Допомога при ураженні струмом

1 серпня 2020
16214
Середній бал: 5 із 5

Перша допомога при ураженні електричним струмом — це найпростіші медичні дії, які виконуються безпосередньо на місці події в найкоротші після травмування строки. У статті ми розповімо, як правильно надати першу допомогу при ураженні струмом.

Домедична допомога — це комплекс заходів, спрямованих на відновлення або збереження здоров’я потерпілих, здійснюваних немедичними працівниками (взаємодопомога) або самим потерпілим (самодопомога).

Найпростіші прийоми домедичної допомоги збільшують шанси на порятунок потерпілого на 30%, якщо їх виконають протягом перших чотирьох хвилин. Очікувати, що медичні працівники швидко прибудуть на місце події, не варто. Тож вміння кожного з нас надавати домедичну допомогу має істотне значення для порятунку життя людини.

Електробезпека
МИХАЙЛО ЧЕМЕРИСексперт із питань домедичної допомоги, директор ліцею № 208 м. Києва, вчитель медико-санітарної підготовки
Як врятувати життя потерпілому й не наразитися на небезпеку самому? Скористайтеся порадами експерта

як запобігти ураженню електричним струмом

Вимоги до персоналу, який обслуговує електроустановки

При ураженні електричним струмом смерть часто буває клінічною, тому ніколи не потрібно відмовлятися від надання допомоги потерпілому і вважати його мертвим через відсутність дихання, серцебиття, пульсу. Вирішувати питання про доцільність або непотрібність заходів з оживлення та зробити висновок про смерть потерпілого має право лише лікар.

Допомога при ураженні струмомВажливо!

Перед тим, як надати домедичну допомогу, оцініть обстановку та переконайтеся у власній безпеці. Якщо є небезпека, викличте аварійно-рятувальну службу. Доки вона прибуде — попереджайте про небезпеку довколишніх.

Працівники, які обслуговують електроустановки та мають II–III групи з електробезпеки, повинні уміти практично надавати першу допомогу потерпілим у разі нещасних випадків. Зокрема, вони мають знати, як правильно здійснювати штучне дихання і зовнішній масаж серця. Ті, хто має IV–V групи з електробезпеки, додатково повинні уміти організувати безпечне проведення робіт та навчити працівників інших груп правилам безпеки і наданню домедичної допомоги.

У місцях постійного чергування персоналу повинні бути:

 • аптечка з необхідними пристосуваннями та засобами для надання першої медичної допомоги;
 • плакати, присвячені правилам надання першої допомоги, виконання штучного дихання та зовнішнього масажу серця, вивішені на видних місцях.

Як організувати безпечну експлуатацію електроустановок

Безпечні методи звільнення потерпілого від дії електричного струму

Невідкладну допомогу при ураженні струмом надають передусім ті працівники, які перебувають поруч. Діяти потрібно у такій послідовності. 

Спочатку потрібно звільнити потерпілого від струмопровідних частин обладнання, а саме: якомога швидше відключити ту частину електрообладнання, до якої доторкається людина.

Пам’ятайте!

Ураження струмом у більшості випадків призводить до судом м’язів, тому сам потерпілий не може розірвати контакт з провідником.

Під час знеструмлення електрообладнання одяг та поверхня тих предметів, якими до нього торкаються, мають бути абсолютно сухими, адже вологі або мокрі предмети є гарними провідниками струму. Звільнити особу від струмопровідних частин або дроту в електроустановках напругою до 1000 В можна за допомогою:

 • палиці;
 • дошки;
 • шапки;
 • сухих рукавиць;
 • рукавів одягу;
 • діелектричних рукавиць.

Для звільнення потерпілого від струмопровідних частин під напругою понад 1000 В слід одягнути діелектричні рукавиці та боти і діяти штангою або ізолювальними кліщами, розрахованими на відповідну напругу.

Допомога при ураженні струмом

Провідники потрібно перерізати інструментом з ізольованими ручками або перерубати сокирою з дерев’яним сухим топорищем.

Потерпілого можна відтягнути за одяг подалі від місця ураження, не торкаючись при цьому відкритих частин його тіла та металевих предметів, розташованих поруч. Також потрібно уникати контакту із його взуттям, яке може бути вологим, а отже гарно проводити електричний струм. Найкращий варіант — одягнути під час порятунку діелектричні рукавиці. Їх можна обмотати сухим одягом або натягнути на них рукава верхнього одягу. Якщо поруч є гумовий килимок або суха дошка, їх також використовують для того, щоб ізолювати себе.

Перша допомога при ураженні електричним струмом

Опинившись у безпечному місці, потрібно оцінити стан потерпілого та негайно розпочати надання домедичної допомоги. Пам’ятайте, від того, наскільки швидко та кваліфіковано ви її надасте, залежить життя особи, ураженої струмом. Можна виділити три стани людини залежно від дії електроструму на її організм:

 1. Потерпілий при свідомості. Достатньо залишити його під наглядом у стані спокою, викликати медиків.
 2. Потерпілий непритомний, однак дихає. Людину кладуть горизонтально, розстібають комір, пасок, послаблюють тісний одяг. До прибуття медичного персоналу можна спробувати привести особу до тями за допомогою нашатирного спирту.
 3. У потерпілого уривчасте дихання або він взагалі не дихає. Потрібно здійснювати непрямий масаж серця та штучне дихання до приїзду лікарів швидкої допомоги. 

Пам’ятайте, потерпілого слід переносити в інше місце лише в тих випадках, коли йому та особі, що надає допомогу, продовжує загрожувати небезпека або коли надання допомоги на місці неможливе. Для того, щоб не втрачати час, не слід роздягати потерпілого. Не обов’язково, щоб при проведенні штучного дихання потерпілий перебував у горизонтальному положенні. Якщо потерпілий перебуває на висоті, необхідно перед спуском на землю зробити штучне дихання безпосередньо в люльці, на щоглі або на опорі.

Незалежно від ступеню ураження струмом, потерпілий ще деякий час має бути під наглядом медичного персоналу. Не варто відправляти таку особу додому або відразу допускати її до роботи. Адже дія електричного струму на організм може проявитися через кілька годин і привести до тяжких наслідків.

logo