Активуйте подарунковий доступ >

Служба охорони праці

Небезпечні фактори швейного виробництва та профілактика професійних захворювань

 • 11 січня 2018
 • 297

Попри те, що робота, пов’язана з виробництвом одягу, не здається сторонньому спостерігачу особливо складною та шкідливою, все ж існує чимало загроз здоров’ю працівників швейного виробництва. Важливо знати про них все, особливо тим, хто працює в сфері охорони праці.

Захворювання робітників швейних підприємств

Серед професійних захворювань працівників швейного виробництва найпоширенішими будуть такі:

 • захворювання опорно-рухового апарату;
 • професійна астма;
 • контактні дерматити;
 • подразнення очей і носоглотки;
 • онкологічні захворювання легенів, назофарінгітної ділянки і сечового міхура;
 • втрата слуху, викликана шумом.

Загалом існують чотири основних джерела загрози здоров’ю співробітникам швейного виробництва.

Отруєння хімічними речовинами

Швейна майстерня – не коксохімічний завод, але все ж таки взаємодіяти з різними хімічними речовинами її співробітникам доводиться. Справа в тому, що при виробництві одягу часто використовуються прогумовані синтетичні тканини. Їх перевага в тому, що вироби з них не мнуться і легкі в догляді. Однак свіжі рулони такої тканини, а точніше залишки гуми в ній виділяють формальдегід. Ризик надихатися ним особливо зростає при розкроюванні, а також при прасуванні значної кількості матеріалу.

Формальдегід – офіційно визнаний подразник глотки, носа, очей, верхніх та нижніх дихальних шляхів. Постійний контакт з ним провокує розвиток у людини астми, а згідно з деякими дослідженнями – навіть онкологічні захворювання легень і верхніх дихальних шляхів.

Для того, щоб зменшити ризики виникнення наведених вище захворювань у працівників необхідно забезпечити якісне вентилювання виробничих приміщень.

Виробники готових текстильних виробів також часто працюють з органічними розчинниками. Диметилформамід, наприклад, застосовують для виготовлення водостійкої тканини. Постійний контакт з такими речовинами призводить до ураження центральної та периферійної системи, шкіри та печінки.

Захворювання опорно-рухового апарату

Зазвичай, фахівці швейного виробництва багато часу проводять, сидячи за швейними машинами або ж створюючи викрійки. Їм часто доводиться приймати незручні та неправильні з точки зору здоров'я пози. Внаслідок цього серед працівників швейної промисловості дуже поширені захворювання опорно-рухового апарату – шиї, верхніх кінцівок, спини та ніг. У робітників-швейників нерідко розвивається декілька таких захворювань одночасно. Це, зокрема, тендініт (хвороба сухожиль), синдром защемлення нерва, кистьовий та зап’ястний синдроми.

Шумове забруднення

Швейне обладнання, особливо застаріле, в процесі роботи створює значний рівень шуму. Ситуація ускладняється, коли на підприємстві використовуються погано відрегульовані та облаштовані системи механічної вентиляції. Залежно від ділянки виробництва рівень шуму коливається в межах 77-90 дбА. Він не тільки призводить до погіршення слуху, а й негативно впливає на психоемоційний стан людини.

Електромагнітне поле

Як засвідчили недавні експерименти, існує взаємозв’язок між професійним впливом електромагнітних полів і збільшенням випадків хвороби Альцгеймера як серед робітників, що працюють за швейними машинками, так і інших, які піддавалися середньому і сильному впливу електромагнітних полів.

Заходи профілактики професійних захворювань у швейному виробництві

Для того, щоб мінімізувати ризик виникнення професійних захворювань у працівників потрібно використовувати на виробництві:

 • новітні модифіковані ергономічні установки і машини;
 • паспортизовані системи вентиляції, підібрані відповідно до технологічних процесів, об’єму та площі приміщень;
 • натуральні тканини без хімічної обробки.

Особливо важливо уникати роботи з тканинами, що містить диметилформамід та бензол, які мають токсичний вплив на печінку, а також  канцерогенну дію.

За інформацією Держпраці у Миколаївській області

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся