Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Падіння з висоти: все про травми та засоби захисту

  • 17 серпня 2018
  • 1916

Як свідчить судово-медична практика, падіння з висоти зазвичай має жахливі наслідки. Люди ламають верхні та нижні кінцівки, шийні хребці, кістки черепа, ребра тощо. Деякі травми несумісні з життям, інші – ведуть до втрати працездатності, тяжких проблем зі здоров’ям. Саме тому важливо подбати про захист від падіння з висоти і засоби індивідуального захисту від падіння з висоти.

Як правило, внаслідок падіння з висоти люди зазнають серйозних травм, характер яких залежить від того, якою частиною тіла вони зіштовхуються з поверхнею. Від падіння з висоти не застрахований абсолютно ніхто і особливо обережним потрібно бути тим, хто в силу своєї професії та роду діяльності працює на висоті.

Якщо проаналізувати статистику виробничого травматизму, то можна дійти висновку, що основними його причинами є необачність та необережність самих працівників, недотримання вимог особистої безпеки, брак контролю з боку керівників робіт і працедавців.

Найтиповіші тілесні ушкодження при падінні

Найімовірніше, впавши з положення стоячи, людина зламає верхні та нижні кінцівки. Приблизно те саме станеться в разі, якщо падіння відбулося під час руху. Забити внутрішні органи, переламати кістки черепа, дістати забій чи струс головного мозку людина може внаслідок падіння, яке відбулося, коли людина перебувала у вертикальному положенні й вдарилася при цьому головою. До всього, якщо особу до падіння вдарили чи штовхнули, то тяжкість перелічених травм зросте.

Якщо висота падіння не перевищує 10 м, це, зазвичай, призводить до незначних зовнішніх ушкоджень. Однак, якщо висота вже становитиме 15 м, то тяжкість ушкоджень буде вищою, позаяк, падаючи з такої висоти, людина може на додачу зачепити предмети, розташовані на її шляху. Йдеться, насамперед, про елементи будівлі чи устаткування, дашок тощо.

Падіння з висоти: все про травми та засоби захисту Чи знаєте ви, як розслідують нещасні випадки внаслідок падіння з висоти

Найнебезпечнішим для життя людини є падіння на голову. Характер травм у такому разі залежить від індивідуальної будови шийного відділу хребта. Якщо довжина шиї становить 13–16 см, то найчастіше внаслідок падіння особа зламає V–VI шийні хребці. Якщо ж довжина шийного відділу хребта менша за 13 см – передусім будуть зламані кістки склепіння черепа. Утім, трапляються випадки, коли люди падали на голову, однак шийний відділ хребта залишався неушкодженим, а кістки склепіння черепа були зламані.

Характер травм грудного та поперекового відділів хребта при падінні у вертикальному положенні залежить від пози, в якій приземлився потерпілий. Зокрема, впавши на випрямлені ноги, він, найімовірніше, ушкодить XI-XII грудні і I–II поперекові хребці. За умови слабко вираженого кіфозу (коли спина на момент зіткнення була прямою) передусім будуть ушкоджені III–IV та IX–X грудні хребці.

Впавши на сідниці, людина зазнає травм XI–XII грудних і I–III поперекових хребців. Трапляються випадки, коли за таких умов люди ламали кістки тазу (сідничні та крижі). До цих травм можуть додаватися гвинтоподібні переломи ребер у задніх відділах в комплексі з розривами міжреберних м’язів переднього відділу грудної клітини.

Падение с высоты: все о травмах и средствах защиты Роботи на висоті: дізнайтеся про типові порушення вимог безпеки

Характер ушкоджень внаслідок падіння на плечі залежить від подальшої траєкторії руху тулуба. Внаслідок удару об площину спиною ушкоджуються лопатки, відбуваються переломи тіл хребців у середньому і нижньому грудному відділах. Якщо тіло зігнулося в момент удару, спостерігаються численні компресійні переломи передніх відділів хребців грудного і поперекового відділів, переломи грудини, а також ушкодження лопаток.

Якщо тіло людини перебувало в горизонтальному положенні під час падіння на площину, ушкодженим передусім буде бік зіткнення.

Важливо!

При падінні зі значної висоти швидкість тіла людини, як правило, зростає протягом перших 10–12 секунд. Після цього вона вже майже не змінюється завдяки опору повітря. При цьому у людини є шанси вижити, якщо вона приземлиться, наприклад, на схил занесеного снігом яру чи будь-яку іншу нетверду поверхню, або якщо амортизатором стане вибухова хвиля тощо.

Якщо падіння відбувається ногами донизу, то у момент зіткнення з поверхнею інші частини тіла за інерцією продовжують рухатися, внутрішні органи обриваються й переміщуються в напрямку падіння. При цьому травмуються п’яткові кістки, довгі трубчасті кістки нижніх кінцівок, людина зазнає компресійних переломів у поперековому чи нижньому грудному відділі хребта. Інколи спостерігаються кільцеподібні переломи основи черепа навколо великого потиличного отвору з вминанням шийного відділу хребта в порожнину черепа.

Очевидно, щоб уникнути каліцтва та загибелі внаслідок падіння з висоти, потрібно бути не тільки максимально обережним, а ще й використовувати спеціальні засоби. Що ж саме допоможе уникнути падіння та травмування під час виконання висотних робіт?

Засоби індивідуального захисту від падіння з висоти

Задля збереження життя та здоров’я працівника, який може впасти з висоти, виконуючи свою роботу, були винайдені засоби колективного й індивідуального захисту (ЗІЗ), якими сьогодні користуються в усіх розвинутих країнах. Йдеться, зокрема, про:

  • запобіжні пояси;
  • захисні каски;
  • страхувальні канати;
  • запобіжні верхолазні пристрої;
  • уловлювачі з вертикальним канатом;
  • огородження, захисні сітки, знаки безпеки тощо;
  • верхолазне спорядження, яке використовують разом з переліченими вище засобами захисту.

ЗІЗ від падіння з висоти обладнані системою пасків, що кріпляться до тіла працівника, і системою кріплення до надійної опори. Загалом ЗІЗ покликані обмежити шлях вертикального падіння людини так, щоб вона не зіштовхнулася з перешкодами. Гальмівне зусилля, що виникає при цьому, не має завдавати тілесних ушкоджень особі та критично пошкоджувати засоби індивідуального захисту.

Важливо!

Перш ніж прикріпитися до якоїсь опори, потрібно переконатися в її надійності, а також перевірити на міцність елементи верхолазного спорядження. Вони мають витримувати зусилля, аналогічні  тим, що виникають при падінні.

Без засобів індивідуального захисту не обійтися тоді, коли безпеку робіт не гарантує конструкція обладнання, організація виробничих процесів, архітектурно-планувальні рішення та засоби колективного захисту.

Падіння з висоти: все про травми та засоби захисту Вас також може зацікавити стаття: Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті: аналізуємо документ

Обираючи спецодяг, спецвзуття та інші ЗІЗ, потрібно керуватися вимогами безпеки для кожного конкретного виду робіт, зважати на характер та умови праці, вид і тривалість дії небезпечних та/або шкідливих виробничих чинників.

Яких порушень найчастіше припускаються під час виконання робіт на висоті? Як потрібно надавати домедичну допомогу особі, яка впала з висоти? Про це, на прикладі конкретних випадків, проілюстрованих фотографіями, читайте в статті з Довідника Падіння з висоти: наслідки та засоби захисту.


Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати