Небезпечні фактори швейного виробництва та профілактика професійних захворювань

19 березня 2021
1762
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Попри те, що робота, пов’язана з виробництвом одягу, не здається сторонньому спостерігачу особливо складною та шкідливою, все ж існує чимало загроз здоров’ю працівників швейного виробництва. Дізнайтеся, більше про ці загрози та про те, які заходи профілактики професійних захворювань у швейному виробництві запровадити.

Під час роботи на працівників швейних підприємств можуть впливати такі шкідливі виробничі фактори, як: шум, монотонність робочих процесів, травмування рухомими частинами виробничого обладнання (швейної машини, транспортерної стрічки тощо), недостатнє освітлення робочої зони, ураження електричним струмом тощо. Ці та інші негативні фактори можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю працівників.

Перша медична допомога на швейному підприємстві

Захворювання робітників швейних підприємств

Працівники швейного виробництва найчастіше мають такі проблеми зі здоров’ям:

 • захворювання опорно-рухового апарату;
 • професійна астма;
 • контактні дерматити;
 • подразнення очей і носоглотки;
 • онкологічні захворювання легенів, назофарінгітної ділянки і сечового міхура;
 • втрата слуху, викликана шумом.

Можна виділити чотири основних джерела загрози здоров’ю працівникам швейного виробництва.

Отруєння хімічними речовинами

Працівникам швейної майстерні часто доводиться взаємодіяти з різними хімічними речовинами, адже при виробництві одягу нерідко використовуються прогумовані синтетичні тканини. Свіжі рулони такої тканини, а точніше залишки гуми в ній виділяють формальдегід. Ризик надихатися ним особливо зростає при розкроюванні, а також при прасуванні значної кількості матеріалу.

Формальдегід — офіційно визнаний подразник глотки, носа, очей, верхніх та нижніх дихальних шляхів. Постійний контакт з ним провокує розвиток у людини астми, а згідно з деякими дослідженнями — навіть онкологічні захворювання легень і верхніх дихальних шляхів.

Для того, щоб зменшити ризики виникнення наведених вище захворювань у працівників, необхідно забезпечити якісне вентилювання виробничих приміщень.

Виробники готових текстильних виробів також часто працюють з органічними розчинниками. Диметилформамід, наприклад, застосовують для виготовлення водостійкої тканини. Постійний контакт з такими речовинами призводить до ураження центральної та периферійної системи, шкіри та печінки.

Захворювання опорно-рухового апарату

Зазвичай, фахівці швейного виробництва багато часу проводять, сидячи за швейними машинами або ж створюючи викрійки. Їм часто доводиться приймати незручні та неправильні з точки зору здоров’я пози. Внаслідок цього серед працівників швейної промисловості дуже поширені захворювання опорно-рухового апарату — шиї, верхніх кінцівок, спини та ніг. У робітників-швейників нерідко розвивається декілька таких захворювань одночасно. Це, зокрема, тендініт (хвороба сухожиль), синдром защемлення нерва, кистьовий та зап’ястний синдроми.

Шумове забруднення

Швейне обладнання, особливо застаріле, в процесі роботи створює значний рівень шуму. Ситуація ускладняється, коли на підприємстві використовуються погано відрегульовані та облаштовані системи механічної вентиляції. Залежно від ділянки виробництва рівень шуму коливається в межах 77-90 дбА. Він не тільки призводить до погіршення слуху, а й негативно впливає на психоемоційний стан людини.

Електромагнітне поле

Згідно з деякими дослідженнями, існує взаємозв’язок між професійним впливом електромагнітних полів і збільшенням випадків хвороби Альцгеймера як серед робітників, що працюють за швейними машинками, так і серед тих, хто піддавався середньому і сильному впливу електромагнітних полів.

Заходи профілактики професійних захворювань у швейному виробництві

Для того, щоб мінімізувати ризик виникнення професійних захворювань у працівників, передусім потрібно використовувати на виробництві новітні модифіковані ергономічні установки і машини. Також важливо правильно підібрати системи вентиляції, з урахуванням технологічних процесів, об’єму та площі приміщень.

При виборі матеріалів, віддавайте перевагу натуральним тканинам без хімічної обробки. Уникайте роботи з тканинами, що містить диметилформамід та бензол, які мають токсичний вплив на печінку, а також канцерогенну дію.

Аптечка на швейному підприємстві

У законодавстві відсутні вимоги щодо створення медичного пункту (здоровпункту) на швейному підприємстві. Однак для виконання вимог щодо забезпечення надання першої допомоги на швейному підприємстві рекомендовано:

 • сформувати єдину для підприємства аптечку, розмістити її зручному для використання місці із відповідними санітарними умовами (чисте, прохолодне, світле приміщення);
 • розмістити відповідні позначення про місце розташування аптечки (білий хрест у зеленому квадраті).

При формуванні складу аптечки скористайтеся алгоритмом, встановленим наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)» від 11.10.2013 № 875. Зокрема, в аптечку варто покласти такі безрецептурні лікарські засоби:

 • антигіпертензивні лікарські засоби;
 • аналгетичні і спазмолітичні лікарські засоби;
 • протиалергічні лікарські засоби;
 • лікарські засоби для лікування шлунково-кишкових розладів;
 • протизастудні лікарські засоби;
 • лікарські засоби кардіологічної дії;
 • антисептичні і дезінфікуючі лікарські засоби для оброблення шкіри;
 • перев’язувальні матеріали (бинти, пластирі, вата тощо)
 • вироби медичного призначення (джгут кровоспинний, термометр максимальний, ножиці, гіпотермічний пакет тощо).

Лікарські засоби після їх використання або закінчення строку придатності потрібно поповнити або замінити.

Аптечка на підприємстві: як укомплектувати та зберігати

logo