Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Малярні роботи: працюємо безпечно та без порушень

 • 19 грудня 2017
 • 516

Фарбування має бути безпечним на всіх технологічних стадіях. Саме тому важливо знати, яких вимог потрібно дотримуватися, виконуючи малярні роботи, а що робити заборонено.

На будівництві малярні роботи виконують як вручну, так і механізовано. За механізованого способу користуються пневматичним апаратом (пульверизатором), тиск у якому створює компресор. Посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа, входять до Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, на виконання робіт із яким необхідно отримувати дозвіл від територіального органу Державної служби з питань праці (п. 17 дод. 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107).

Порядок проведення малярних робіт на об’єктах будівництва визначає проектно-технологічна документація (наприклад технологічна карта). Фарбування має бути безпечним на всіх технологічних стадіях: підготовка поверхні виробу під фарбування і видалення продуктів корозії, старого покриття, знежирювання; нанесення лакофарбових матеріалів; приготування, збереження, транспортування робочих речовин і миття та очищення тари й інших засобів виробництва; сушіння лакофарбових покриттів (п. 3.1 ДСТУ Б А.3.2-7:2009).

Як зробити малярні роботи безпечними Читайте також Виконання робіт підвищеної небезпеки

Засоби виробництва, під час експлуатації яких виділяються шкідливі речовини, оснащують місцевими відсмоктувальними пристроями (п. 7.2 ДСТУ Б А.3.2-7:2009). Ручне фарбування поверхонь щітками або валиком у приміщенні виконують за справної загальнообмінної або місцевої витяжної вентиляції.

Фарбувальні суміші мають надходити на робочі місця готовими для того, щоб їх використовували (п. 6.3 ДСТУ Б А.3.2-7:2009). Лакофарбові матеріали можна зберігати на робочих місцях у кількостях, що не перевищують змінної потреби (п. 8.8 ДСТУ Б А.3.2-7:2009; п. 6.6.10 ДБН А.3.2-2-2009). Під час фарбування слід дотримуватися інструкцій, що регламентують застосування лакофарбових матеріалів.

Внутрішні малярні роботи виконують із засобів підмощування (наприклад інвентарних риштовань). Зовнішні – теж виконують із засобів підмощування (наприклад будівельних риштовань або колисок) та просувають за можливості проти вітру (п. 6.20.1, 6.20.17 НПАОП 45.2-1.02-90). Засоби підмощування, які використовують під час малярних робіт у місцях, під якими здійснюють інші роботи або є прохід, виконують настилами без зазорів. Зазор (проріз) між робочим настилом засобу підмощування та стіною споруди під час опоряджувальних робіт має бути 150 мм. Коли роботи не проводять, зазори (прорізи) розміром понад 50 мм перекривають знімні елементи (п. 7.3.11, 7.3.16 ДБН А.3.2-2-2009).

Фарбування великогабаритних виробів виконують із підіймачами, пересувними підмостками, малярними візками портального (велосипедного) типу, візками із платформою.

Як зробити малярні роботи безпечними Читайте також: Малярні роботи: нормативна база, вимоги до виробничого персоналу та засобів захисту

Виконуючи малярні роботи, дотримуйтеся таких вимог безпеки:

 • забезпечуйте безперебійну роботу припливно-витяжної вентиляції у місцях, де виготовляють лакофарбові матеріали;
 • використовуйте нормативні засоби індивідуального захисту (спецодяг, респіратор, захисні окуляри та рукавиці);
 • наносьте лакофарбові матеріали призначеними для цього засобами виробництва;
 • заповнюйте тару лакофарбовими матеріалами не більш ніж на 3/4 ємності;
 • запобігайте перекиданню тари з лакофарбовими матеріалами;
 • зберігайте лакофарбові матеріали на робочому місці в кількості, що не перевищує змінну потребу;
 • закривайте під час перерв у роботі тару для лакофарбових матеріалів призначеними для цього щільними кришками;
 • не залишайте використану тару з-під фарбувальних матеріалів у виробничих приміщеннях; прибирайте у міру використання звільнену з-під розчинників і лакофарбових матеріалів тару з робочого місця у складське приміщення (комору).

Як зробити малярні роботи безпечними Пройдіть тест «Безпека при малярних роботах»

Під час малярних робіт заборонено:

 • об’єднувати між собою спільною витяжною системою місцеві відсмоктувачі повітря від фарбувального обладнання з вентиляційними системами інших виробництв (п. 2.28 підрозд. 2 розд. VII Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС від 30.12.2014 № 1417; далі — Правила № 1417);
 • використовувати лакофарбові матеріали всупереч вимогам інструкції заводу-виробника або застосовувати розчинники й матеріали, на які відсутні сертифікати якості та показники пожежної безпеки (п. 2.28 підрозд. 2 розд. VII Правил № 1417; п. 6.5.13 ДБН А.3.2-2-2009; п. 6.20.20 НПАОП 45.2-1.02-90);
 • використовувати у фарбувальних сумішах бензол, метанол, етанол, хлоровані вуглеводи, свинцеві сполуки (п. 6.2 ДСТУ Б А.3.2-7:2009; п. 6.20.15 НПАОП 45.2-1.02-90);
 • готувати лакофарбові матеріали безпосередньо на робочому місці (п. 2.28 підрозд. 2 розд. VII Правил № 1417);
 • проводити у фарбоприготувальному приміщенні будь-які роботи (крім приготування фарб), зокрема вогневі роботи (наприклад зварювальні; п. 1.16 розд. V НПАОП 0.00-1.71-13; п. 2.28 підрозд. 2 розд. VII Правил № 1417);
 • виконувати малярні роботи з приставних або навісних драбин, підвіконь, випадкових опор і підручного інвентарю (п. 6.20.1, 6.20.17 НПАОП 45.2-1.02-90);
 • фарбувати дерев’яні драбини фарбами (можна просочувати натуральною оліфою із подальшим покриванням безколірним лаком) (п. 7.5 розд. ІV НПАОП 0.00-1.71-13);
 • зберігати харчові продукти біля лакофарбових матеріалів та їсти у приміщенні для фарбування.

Вас може зацікавити

До робіт із підвищеною небезпекою належить:

 • нанесення лакофарбувальних покрить, грунтовок та шпакльовок на основі нітрофарб, полімерних композицій (поліхлорвінілових, епоксидних тощо);
 • роботи з ремонту, фарбування, очистки від снігу та пилу дахів будівель, коли відсутні огорожі;
 • малярні роботи у відсіках та резервуарах морських та річкових суден, а також очистка та фарбування суден у доках та на причалах.

Роботи з фарбування поверхонь елементів будівельних конструкцій не є роботами з підвищеною небезпекою. Винятком є лише ті роботи, що проводять на висоті та з використанням лакофарбувальних покрить, грунтовок та шпаклівок на основі нітрофарб, полімерних композицій (поліхлорвінілових, епоксидних).

(п. 41, 99, 110 Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15).

Про те, як правильно облаштовувати фарбувальні приміщення, читайте далі.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати