Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Засоби індивідуального захисту шкіри

 • 24 січня 2018
 • 214

Засоби індивідуального захисту – це спорядження або пристосування, які допомагають користувачу захиститися від однієї або декількох небезпек для життя та здоров’я. Про класифікацію засобів захисту шкіри та особливості їх використання читайте у статті.

Загальні вимоги до ЗІЗ

Основним документом, на який потрібно звертати увагу при виборі засобів індивідуального захисту (далі – ЗІЗ), є відповідний Технічний регламент № 761, затверджений Кабінетом міністрів України 27 серпня 2008 року. В ньому визначені:

 • вимоги до рівня безпеки, який вони мають забезпечити;
 • процедура оцінювання відповідності цим вимогам;
 • правила маркування та введення в обіг.

Конструкція ЗІЗ має бути розроблена з урахуванням особливостей будови тіла людини. Засіб протягом всього терміну використання повинен залишатися у передбачуваному положенні незалежно від умов навколишнього середовища, положення користувача та його рухів. Він має бути обладнаний системою кріплення/регулювання чи випускатися у декількох розмірах.

Засоби індивідуального захисту шкіри Читайте також: 4 поради для правильного вибору засобів індивідуального захисту

ЗІЗ, які захищають від декількох видів небезпеки одночасно, повинні відповідати вимогам до засобів захисту від кожного з них. Ті, які забезпечують захист від механічних ударів, повинні мати достатні амортизаційні властивості. Розмір і маса засобу повинні бути такими, щоб ефективність його використання не зменшувалася.

Матеріали, з яких виготовлені засоби захисту, мають забезпечити у передбачуваних умовах експлуатації достатній рівень захисту від подряпин, проколів, порізів. 

Класифікація ЗІЗ

Засоби захисту поділяються на три категорії:

перша категорія – засоби захисту, що мають конструкцію простої складності і призначаються для захисту від:

 • незначної механічної дії (садові рукавички, наперстки тощо);
 • впливу слабких  мийних  засобів, наслідки дії яких легко усуваються (рукавички  для  захисту  від  впливу  розчинів мийних засобів);
 • температурного впливу при взаємодії з поверхнями, нагрітими до температури, що не перевищує 50 град. C, і нешкідливого механічного впливу (рукавички, фартухи тощо);
 • впливу погодних умов (головні убори, сезонний одяг, взуття тощо);
 • слабких ударів та вібрації, що не впливають на життєво важливі органи та не здатні спричиняти невиліковні ушкодження (легкі захисні шоломи, рукавички, легке взуття тощо);
 • сонячного світла (сонцезахисні окуляри).

друга категорія – засоби захисту, що мають конструкцію середньої складності і не належать до першої і третьої категорії;

третя категорія – засоби захисту, що мають конструкцію високої складності і призначаються для захисту від небезпеки, яка загрожує життю людей, або небезпеки заподіяння невиліковних тілесних ушкоджень, ступінь якої користувач засобів захисту не може визначити своєчасно.

Види та призначення засобів захисту шкіри

Повний перелік ЗІЗ міститься у ДСТУ 7239:2011. Залежно від призначення їх можна поділити на 10 класів. Один із них – засоби захисту шкіри (засоби дерматологічні). До них належать:

 • захисні креми, мазі, гелі;
 • очисники шкіри;
 • репаративні засоби.

Репарація – це відродження ділянок органів або тканин після їх ушкодження будь-яким патологічним процесом. Відповідно, репаративині засоби допомагають відновлювати уражені ділянки шкіри.

Якщо працівники через певні умови виробничої діяльності не можуть використати рукавиці чи рукавички, у нагоді стануть дерматологічні засоби захисту. Захисно-профілактичні засоби (креми, мазі, пасти) захищають відкриті ділянки шкіри від різноманітних біологічних, механічних та хімічних чинників. Одночасно вони допомагають запобігти розвитку захворювань шкіри.

Захисні дерматологічні засоби повинні мати спрямовану ефективність, не повинні чинити алергічної чи токсичної дії на організм працівника. Такі засоби не мають порушувати нормальний стан і функції шкіри та створювати середовище, сприятливе для розвитку мікробів. Відповідно, захисні засоби:

 • легко наносяться на шкіру;
 • не створюють дискомфорту під час виконання виробничих операцій;
 • мають достатню адгезію зі шкірою;
 • за необхідності легко змиваються зі шкірних покривів.

Захисні дерматологічні засоби не повинні забруднювати виробничі матеріали і готові вироби. Вимоги до показників їх захисних, експлуатаційних і фізіолого-гігієнічних властивостей мають встановлюватися нормативно-технічною документацією на конкретні препарати.

Дерматологічні засоби повинні мати упаковку з інструкцією, на якій має бути зазначена інформація про призначення, правила застосування, зберігання, термін придатності препарату.

Існують гідрофільні та гідрофобні засоби. Перші використовують для того, щоб захистити шкіру від лаків, розчинників та смол. Основа цих засобів не розчиняється в них. Гідрофобні допомагають захистити шкіру від води та розчинів солей, кислот, лугів, деяких сипучих матеріалів та мастильно-охолоджуючих речовин. Їх виготовляють на силіконовій та жировій основі. Також можуть використовуватися інші засоби, які не розчиняються в воді (целюлоза, ефіри, віск, смоли).

Для того, щоб очистити шкіру, використовують різноманітні механічні очищувачі (глина, пісок), речовини для видалення фарб, мило. До складу таких засобів входить ланолін, за допомогою якого нейтралізується вплив на шкіру лугів та розчинників. Використовуються і синтетичні мийні засоби, які містять поверхнево-активні речовини. З їхньою допомогою зі шкіри більш ефективно видаляються забруднення.

Випускаються декілька найменувань засобів, які здатні видаляти зі шкіри іржу, мастила, жири, клеї, олійні фарби, сажі та дезинфекційні мийні пасти для рук.

Особливості маркування ЗІЗ

Розпізнавальні чи ідентифікаційні знаки, які характеризують захисні властивості засобу, мають вигляд гармонізованих піктограм або ідеограм.  Вони повинні чітко читатися протягом всього терміну експлуатації ЗІЗ. Інформація, яку вони містять, має бути повною, точною та не допускати неоднозначного тлумачення. Вона подається українською та мовою тієї країни, в якій використовується засіб захисту.

Якщо всі маркувальні знаки або деякі з них на виріб нанести неможливо (через малий розмір), то вони зазначаються в документації або вказуються на упаковці.

Пам’ятайте!

На вибір тих чи інших ЗІЗ передусім впливають ті умови праці, в яких вони будуть використовуватися.

Нові ЗІЗ мають зберігатися у заводській упаковці на значній відстані від джерел відкритого вогню, тепла та озону. Перед використанням їх потрібно перевірити на наявність розривів або дефектів.

Засоби індивідуального захисту шкіри Читайте також: Оцінка відповідності засобів індивідуального захисту

Не слід користуватися брудними (зокрема з плямами рідин), зношеними та пошкодженими ЗІЗ.  Таким чином можна запобігти різноманітним подразненням шкіри та її інфікуванню. Засоби захисту слід одягати лише на чисту та суху шкіру.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати