-

На сторожі безпеки сторожа: як уникнути травмування сторожів у зимовий період

28 січня 2022
726
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Взимку особливо гостро стоїть питання навчання та інструктажу сторожів, а також створення умов для їх безпечної роботи. Як уникнути травмування сторожів та охоронників у зимовий період — підкаже наша стаття.

Сторож — це особа, яка здійснює охорону об’єкта від протиправних посягань і надзвичайних обставин. В обов’язки сторожа входить збереження майна підприємства та запобігання проникненню в приміщення будівель (на територію) сторонніх осіб.

Виконання обов’язків і завдань сторожів та охоронників часто пов’язані з травмонебезпечними ризиками. Кількість нещасних випадів збільшується в осінньо-зимовий період. Здебільшого це відбувається під час вечірніх і нічних чергувань та у вихідні. Аналіз причин нещасних випадків, які трапляються зі сторожами та охоронниками, та поради щодо правильної організації робіт допоможуть зменшити рівень травматизму на виробництві.

Як розслідували смертельний нещасний випадок з охоронниками

Основні причини нещасних випадків зі сторожами та охоронниками

Якщо сторожі та охоронники порушують трудову й виробничу дисципліну, інструкції з охорони праці та пожежної безпеки, це призводить до збільшення кількості нещасних випадків, особливо у зимовий період. Основні причини травмування або загибелі осіб, які залучені до охорони об’єктів, територій, будівель і споруд, такі:

 • недотримання інструкцій з охорони праці;
 • падіння на території підприємств під час обходу та огляду об’єктів;
 • порушення трудової і виробничої дисципліни, вимог з охорони праці, що обумовлено вживанням спиртних напоїв у робочий час і на робочому місці;
 • необережне поводження з вогнем;
 • незнання об’єкта, який перебуває під охороною;
 • незадовільний стан здоров’я сторожа;
 • використання саморобних електричних пристроїв з відкритою спіраллю, наявність оголених проводів, відсутність замків на електрощитах, несправність електророзеток і підключення світильників.

Інші причини, які призводять до травмування:

 • розміщення ліжок і тапчанів на робочих місцях;
 • відсутність схем руху сторожів;
 • куріння у невідведених місцях, самовільний вихід за межі території об’єкта;
 • відсутність на робочому місці засобів зв’язку та переліку номерів телефонів представників адміністрації підприємства, чергового місцевого відділу поліції, пожежної служби, швидкої медичної допомоги тощо;
 • відсутність планів аварійних ситуацій.

Немало нещасних випадків з тяжкими наслідками спричинені тим, що сторожі перебувають на роботі у стані алкогольного сп’яніння, допускають сторонніх осіб на територію, яка охороняється, або самі виходять за межі об’єкта, що перебуває під наглядом.

На сторожі безпеки сторожа: як уникнути травмування сторожів у зимовий період  Як відсторонити від роботи працівника у стані сп'яніння

Серед передумов, які найчастіше призводять до порушень, можна виділити такі:

 • низька вимогливість і відсутність постійного контролю з боку посадових осіб підприємства за виконанням працівниками їхніх посадових обов’язків під час чергувань;
 • відсутність раптового контролю за дотриманням сторожами та охоронниками трудової та виробничої дисципліни, вимог інструкцій з охорони праці, правил внутрішнього трудового розпорядку, особливо під час вечірніх і нічних чергувань та у вихідні;
 • прийняття сторожами та охоронниками під час виконання їхніх службових обов’язків недостатньо обміркованих рішень, що стосуються їхньої особистої безпеки та здоров’я;
 • свідоме недотримання вимог безпеки праці, зокрема тих, що встановлюють законодавчі акти, правила та інструкції.

Мало хто зі сторожів уявляє, як саме потрібно правильно чергувати, що робити в екстрених ситуаціях. Причина такого незнання в тому, що зазвичай відповідальні особи не проводить систематичного навчання для сторожів, не розробляють для них інструкцій з охорони праці.

У зимовий період, коли погодні умови особливо несприятливі, керівникам потрібно звернути особливу увагу на те, наскільки ретельно та кваліфіковано виконують свої обов’язки сторожі. При цьому обов’язок підприємця — забезпечити їх теплим спецодягом, ліхтарями, засобами зв’язку, подбати, щоб об’єкти були достатньо освітлені. У зимовий період пішохідні доріжки потрібно своєчасно прибирати від снігу й льоду та посипати піском, щоб запобігти падінню працівників.

Необхідно також провести відповідні інструктажі та навчання з працівниками.

Заходи, які допоможуть уникнути травмування сторожів та охоронників

Що допомагає зробити працю сторожів та охоронників більш безпечною взимку? Варто перелічити ключові моменти:

 • суворе дотримання правил пожежної безпеки;
 • наявність засобів пожежогасіння (вони мають бути у справному стані);
 • вміння сторожів ними користуватися;
 • постійний контроль (обхід або об’їзд пунктів охорони) представниками адміністрації підприємства;
 • суворий контроль за нагрівальними електроприладами (ізоляція електропроводки, захищеність нагрівальних елементів);
 • забезпечення сторожів дровами або іншими матеріалами, необхідними для підтримки належної температури в сторожці.

Безаварійна робота підприємств не менше залежить від того, наскільки відповідально ставляться до своїх робочих обов’язків самі сторожі. Вони мають подбати про безпечний доступ до води і опалювальних матеріалів, вчасно прибирати снігові замети, а також дотримуватися норм безпеки під час обходу територій поблизу будівель і споруд, з дахів яких можуть впасти бурульки або крижані чи снігові брили.

Правильна організація робіт, суворе дотримання правил охорони праці та безпеки виробництва допоможуть запобігти виникненню нещасних випадків.

logo