Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Допомога при ураженні струмом

 • 4 червня 2018
 • 1954

Перша допомога при ураженні електричним струмом має бути надана якомога швидше. Це найпростіші медичні дії, що виконуються безпосередньо на місці події в найкоротші строки після травмування. У статті ми розповімо, як правильно надати першу допомогу при ураженні електрострумом.

Домедична допомога – це комплекс заходів, спрямованих на відновлення або збереження здоров’я потерпілих, здійснюваних немедичними працівниками (взаємодопомога) або самим потерпшим (самодопомога).

Вимоги до персоналу, який обслуговує електроустановки

Найважливіша умова надання домедичної допомоги – її терміновість. Чим швидше вона надана, тим більше шансів на позитивний наслідок. Зволікання може спричинити загибель потерпілого.

При ураженні електричним струмом смерть часто буває клінічною, тому ніколи не потрібно відмовлятися від надання допомоги потерпілому і вважати його мертвим через відсутність дихання, серцебиття, пульсу. Вирішувати питання про доцільність або непотрібність заходів з оживлення та винести заключения про його смерть має право лише лікар.

Працівники, що обслуговують електроустановки, які мають II–III групи з електробезпеки, повинні уміти практично надавати першу допомогу потерпілим у разі нещасних випадків, зокрема застосовувати способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця. Ті, хто мають IV–V групи з електробезпеки, додатково повинні уміти організувати безпечне проведення робіт та навчити працівників інших груп Правилам безпеки і наданню першої допомоги потерпілим від електричного струму.

У місцях постійного чергування персоналу повинні бути:

 • аптечка з необхідними пристосуваннями та засобами для надання першої медичної допомоги;
 • плакати, присвячені правилам надання першої допомоги, виконання штучного дихання та зовнішнього масажу серця, вивішені на видних місцях.

Допомога при ураженні струмом Читайте також: Інструкція з охорони праці при користуванні електропобутовими приладами

Безпечні методи звільнення потерпілого від дії електричного струму

Надавати першу допомогу при ураженні електричним струмом передусім мають особи, котрі перебувають поруч. Діяти потрібно у такій послідовності. 

Передусім потрібно звільнити особу від струмопровідних частин обладнання.

Пам’ятайте!

Ураження струмом у більшості випадків призводить до судом м’язів, тому сам потерпілий не може розірвати контакт з провідником.

Отже, необхідно якомога швидше відключити ту частину електрообладнання, до якої доторкається людина. Варто пам’ятати, що вологі або мокрі предмети є гарними провідниками струму, тому одяг та поверхня предметів, якими здійснюють таке відключення, мають бути абсолютно сухими. Звільнити особу від струмопровідних частин або проводу в електроустановках напругою до 1000 В можна за допомогою:

 • палиці;
 • дошки;
 • шапки;
 • сухих рукавиць;
 • рукавів одягу;
 • діелектричних рукавиць.

Для звільнення потерпілого від струмоведучих частин під напругою понад 1000 В слід одягнути діелектричні рукавиці та боти і діяти штангою або ізольованими кліщами, розрахованими на відповідну напругу.

Допомога при ураженні струмом

Провідники потрібно перерізати інструментом з ізольованими ручками або перерубати сокирою з дерев’яним сухим топорищем.

Потерпілого можна відтягнути за одяг подалі від місця ураження, не торкаючись при цьому відкритих частин його тіла та металевих предметів, розташованих поруч. Також потрібно уникати контакту із його взуттям, яке може бути вологим, а отже гарно проводити електричний струм. Найкращий варіант – одягнути під час порятунку діелектричні рукавиці. Їх можна обмотати сухим одягом або натягнути на них рукава верхнього одягу. Якщо поруч є гумовий килимок або суха дошка, їх також використовують для того, щоб ізолювати себе.

Перша допомога при ураженні електричним струмом

Опинившись у безпечному місці, потрібно оцінити стан потерпілого та негайно розпочати надання першої допомоги. Пам’ятайте, від того, наскільки швидко та кваліфіковано ви її надасте, залежить життя особи, ураженої струмом. Можна виділити три стани людини залежно від дії електроструму на її організм:

 1. Потерпілий при свідомості. Достатньо залишити його під наглядом у стані спокою, викликати медиків.
 2. Потерпілий непритомний, однак дихає. Людину кладуть горизонтально, розстібають комір, пасок, послаблюють тісний одяг. До прибуття медичного персоналу можна спробувати привести особу до тями за допомогою нашатирного спирту.
 3. У потерпілого уривчасте дихання або він взагалі не дихає. Потрібно здійснювати непрямий масаж серця та штучне дихання до приїзду лікарів швидкої допомоги. 

Допомога при ураженні струмом Читайте також: Безпечна напруга як захист від ураження струмом

Пам’ятайте, потерпілого слід переносити в інше місце лише в тих випадках, коли йому та особі, що надає допомогу, продовжує загрожувати небезпека або коли надання допомоги на місці не можливе. Для того, щоб не втрачати час, не слід роздягати потерпілого. Не обов’язково, щоб при проведенні штучного дихання потерпілий знаходився в горизонтальному положенні. Якщо потерпілий знаходиться на висоті, необхідно перед спуском на землю зробити штучне дихання безпосередньо в люльці, на щоглі і на опорі.

Незалежно від ступеню ураження струмом потерпілий ще деякий час має бути під наглядом медичного персоналу. Не варто відправляти таку особу додому або відразу допускати її до роботи. Адже дія електричного струму може проявитися через кілька годин і привести до тяжких наслідків.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати