Активуйте подарунковий доступ >

Служба охорони праці

Робота у вихідні та святкові дні

 • 5 січня 2018
 • 674

Існують категорії працівників, які фразу «на роботу – як на свято» змушені сприймати буквально, адже їм доводиться працювати або в новорічну ніч, або в різдвяний вечір, або в дні інших державних свят. В яких випадках вимога роботодавця працювати в такі дні законна, а в яких ні, як має оплачуватися ця робота, та який штраф передбачено за порушення мінімальних державних гарантій оплати праці – допоможе розібратися стаття.

Можна умовно виділити дві категорії працівників, на яких не поширюється «червоний день календаря». Це особи:

 • графік роботи яких передбачає позмінне чергування або вахту;
 • які працюють у сфері обслуговування.

Так, у святкові дні продовжують виконувати свої обов’язки співробітники змін швидкої медичної допомоги і закладів охорони здоров'я, підрозділів пожежних частин і рятувальних загонів МНС, правоохоронці, прикордонники, військовослужбовці. Не повинні роботи перерв у своїй роботі й працівники комунальних та аварійних служб. Всі вони належать до першої категорії працівників, а отже необхідність роботи в святковий чи вихідний день визначає графік чергування.

Робота у вихідні та святкові дні Вас також може зацікавити:

Представники сфери обслуговування самі максимально зацікавлені в тому, аби встигнути зробити якомога більше в період новорічних і різдвяних свят. Адже, як відомо, саме в цей час люди готові витрачати більше грошей, а отже надприбутки в короткий термін гарантовані.

Відповідно, у святкові дні зростає навантаження на персонал розважальних закладів, кав’ярень, барів, пабів, ресторанів та клубів. «Зірковий час» настає в акторів, ведучих шоу-програм, музикантів та багатьох інших працівників культурної сфери. Цілодобові магазини та транспортні служби – теж на піку популярності.

Однак важливо знати, як на рівні законів урегульована робота персоналу у вихідні та святкові дні.

Законодавством передбачено, що у святкові та неробочі дні допускаються роботи, припинення яких неможливе через виробничо-технічні умови (безперервно діючі підприємства, установи, організації), роботи, викликані необхідністю обслуговування населення.

Увага!

Залучати працівників до роботи у вихідні дозволено лише за письмовим наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

У ч. 2 ст. 71 Кодексу законів про працю України наведено перелік випадків, в яких допускається робота у вихідні дні. Отже, залучення окремих працівників в такі дні можливе:

 • для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій і негайного усунення їх наслідків;
 • для відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, загибелі або псування майна;
 • для виконання невідкладних, наперед не передбачених робіт, від негайного виконання яких залежить у дальшому нормальна робота підприємства, установи, організації в цілому або їх окремих підрозділів;
 • для виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.

Якщо роботодавець дотримується норм законодавства при залученні робітника до роботи у його вихідний день, працівник зобов’язаний виконати відповідний наказ. Його невиконання є порушенням трудової дисципліни.

Стаття 72 КЗпПУ встановлює компенсацію за роботу у вихідний день. При чому існує два варіанти її отримання. За згодою сторін працівник може:

 • взяти інший день для відпочинку;
 • отримати грошову компенсацію у подвійному розмірі.

Більш детально про порядок надання грошової компенсації – у 107 КЗпПУ. Зокрема, за роботу у святковий і неробочий день:

 • відрядники – мають отримати оплату за подвійними відрядними розцінками;
 • працівники, робота яких оплачується за годинними або денними ставками, – у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
 • працівники, які одержують місячний оклад, – у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.

Увага!

Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.

Роботодавцям потрібно пам’ятати, що за кожного працівника у разі недотримання мінімальних державних гарантій оплати праці (робота вночі, у вихідні/святкові дні), їм доведеться сплатити штраф у розмірі 10 мінімальних заробітних плат. Враховуючи, що з 1 січня мінімальна заробітна плата становить 3723 гривні, за одного працівника підприємцю доведеться сплатити 37 230 грн штрафу.

Про інші порушення у сфері охорони праці та відповідальність за них читайте в статті Адміністративна та кримінальна відповідальність фахівця з охорони праці: судова практика.

За інформацією Держпраці у Миколаївській області

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся