Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Серцево-легенева реанімація у разі нещасного випадку на виробництві

  • 26 липня 2018
  • 2804

У разі настання нещасного випадку, людиною, яка змушена надавати першу допомогу, можете бути саме ви. Щоб завжди бути напоготові, опановуйте навички безпечного надання домедичної допомоги. Зокрема, читайте про те, як має відубватися серцево-легенева реанімація у разі нещасного випадку на виробництві.

Коли стається нещасний випадок, життя потерпілого — у руках людини, яка надає домедичну допомогу. Хто саме опиниться на місці пригоди та чи зможе врятувати, передбачити неможливо. Тому елементарними прийомами домедичної допомоги має володіти кожен.

Закон про охорону праці (ст. 18) встановлює вимогу, щоб працівники, коли їх беруть на роботу, та потім періодично проходили за рахунок роботодавця навчання з надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії. З’ясуємо, як правильно та безпечно провести серцево-легеневу реанімацію (далі — СЛР) — чи не найскладніший за виконанням вид домедичної допомоги.

Коли проводимо серцево-легеневу реанімацію

Рятівник проводить СЛР, щоб відновити життєдіяльність організму потерпілого та вивести його зі стану клінічної смерті. СЛР поєднує компресії грудної клітини, або ж непрямий масаж серця, та штучну вентиляцію легенів.

СЛР проводимо, якщо:

  • потерпілий знепритомнів;
  • він не дихає та відсутнє серцебиття (клінічна смерть).

Як ефективно навчити працівників прийомам домедичної допомоги Важливо знати Як користуватися аптечкою першої допомоги

Здавалося б, знати, в яких випадках потрібна СЛР, має кожен. Цього нас навчають ще у школі. Однак працівники швидкої часто рятують потерпілих, яким намагалися провести СЛР, хоча у них був пульс. Пам’ятайте: крок 1 — перевірити, чи дихає хворий та чи є у нього пульс; крок 2 — якщо пульсу та дихання немає, розпочати СЛР.

Рятуйте, та не ризикуйте!

Коли інструктор навчає працівників, як надавати домедичну допомогу, він обов’язково розповідає про реанімаційні заходи. Та ще до прийомів СЛР інструктор має навчити потенційних рятувальників не ризикувати власним здоров’ям і життям. Адже життя того, хто надає першу допомогу, — не менша цінність, ніж життя потерпілого.

Щоб не наражатися на небезпеку, під час СЛР по змозі запобігайте контакту з біологічними рідинами потерпілого (слиною, кров’ю) та використовуйте одноразовий клапан для штучного дихання.

Серцево-легенева реанімація у разі нещасного випадку на виробництві

Одноразовий пристрій для штучного дихання: тип А (клапан) і тип Б (плівка-клапан)

Рятівник не знає, носієм яких хвороб є потерпілий. Тому надягти одноразові медичні рукавички, бути обережним при маніпуляціях і скористатися клапаном (хусточкою, бинтом) — елементарні заходи безпеки.

Як ефективно навчити працівників прийомам домедичної допомоги Щоб уникнути неприємних ситуацій при наданні домедичної допомоги, обов’язково перегляньте Гід із найчастіших помилок при наданні домедичної допомоги

У Методичних рекомендаціях з реанімування (Guidelines for Resuscitation; 2015; далі — Методичні рекомендації) Європейська рада реанімації підкреслила, що той, хто проводить СЛР, має виконувати компресії грудної клітини для потерпілого із зупинкою серця. Якщо виконавець СЛР навчений і може виконувати штучне дихання, то він має поєднувати компресії грудної клітини та штучне дихання.

Може статися, що ви — єдиний рятівник. Однак ви не в стані провести штучне дихання, наприклад, через схильність до запаморочення при глибокому диханні чи тому, що немає одноразового захисного клапана. Тоді обмежтеся непрямим масажем серця!

Як підготуватися до серцево-легеневої реанімації

Перед тим, як почати реанімацію, підготуйтеся. Діяти потрібно швидко.

1. Попросіть когось викликати швидку за номером 103.

2. Підійдіть до потерпілого, доторкніться до нього і голосно заговоріть із ним, наче намагаєтеся розбудити. Не реагує? — Перевірте, чи він дихає. Якщо дихання нормальне, залиште його в тому положенні, у якому знайшли (за умови, що таке положення не становить небезпеки). Спробуйте з’ясувати, що сталося, і надати допомогу.

3. Якщо у потерпілого порушене дихання, переверніть його на спину, покладіть на тверду поверхню та послабте одяг, що тисне (ремінь, комірець, краватка). Однією рукою акуратно натисніть на лоба так, щоб підборіддя опинилося на одному рівні з шиєю. Пальцями другої руки підійміть підборіддя, щоб забезпечити максимальну прохідність дихальних шляхів. Зафіксуйте потерпілого у такому положенні — підкладіть йому під лопатки (а не під потилицю) згорнутий у валик одяг.

4. Обов’язково перевірте, чи вільні дихальні шляхи: злегка відкрийте рота і загляньте в нього. Якщо в роті рідина (вода, блювотні маси) або сторонні предмети, поверніть голову потерпілого на бік і видаліть їх. Далі поверніть голову у початкове положення. Трапляється, що щелепи потерпілого дуже стиснуті і відкрити йому рота не виходить. Тоді виконуйте штучне дихання способом «рот-у-ніс».

Підготовчий етап завершили. Беріться до реанімування.

Як проводити СЛР

Станьте на коліна збоку від потерпілого так, щоб ваші ноги були перпендикулярно до його тіла. Не реанімуйте навприсядки або в іншому незручному положенні: за кілька хвилин ви стомитеся, ноги заніміють, і подальша реанімація буде під загрозою. Навіть якщо ви у дорогих брюках чи нових панчохах, без роздумів ставайте навколішки. Ви рятуєте життя!

Якщо рятуєте вдвох, станьте по різні боки від потерпілого: один навпроти обличчя (виконуватиме штучне дихання), інший — навпроти грудної клітини (для непрямого масажу серця). Через 5-10 хвилин поміняйтеся місцями.

Як ефективно навчити працівників прийомам домедичної допомоги Читайте також: Надаємо домедичну допомогу потопельнику ефективно й безпечно

Перед тим, як проводити штучне дихання, затисніть потерпілому носа, щоб повітря надходило йому в легені і не виходило назовні. На рота потерпілому покладіть одноразовий захисний клапан (рис. 1). Зробіть глибокий вдих із випрямленою спиною і розправленими плечима, щоб набрати повні легені повітря. Потім нахиліться до потерпілого та зробіть видих із зусиллям. Ваш рот при цьому має бути щільно притиснений до рота потерпілого. Повторіть усе ще раз. Ви маєте зробити потерпілому два вдихи.

Коли готуєтеся до непрямого масажу серця, станьте у правильне положення, щоб звести втому до мінімуму. Як потрібно накладати руки на грудину під час непрямого масажу серця, показано на рисунку. Обіпріться на грудину нижньою частиною долоні. Долоню розташуйте чітко вздовж грудини. Не переходьте на ребра, щоб не зламати їх.

Серцево-легенева реанімація у разі нещасного випадку на виробництві

Положення рук рятівника при непрямому масажі серця

Правильно визначіть точку натискання на грудині! Вона розташована посередині грудної клітини на два пальці вище кінця грудини. Кінець грудини, тобто мечоподібний відросток, легко знайти на дотик.

Не бийте щосили потерпілому по грудині! Прекардіальний удар дійсно може зупинити фібриляцію шлуночків серця і відновити серцебиття. Але лише за правильного виконання! Засильно вдарите — переламаєте потерпілому ребра. Якщо не впевнені у власних навичках, ліпше не виконуйте цей прийом.

Ваші плечі мають бути точно над грудиною потерпілого. Поштовхи робіть усім корпусом, так м’язи рук менше стомлюватимуться. Коли робите паузу для штучного дихання, прибирайте руки, щоб грудина потерпілого могла безперешкодно підніматися під час «вдиху».

30:2 — метод, який рекомендує Європейська рада реанімації

У Методичних рекомендаціях ідеться: якщо ви навчені і за цих конкретних умов спроможні, то після 30 компресійних поштовхів грудини виконуйте 2 вдихи. Якщо ні — обмежтеся непрямим масажем серця.

Намагайтеся робити 100-120 компресійних поштовхів на хвилину. При натиску грудина має опуститися не більше, ніж на 6 см. Між поштовхами давайте грудям потерпілого повністю піднятися, однак стежте, щоб частота непрямого масажу серця не знижувалася.

Серцево-легенева реанімація у разі нещасного випадку на виробництві Працівника вразило електричним струмом. Чи знаєте ви, що робити?

Якщо компресії грудної клітини чергуєте зі штучним диханням, вдихайте потерпілому повітря протягом секунди та спостерігайте, чи підіймається його грудна клітина. Далі стежте, як повітря виходить із легенів, а грудна клітка потерпілого опускається. Самі в цей час набирайте повітря.

Увага!

Пауза у непрямому масажі серця для штучного дихання не має перевищувати 10 секунд. Намагайтеся її скоротити!

Якщо потерпілого вдалося реанімувати, уважно спостерігайте за ним і будьте готові за потреби поновити реанімаційні заходи.

Чому не всі спроможні надати домедичну допомогу

Часто люди не надають першу допомогу, оскільки не впевнені у власній здатності правильно виконати маніпуляції. Аргумент на підтримку реанімування від Європейської ради реанімації:

Переломи ребра і ключиці отримали лише 1,7% людей, яким СЛР робили особи без медичної освіти. У жодного потерпілого не зафіксували клінічно доведених ушкоджень внутрішніх органів. Тож не зволікайте з першою допомогою!

Істотно підвищують готовність людей проводити СЛР заняття на тренажерах — манекенах у повний зріст або ж торсі людини. Навчання з ними дає змогу відпрацювати компресійні натиски на грудну клітину і штучне дихання під контролем електронного табло або комп’ютера.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати