text
Служба охорони праці

Організація проведення перевірок суб’єктів господарювання

  • 19 червня 2014
  • 1093

Перевірка стану охорони праці — це нерідко привід для хвилювання, як би досконало не виконувались на підприємстві вимоги охорони праці. Щоб уникнути зайвих побоювань, дізнайтеся про види перевірок, які проводять органи Держгірпромнагляду, загальний порядок їх проведення та оформлення результатів

Перевірка — це документальне та фактичне з’ясування комплексу питань (або окремих питань), що належать до повноважень представника контролюючого органу, в ході якого встановлюють факти додержання та/або порушення вимог законодавства і посадових осіб, винних у допущенні цих порушень. Перевірці підлягають як суб’єкти господарювання (юридичні або фізичні особи, що використовують найману працю), так і виробничі об’єкти (виробничі дільниці, споруди, машини, механізми).

Перевірки бувають плановими та позаплановими. Якщо у перевірці задіяні декілька інспекторів різних видів нагляду, то така перевірка може бути комплексною.

Чи звільняє від штрафу негайне усунення виявленого порушення? Читайте також: Чи звільняє від штрафу негайне усунення виявленого порушення?

Періодичність здійснення планових перевірок суб’єктів господарювання та їхніх виробничих об’єктів визначається відповідно до Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері промислової безпеки та охорони праці і визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2009 № 413 (далі — Критерії № 413).

Відповідно до пунктів 3, 9 Критеріїв № 413 суб’єкти господарювання незалежно від форми власності розподіляються за високим, середнім та незначним ступенем ризику для безпеки життя і здоров’я людей. У разі коли суб’єкт господарювання може бути віднесений одночасно до двох або більше груп ризику, такий суб’єкт відноситься до більш високої групи ризику з числа тих, до яких він може бути віднесений.

Відповідно до Критеріїв № 413 планова перевірка суб’єкта господарювання, яка передбачає всебічну перевірку його виробничих об’єктів із середнім ступенем ризику, проводиться не частіше ніж 1 раз на 2 роки, із незначним ступенем ризику — не частіше ніж 1 раз на 5 років. Планова перевірка виробничого об’єкта із середнім ступенем ризику проводиться не частіше ніж 1 раз на 12 місяців, з незначним ступенем ризику — під час планової всебічної перевірки суб’єкта господарювання, тобто не частіше ніж 1 раз на 5 років.

У разі порушення встановлених вимог щодо періодичності проведення планових перевірок суб’єкт господарювання має право не допускати державного інспектора до здійснення перевірки.

Суб’єкту господарювання забороняється здійснювати будь-які дії, що перешкоджають державному інспектору проводити перевірку. У разі створення перешкод для проведення перевірки державний інспектор має право звернутися до правоохоронних органів для вжиття ними відповідних заходів.

Якщо під час перевірки нормативно-правовим документом допускається неоднозначне тлумачення прав і обов’язків суб’єкта господарювання або державного інспектора, рішення приймається на користь суб’єкта господарювання.

Планова перевірка має проводитись за умови письмового повідомлення суб’єкта господарювання про її проведення не пізніше як за 10 днів до дня здійснення перевірки шляхом надсилання Повідом-лення про проведення планової перевірки суб’єкта господарювання.

Така перевірка суб’єкта господарювання передбачає всебічну перевірку всіх його виробничих об’єктів. Під час перевірки суб’єкта господарювання, який має велику кількість виробничих об’єктів (виробничі об’єднання, корпорації, комбінати, заводи тощо), допускається обмежу-ватися тільки перевірками служб, які мають забезпечувати безпечне та безаварійне виконання робіт, та вибірковими перевірками окремих виробничих об’єктів (дільниць).

Планові перевірки суб’єктів господарювання щодо додержання законодавства про охорону праці можуть здійснюватися комплексно. Строк проведення планової комплексної перевірки суб’єкта господарювання (за винятком суб’єкта малого підприємництва) не може перевищувати 15 робочих днів, позапланової — 10 днів. Строк проведення планової комплексної перевірки суб’єкта малого підприємництва не може перевищувати 5 робочих днів. Строк проведення планової перевірки виробничого об’єкта — від 1 до 5 робочих днів.

Якщо під час останніх двох планових перевірок у суб’єкта господарювання не виявлено порушень, максимально допустима частота планових перевірок суб’єкта господарювання зменшується вдвічі. Якщо ж впродовж останніх двох років у суб’єкта господарювання через порушення вимог законодавства про охорону праці стався нещасний випадок зі смертельними наслідками, нещасний випадок з тяжкими наслідками, груповий нещасний випадок, — максимально допустима частота планових перевірок суб’єкта господарювання збільшується у 2 рази.

Підстави для здійснення позапланової перевірки:

  • звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства;

  • неподання суб’єктом господарювання у встановлений термін документів обов’язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;

  • виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов’язкової звітності, поданих суб’єктом господарювання;

  • перевірки виконання суб’єктом господарювання приписів (актів) суб’єктів або об’єктів перевірки господарювання Держгір-промнагляду щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових перевірок;

  • подання суб’єктом господарювання письмової заяви до територіального органу Держгірпромнагляду про здійснення заходу державного нагляду за його бажанням.

Позапланова перевірка здійснюється на підставі наказу територіального органу Держгірпромнагляду. Строк здійснення позапланової перевірки суб’єкта господарювання не може перевищувати 10 робочих днів, суб’єктів малого підприємництва, у т. ч. комплексної, — 2 робочих днів. Строк проведення позапланової перевірки окремого виробничого об’єкта не може перевищувати 2 робочих днів. Продовження строку здійснення позапланової перевірки не допускається.

Під час проведення позапланової перевірки з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для її здійснення, з обов’язковим зазначенням цих питань у Направленні на проведення перевірки.

Вимога щодо інформування суб’єкта господарювання не пізніше як за 10 днів до дня проведення перевірки не поширюється на проведення позапланової перевірки.

Перевірка суб’єкта господарювання або його виробничого об’єкта передбачає оформлення Направлення на проведення перевірки. Перевірка здійснюється у присутності уповноваженої особи суб’єкта господарювання та за місцем провадження ним господарської діяльності у робочий час суб’єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Під час проведення перевірки уповноважені особи суб’єкта господарювання повинні надавати державному інспектору всю необхідну інформацію, пояснення, довідки, матеріали з питань, що виникають під час перевірки, а якщо цього вимагає специфіка виробництва, — додатково забезпечувати засобами індивідуального захисту (наприклад, захисним шоломом) та іншими засобами, необхідними для проведення перевірки.

Державний інспектор та суб’єкт господарювання мають право фіксувати процес перевірки засобами аудіо- та відеотехніки. Інформація, одержана державним інспектором під час перевірки, доступ до якої обмежено, використовується виключно у порядку, встановленому законодавством. Забороняється розголошення інформації, яка становить комерційну таємницю суб’єкта господарювання.

Державному інспектору забороняється здійснювати перевірку суб’єктів господарювання, з якими (або із службовими особами яких) він перебуває у родинних стосунках.

Документи за результатами перевірки державний інспектор може оформлювати як з використанням комп’ютера, так і розбірливим почерком на друкованих формах.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть свій статус професіонала —пройдіть швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту

• шпаргалки для безпомилкової роботи

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль