Скачайте План комплексних перевірок 2019

Служба охорони праці

Особливості призначення пільгової пенсії працівникам, зайнятим на підземних роботах

 • 4 грудня 2017
 • 132

Працівники, які були зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, мають право на пільгову пенсію. Скільки років потрібно пропрацювати у цій сфері для її призначення – чітко визначено в законодавстві. Однак досить часто у працівників виникають питання щодо того, чи враховується період навчання при обчисленні пільгового стажу, або як на нього впливає перебування на інвалідності.

Право на пенсію осіб, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (сюди входить особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії визначено в статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ. Список виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461.

Отже, якщо особи були зайняті на цих роботах не менше 25 років, вони, незалежно від віку, мають право на призначення пільгової пенсії.

Водночас для працівників провідних професій таке право передбачено у разі зайнятості на цих роботах не менше 20 років. До таких працівників належать:

 • робітники очисного вибою;
 • прохідники;
 • вибійники на відбійних молотках;
 • машиністи гірничих виймальних машин;
 • сталевари;
 • горнові;
 • агломератники;
 • вальцювальники гарячого прокату;
 • оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях;
 • машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень).

Особливості призначення пільгових пенсій працівникам, зайнятим на підземних роботах Читайте також: Як призначають пенсію за віком на пільгових умовах

Законодавцем врегульовано і питання пенсійного забезпечення працівників, які протягом повного робочого дня виконували підземні роботи (включно з особовим складом гірничорятувальних частин) на шахтах із видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають на стадії ліквідації. Проте, варто зауважити, до уваги береться лише термін до двох років з моменту реструктуризації/ліквідації.

Статтею 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІV врегульовано зниження пенсійного віку на 1 рік за кожний повний рік підземних робіт. Ця норма діє за наявності менше 10 років підземного стажу у чоловіків та менше 7 років 6 місяців у жінок.

Чи зараховується до пільгового стажу навчання в професійно-технічному навчальному закладі? Відповідь на це питання дає стаття 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10 лютого 1998 року № 103/98-ВР). У най сказано: якщо особа в термін до трьох місяців після закінчення навчання працевлаштовується за набутою професією, період навчання зараховується до пільгового стажу.

Законодавцем також чітко прописано, що час перебування на інвалідності, яка є наслідком нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, зараховується не тільки до стажу, потрібного для призначення пенсії за віком, а й до страхового стажу роботи зі шкідливими умовами. Це передбачає призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Для призначення пільгової пенсії, окрім переліку документів загального характеру, необхідно подати до Пенсійного Фонду довідку від підприємства, якою підтверджується наявність відповідного стажу. У випадку, якщо підприємство вже ліквідовано, наданням таких довідок займаються спеціально створені комісії.

Особливості призначення пільгових пенсій працівникам, зайнятим на підземних роботах Читайте також: Пенсія за віком на пільгових умовах: законодавче регулювання

У зв’язку з тим, що частина підприємств сьогодні розташована на територіях, які тимчасово окуповані, чи міститься в регіонах проведення АТО, виникають проблеми з підтвердженням стажу, що дає право на пільгові пенсії. В таких випадках наявність пільгового стажу встановлюється за допомогою Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Таким чином, для оформлення пенсії необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання (До речі, не обов’язково звертатися особисто: законом передбачається право оформити пенсію через свого представника за допомогою нотаріального доручення) та надати такі документи:

 • заяву, бланк якої можна отримати під час прийому (зразок заповнення такої заяви розміщено на стенді в органах ПФУ); 

СКАЧАТИ БЛАНК

Особливості призначення пільгових пенсій працівникам, зайнятим на підземних роботах

 • паспорт або документ, який засвідчує особу, її місце проживання і вік;
 • довідку про індивідуальний податковий номер (якщо особа через свої релігійні переконання його не отримала, повинна бути відповідна позначка про це в паспорті);
 • документи про стаж (трудову книжку; диплом; військовий квиток; довідки, видані за місцем роботи, служби, навчання або архівними установами та інші документи). Варто пам’ятати, що, починаючи з 1 січня 2004 року страховий стаж обчислюється за даними, які містяться в системі персоніфікованого обліку.
 • документи, що засвідчують особливий статус особи (посвідчення ветерана війни, члена сім’ї загиблого, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інші).

Період перебування на інвалідності у зв’язку із нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальної експертної комісії.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати