Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Група з електробезпеки працівників IT-відділу

  • 5 грудня 2017
  • 1459

Під терміном «IT-шники» нині розуміють досить широке коло працівників з найрізноманітнішими обов’язками. Однак від того, які саме функції виконує та чи інша особа, з яким обладнанням працює залежить те, чи можна її вважати електротехнічним працівником. Дізнайтеся, чи потрібна група допуску з електробезпеки IT-фахівцям та чи потрібно їм проходити навчання з електробезпеки.

У правилах з технічного захисту інформації для приміщень банків, у яких обробляються електронні банківські документи  (затверджені постановою Правління Національного банку України від 4 липня 2007 року № 243) визначено вимоги до організації серверної. А особливості роботи її працівників залежать від специфіки функціонування цього приміщення.

Передусім спробуємо розібратися, чи можна вважати IT-фахівців електротехнічними працівниками.

Група з електробезпеки працівників IT-відділу Читайте також: Група з електробезпеки: як правильно визначити

Місце, де розташоване електрообладнання, доступ до якого має лише виробничий персонал, називається серверною. Це може бути як окреме електроприміщення, так і частина приміщення, відмежована певним чином (наприклад, сітками). Про це зазначено у п. 1.1.5 глави 1 «Загальні правила» Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міненерговугілля від 21 липня 2017 року № 476. 

Доступ до серверної має лише визначене коло осіб. Їх називають користувачами і розподіляють на декілька категорій.  Залежно від рівня доступу до інформації або даних, а також від характеру та складу завдань, які вирішуються у серверній, користувачів ділять на кілька категорій. Вони перелічені в підрозділі 6.3.1 НД ТЗІ 2.5-010-03 «Вимоги до захисту інформації WEB-сторінки від несанкціонованого доступу» (затверджені наказом Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України від 2 квітня 2003 року № 33) (СКАЧАТИ).

Перша категорія – це ті, хто має доступ до інформації на WEB-сторінці, відкритої для всіх.

Друга категорія – користувачі, котрі мають право супроводжувати комплексну систему захисту інформації та забезпечувати керування автоматизованою системою. Це можуть бути як адміністратор безпеки, так і будь-які працівники служби захисту інформації, а також користувачі з функціональними обов’язками WEB-майстрів, адміністраторів сервісів, адміністраторів мережевого обладнання, адміністраторів ресурсів DNS, PROXY, FTP та інші, якщо їх робота буде пов’язана з даними WEB-сторінки.

Третя категорія – технічний обслуговувальний персонал, який створює умови для належного функціонування автоматизованої системи, забезпечує щоденну підтримку життєдіяльності фізичного середовища. До неї належать електрики, технічний персонал, який займається обслуговуванням приміщень будівель, ліній зв’язку та деякі інші працівники.

Четверта категорія – розробники програмного забезпечення, до обов’язків яких входить не лише створення та впровадження нових функціональних процесів, а й супроводження наявного функціонального програмного забезпечення сервера. Також до цієї категорії належать особи, які проектують та розробляють фізичну структуру автоматизованої системи.

П’ята категорія – постачальники обладнання і технічних засобів, а також працівники, котрі займаються його монтажем, мають справу з гарантійним й післягарантійним його обслуговуванням.

Важливо знати!

Відповідно до НПАОП 40.1-1.21-98 записувати покази електролічильників та інших вимірювальних приладів, встановлених на щитах керування і в розподільних установках, дозволено:

  • одноособово працівникам з групою II за наявності місцевих оперативних працівників (із чергуванням двох осіб) і з групою III — без місцевих оперативних працівників;
  • працівникам інших організацій з групою III у супроводі місцевого оперативного працівника (п. 6.5.11 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів; НПАОП 40.1-1.21-98).

Група з електробезпеки працівників IT-відділу Читайте за темою: Електробезпека: створюємо безпечні умови праці

Працівники, які здійснюють технічне обслуговування електротехнічних засобів серверної, належать до електротехнічних працівників. Відповідно, фахівці IT-відділу, котрих зараховують до технічного обслуговувального персоналу, також входять до цієї категорії.  Згідно з п. 3.1 розділу ІІІ Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України від 25 липня 2006 року № 258 (далі – ПТЕЕС) і розділом 1.2 НПАОП 40.1-1.21-98, електротехнічні працівники повинні мати групу з електробезпеки не нижче IІI.

Група з електробезпеки працівників IT-відділу Читайте також: Навчання працівників за ПТЕЕС та група з електробезпеки

Також до робіт у серверній, які не пов’язані з обслуговуванням електротехнічних засобів, може бути залучений електротехнологічний персонал. До кола обов’язків таких працівників входить, наприклад, контроль за роботою технічного обладнання або налагодження режимів роботи обладнання за допомогою комп’ютерного програмного забезпечення. Електротехнологічні працівники мають групу з електробезпеки не нижче II (п. 3.1 розділу ІІІ; п. 2.2, 2.3 розд. IV ПТЕЕС).

Про вимоги до кваліфікації та навчання електротехнічних працівників читайте далі.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати