліку заходів та засобів з охорони праці).

Грошову компенсацію працівникам на придбання молока або рівноцінних йому харчових продуктів на умовах, передбачених колективним договором, виплачують тільки у разі роз’їзного характеру роботи (ч. 2 ст. 7 Закону про охорону праці).

5. Пенсії

Пенсію за віком на пільгових умовах призначають, якщо:

 • професію чи посаду передбачають Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою КМУ від 24.06.2016 № 461;
 • результати атестації робочих місць за умовами праці підтвердили шкідливі умови праці працівника безпосередньо на робочому місці (абз. 1 п. 2 постанови КМУ «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01.08.1992 № 442);
 • працівники працюють в умовах, передбачених відповідним Списком, повний робочий день (ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII).

Коли визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах, застосовують Списки, чинні на період роботи особи.

Тож дотримуйтеся вимог законодавства, аби правильно забезпечити працівників пільгами та компенсаціями за шкідливі умови праці.

Робота у вихідні та святкові дні
Валерій Бунчукінженер з охорони праці ТОВ «Лайф», Київ
Контроль за станом охорони мають здійснювати керівники та відповідальні особи всіх рівнів управління виробництвом. Допоможуть його належним чином організувати п’ять унікальних додатків, які розробив фахівець у сфері охорони праці Вам у поміч

logo