Робота у вихідні та святкові дні

357
Існують категорії працівників, які фразу «на роботу – як на свято» змушені сприймати буквально, адже їм доводиться працювати або в новорічну ніч, або в різдвяний вечір, або в дні інших державних свят. В яких випадках вимога роботодавця працювати в такі дні законна, а в яких ні, як має оплачуватися ця робота, та який штраф передбачено за порушення мінімальних державних гарантій оплати праці – допоможе розібратися стаття.

Можна умовно виділити дві категорії працівників, на яких не поширюється «червоний день календаря». Це особи:

 • графік роботи яких передбачає позмінне чергування або вахту;
 • які працюють у сфері обслуговування.

Так, у святкові дні продовжують виконувати свої обов’язки співробітники змін швидкої медичної допомоги і закладів охорони здоров'я, підрозділів пожежних частин і рятувальних загонів МНС, правоохоронці, прикордонники, військовослужбовці. Не повинні роботи перерв у своїй роботі й працівники комунальних та аварійних служб. Всі вони належать до першої категорії працівників, а отже необхідність роботи в святковий чи вихідний день визначає графік чергування.

Робота у вихідні та святкові дні Вас також може зацікавити:

Представники сфери обслуговування самі максимально зацікавлені в тому, аби встигнути зробити якомога більше в період новорічних і різдвяних свят. Адже, як відомо, саме в цей час люди готові витрачати більше грошей, а отже надприбутки в короткий термін гарантовані.

Відповідно, у святкові дні зростає навантаження на персонал розважальних закладів, кав’ярень, барів, пабів, ресторанів та клубів. «Зірковий час» настає в акторів, ведучих шоу-програм, музикантів та багатьох інших працівників культурної сфери. Цілодобові магазини та транспортні служби – теж на піку популярності.

Однак важливо знати, як на рівні законів урегульована робота персоналу у вихідні та святкові дні.

Законодавством передбачено, що у святкові та неробочі дні допускаються роботи, припинення яких неможливе через виробничо-технічні умови (безперервно діючі підприємства, установи, організації), роботи, викликані необхідністю обслуговування населення.

Увага!

Залучати працівників до роботи у вихідні дозволено лише за письмовим наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

У ч. 2 ст. 71 Кодексу законів про працю України наведено перелік випадків, в яких допускається робота у вихідні дні. Отже, залучення окремих працівників в такі дні можливе:

 • для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій і негайного усунення їх наслідків;
 • для відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, загибелі або псування майна;
 • для виконання невідкладних, наперед не передбачених робіт, від негайного виконання яких залежить у дальшому нормальна робота підприємства, установи, організації в цілому або їх окремих підрозділів;
 • для виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.

Якщо роботодавець дотримується норм законодавства при залученні робітника до роботи у його вихідний день, працівник зобов’язаний виконати відповідний наказ. Його невиконання є порушенням трудової дисципліни.

Стаття 72 КЗпПУ встановлює компенсацію за роботу у вихідний день. При чому існує два варіанти її отримання. За згодою сторін працівник може:

 • взяти інший день для відпочинку;
 • отримати грошову компенсацію у подвійному розмірі.

Більш детально про порядок надання грошової компенсації – у 107 КЗпПУ. Зокрема, за роботу у святковий і неробочий день:

 • відрядники – мають отримати оплату за подвійними відрядними розцінками;
 • працівники, робота яких оплачується за годинними або денними ставками, – у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
 • працівники, які одержують місячний оклад, – у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.

Увага!

Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.

Роботодавцям потрібно пам’ятати, що за кожного працівника у разі недотримання мінімальних державних гарантій оплати праці (робота вночі, у вихідні/святкові дні), їм доведеться сплатити штраф у розмірі 10 мінімальних заробітних плат. Враховуючи, що з 1 січня мінімальна заробітна плата становить 3723 гривні, за одного працівника підприємцю доведеться сплатити 37 230 грн штрафу.

Про інші порушення у сфері охорони праці та відповідальність за них читайте в статті Адміністративна та кримінальна відповідальність фахівця з охорони праці: судова практика.

За інформацією Держпраці у Миколаївській областіОсвітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

© Служба охорони праці, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


 • Ми в соцмережах
... це як сніг на голову!

Не скачується? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• шпаргалки для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і продовжу читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль