text

Активуйте подарунковий доступ >

Служба охорони праці

Правильно підібрані захисні огородження допоможуть запобігти травматизму на підприємстві

 • 22 листопада 2017
 • 1289

Підсобній працівниці Марії круглопиляльний верстат ампутував кисть. Трагедії могло б не статися, якби роботодавець встановив захисні огородження. Як правильно це потрібно робити – підкаже наша стаття

Щоб створити безпечні умови праці на виробництві, застосовують технічні засоби. Вони бувають об’єктивні та суб’єктивні. Об’єктивними є огороджні, захисні та блокувальні пристрої, ізоляція, герметизація та заземлення. Суб’єктивні — це таблички, сигнальні пристрої та застережні написи. Та якщо ви будете використовувати лише їх, це не гарантує безпеку.

Якщо на підприємстві немає об’єктивних засобів захисту, працівники погано почуваються через шум, вібрацію, загазованість, недостатнє освітлення тощо. Як наслідок, вони стають неуважними та можуть травмуватися.

Правильно підібрані захисні огородження допоможуть запобігти травматизму на підприємстві Що робити, якщо керівник не реагує на ваші приписи – розповідає експерт.

Об’єктивні засоби захисту надійніші, оскільки вони запобігають контакту з небезпечними факторами. Найбільш ефективні з-поміж них захисні огородження. Про види та вимоги до їх облаштування — далі.

Види захисних огороджень

За вимогами безпеки усі приводи, передачі, рухомі деталі, робочі органи машин та механізмів необхідно обладнати огородженнями. Вони запобігають потраплянню одягу, рук і ніг до робочих органів, захищають від стружки та крапель розплавленого металу, агресивних рідин і випромінювання. 

Залежно від призначення огородження виготовляють із листового металу, металевої сітки, пластмаси, а в деяких випадках — зі спеціальних матеріалів (наприклад для захисту від радіоактивного випромінювання). Які бувають види огороджень, дивіться на схемі

Правильно підібрані захисні огородження допоможуть запобігти травматизму на підприємстві

Стаціонарні огородження облаштовують як невід’ємну складову устаткування. Відкидними огородженнями закривають робочі вузли, передавальні системи й інші механізми, з якими часто працюють. До них належать кожухи, футляри, дверцята. Відкидні огородження приєднують до нерухомих частин машин петлями чи навісами.

Знімними огородженнями закривають приводні та передавальні механізми, які не налагоджують та не оглядають у міжремонтний період роботи устаткування. До машин їх прикріплюють болтами.

Переносні (тимчасові) огородження використовують під час ремонтних і налагоджувальних робіт. Вони перешкоджають працівникам випадково доторкнутися до рухомих механізмів та струмопровідних частин.

⇒ Типові норми видачі спецодягу медичним працівникам

Зверніть увагу!

Відчиняйте дверцята огороджень або знімайте їх, коли вимкнули обладнання чи механізм і вони повністю зупинилися. Запускайте обладнання лише після того, як встановили на місце та надійно закріпили усі знімні частини огороджень.

Які ще є види технічних засобів безпеки

Окрім захисних огороджень, використовують запобіжні та блокувальні пристрої.

Запобіжні пристрої призначені зупинити (відключити) обладнання, коли контрольований параметр (тиск, температура) виходить за встановлені межі та може виникнути аварійна ситуація. Із-поміж них виокремлюють:

 • муфти;
 • обмежувачі вантажопідйомності;
 • зрізні штифти та шпильки;
 • регулятори частоти обертання (щоб запобігти механічним перевантаженням устаткування);
 • кінцеві вимикачі;
 • упори;
 • спеціальні пристрої (щоб зупинити рухому частину обладнання та запобігти переміщенню частин машин за встановлені межі);
 • запобіжні пластини (на різних гідравлічних та пневматичних системах);
 • пружинні та гідравлічні обмежувачі вантажопідйомності (на підйомних кранах).

Блокувальні пристрої застосовують для безпеки експлуатування обладнання та виробничих процесів шляхом примусової взаємодії пов’язаних між собою частин обладнання або параметрів технологічних процесів. Їх застосовують для того, щоб вимкнути живлення приводу чи запобігти небезпеці, коли відсутній захисний пристрій. За принципом дії блокувальні пристрої бувають механічні, електронні, пневматичні та комбіновані.

Де варто встановити захисні огородження

Усі рухомі, обертові та такі, що виступають, частини устаткування і допоміжних механізмів, якщо вони становлять небезпеку для працівників, необхідно надійно огороджувати.

Огородження приводних і натяжних барабанів стрічкових конвеєрів мають перекривати з торців барабани та ділянки стрічки, що накручується на барабан, по довжині не менше R + 1 м від лінії дотику барабана зі стрічкою.

Правильно підібрані захисні огородження допоможуть запобігти травматизму на підприємстві  Роботи на висоті: типові порушення вимог безпеки

Конвеєри над проходами знизу потрібно укомплектувати суцільним огородженням. Висота огородження має бути не нижче 2 м від рівня підлоги. Огородження з боків бортів, що піднімаються над верхньою несучою стрічкою, має бути 0,4 м.

Аналогічним вимогам безпеки має відповідати огорожа засобів підмощування. Якщо настил розміщений на висоті 1,3 м та вище, то його необхідно обладнувати огорожею висотою не менше 1,1 м, бортовою обшивкою — не менше ніж 0,15 м, відстанню між горизонтальними елементами огорожі — не більше ніж 0,5 м (пп. 7.3.10 ДБН А.3.2-2-2009; НПАОП 45.2-7.02-12).

Зверніть увагу!

Нещасні випадки, які трапляються на будівництві, свідчать, що огорожами варто обладнувати не лише засоби підмощування висотою 1,3 м і вище. Торік на одному з будівельних майданчиків Вінниччини муляр травмувався через падіння із помосту висотою 1 м. Це вказує на потребу переглянути відповідну норму ДБН А.3.2-2-2009 та внести зміни щодо висоти підмощування. 

Розсувні та відкидні (на шарнірах, завісах), а також знімні огородження (накривки, кожухи, щитки), що закривають зубчаті передачі, робочі механізми й інші рухомі частини машин та які необхідно періодично обслуговувати, потрібно укомплектувати блокувальним пристроєм. Він автоматично зупиняє машину, коли накривку, кожух чи щиток відкривають. 

Зверніть увагу!

Розсувні та відкидні огородження мають бути з двома фіксованими положеннями — «ВІДЧИНЕНО» та «ЗАЧИНЕНО». Огородження конструюють так, щоб вони не могли відчинитися чи зачинитися випадково.

Огородження мають бути міцні, легкі, надійно закріплені, без країв, об які можна порізатися, та гострих кутів, а також не торкатися рухомих частин устаткування.

Захисні пристрої деревообробного устаткування запобігають зіткненню працівників із різальним інструментом, вильоту інструмента, оброблюваної заготовки та відходів до робочої зони, а також травмуванню людей під час обслуговування. Огородження має автоматично закривати робочу частину ріжучого інструмента деревообробних верстатів (пилок, фрез, ножових установок). Воно відкривається лише коли проходить оброблюваний матеріал чи інструмент на ширину цього матеріалу (інструмента).

Деталі рухомих частин верстатів і машин (шпонки валів), що виступають, та обертові з’єднання, мають бути закриті кожухами по всьому колу обертання.

На будівельних майданчиках необхідно укомплектовувати устаткування захисними огородженнями, оскільки тут багато робіт виконують близько до перепаду по висоті. Захисні огородження запобігають падінню працівників у пройми, ями, відкриті каналізаційні колодязі, траншеї, вирви та інші заглибини. Огородження мають бути надійними, аби запобігати падінню не лише людей, а й інструментів, що використовують під час роботи на висоті чи на глибині.

Правильно підібрані захисні огородження допоможуть запобігти травматизму на підприємстві  Читайте також про безпечну експлуатацію будівельних колисок

Захисні огородження небезпечних зон обладнання повинні мати надійне кріплення, легко відкриватися і надійно закриватися. До них є такі вимоги:

 • забезпечувати надійний захист від дії небезпечних факторів;
 • не ускладнювати спостереження за роботою механізмів;
 • не перешкоджати виробничому процесу;
 • не підвищувати шум і вібрацію;
 • бути простими у виготовленні та в експлуатуванні;
 • відповідати вимогам технічної естетики.

За державними стандартами захисні огородження мають бути жовтого кольору. На зовнішній бік огородження наносять або прикріплюють попереджувальний знак (знак безпеки). Огородження мають бути зручні для встановлення та демонтування.

Попри те, що експлуатувати устаткування без огородження заборонено, на деяких підприємствах роботодавці нехтують ним. Читайте далі «До чого призводить нехтування захисними огородженнями».

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся