Серцево-легенева реанімація у разі нещасного випадку на виробництві

20 липня 2020
11211
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Якщо ви опинилися поруч із потерпілим від нещасного випадку, головне — не розгубитися, адже від ваших дій залежатиме життя та здоров’я людини. Для цього опановуйте навички безпечного надання домедичної допомоги. Зокрема, читайте про те, як має відбуватися серцево-легенева реанімація у разі нещасного випадку на виробництві.

Коли стається нещасний випадок, життя потерпілого — у руках людини, яка надає домедичну допомогу. Хто саме опиниться на місці пригоди та чи зможе врятувати, передбачити неможливо. Тому елементарними прийомами домедичної допомоги має володіти кожен.

Закон про охорону праці (ст. 18) встановлює вимогу, щоб працівники, коли їх беруть на роботу, та потім періодично проходили за рахунок роботодавця навчання з надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії. З’ясуємо, як правильно та безпечно провести серцево-легеневу реанімацію (далі — СЛР) — чи не найскладніший за виконанням вид домедичної допомоги.

Шпаргалка «Домедична допомога потерпілому при серцевому нападі»

Коли проводимо серцево-легеневу реанімацію

Рятівник проводить СЛР, щоб відновити життєдіяльність організму потерпілого та вивести його зі стану клінічної смерті. СЛР поєднує компресії грудної клітини, або ж непрямий масаж серця, та штучну вентиляцію легенів.

СЛР проводимо, якщо:

  • потерпілий знепритомнів;
  • він не дихає та відсутнє серцебиття (клінічна смерть).

Здавалося б, знати, в яких випадках потрібна СЛР, має кожен. Цього нас навчають ще у школі. Однак працівники швидкої часто рятують потерпілих, яким намагалися провести СЛР, хоча у них був пульс. Пам’ятайте: крок 1 — перевірити, чи дихає хворий та чи є у нього пульс; крок 2 — якщо пульсу та дихання немає, розпочати СЛР.

Як не наразитися на небезпеку під час серцево-легеневої реанімації

Коли інструктор навчає працівників, як надавати домедичну допомогу, він обов’язково розповідає про реанімаційні заходи. Та ще до прийомів СЛР інструктор має навчити потенційних рятувальників не ризикувати власним здоров’ям і життям. Адже життя того, хто надає першу допомогу, — не менша цінність, ніж життя потерпілого.

Щоб не наражатися на небезпеку, під час СЛР по змозі запобігайте контакту з біологічними рідинами потерпілого (слиною, кров’ю) та використовуйте одноразовий клапан для штучного дихання.

Серцево-легенева реанімація у разі нещасного випадку на виробництві

Одноразовий пристрій для штучного дихання: тип А (клапан) і тип Б (плівка-клапан)

Рятівник не знає, носієм яких хвороб є потерпілий. Тому надягти одноразові медичні рукавички, бути обережним при маніпуляціях і скористатися клапаном (хусточкою, бинтом) — елементарні заходи безпеки.

У Методичних рекомендаціях з реанімування (Guidelines for Resuscitation; 2015; далі — Методичні рекомендації) Європейська рада реанімації підкреслила, що той, хто проводить СЛР, має виконувати компресії грудної клітини для потерпілого із зупинкою серця. Якщо виконавець СЛР навчений і може виконувати штучне дихання, то він має поєднувати компресії грудної клітини та штучне дихання.

Може статися, що ви — єдиний рятівник. Однак ви не в стані провести штучне дихання, наприклад, через схильність до запаморочення при глибокому диханні чи тому, що немає одноразового захисного клапана. Тоді обмежтеся непрямим масажем серця!

Як підготуватися до серцево-легеневої реанімації

Перед тим, як почати реанімацію, підготуйтеся. Діяти потрібно швидко.

1. Попросіть когось викликати швидку за номером 103.

2. Підійдіть до потерпілого, доторкніться до нього і голосно заговоріть із ним, наче намагаєтеся розбудити. Не реагує? — Перевірте, чи він дихає. Якщо дихання нормальне, залиште його в тому положенні, у якому знайшли (за умови, що таке положення не становить небезпеки). Спробуйте з’ясувати, що сталося, і надати допомогу.

3. Якщо у потерпілого порушене дихання, переверніть його на спину, покладіть на тверду поверхню та послабте одяг, що тисне (ремінь, комірець, краватка). Однією рукою акуратно натисніть на лоба так, щоб підборіддя опинилося на одному рівні з шиєю. Пальцями другої руки підійміть підборіддя, щоб забезпечити максимальну прохідність дихальних шляхів. Зафіксуйте потерпілого у такому положенні — підкладіть йому під лопатки (а не під потилицю) згорнутий у валик одяг.

4. Обов’язково перевірте, чи вільні дихальні шляхи: злегка відкрийте рота і загляньте в нього. Якщо в роті рідина (вода, блювотні маси) або сторонні предмети, поверніть голову потерпілого на бік і видаліть їх. Далі поверніть голову у початкове положення. Трапляється, що щелепи потерпілого дуже стиснуті і відкрити йому рота не виходить. Тоді виконуйте штучне дихання способом «рот-у-ніс».

Підготовчий етап завершили. Беріться до реанімування.

Дивіться вебінар:«НЕБЕЗПЕКИ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я ВЛІТКУ. ЯК НАДАТИ ДОМЕДИЧНУ ДОПОМОГУ»

Як проводити СЛР

Станьте на коліна збоку від потерпілого так, щоб ваші ноги були перпендикулярно до його тіла. Не реанімуйте навприсядки або в іншому незручному положенні: за кілька хвилин ви стомитеся, ноги заніміють, і подальша реанімація буде під загрозою. Навіть якщо ви у дорогих брюках чи нових панчохах, без роздумів ставайте навколішки. Ви рятуєте життя!

Якщо рятуєте вдвох, станьте по різні боки від потерпілого: один навпроти обличчя (виконуватиме штучне дихання), інший — навпроти грудної клітини (для непрямого масажу серця). Через 5-10 хвилин поміняйтеся місцями.

Перед тим, як проводити штучне дихання, затисніть потерпілому носа, щоб повітря надходило йому в легені і не виходило назовні. На рота потерпілому покладіть одноразовий захисний клапан (рис. 1). Зробіть глибокий вдих із випрямленою спиною і розправленими плечима, щоб набрати повні легені повітря. Потім нахиліться до потерпілого та зробіть видих із зусиллям. Ваш рот при цьому має бути щільно притиснений до рота потерпілого. Повторіть усе ще раз. Ви маєте зробити потерпілому два вдихи.

Коли готуєтеся до непрямого масажу серця, станьте у правильне положення, щоб звести втому до мінімуму. Як потрібно накладати руки на грудину під час непрямого масажу серця, показано на рисунку. Обіпріться на грудину нижньою частиною долоні. Долоню розташуйте чітко вздовж грудини. Не переходьте на ребра, щоб не зламати їх.

Серцево-легенева реанімація у разі нещасного випадку на виробництві

Положення рук рятівника при непрямому масажі серця

Правильно визначіть точку натискання на грудині! Вона розташована посередині грудної клітини на два пальці вище кінця грудини. Кінець грудини, тобто мечоподібний відросток, легко знайти на дотик.

Не бийте щосили потерпілому по грудині! Прекардіальний удар дійсно може зупинити фібриляцію шлуночків серця і відновити серцебиття. Але лише за правильного виконання! Засильно вдарите — переламаєте потерпілому ребра. Якщо не впевнені у власних навичках, ліпше не виконуйте цей прийом.

Ваші плечі мають бути точно над грудиною потерпілого. Поштовхи робіть усім корпусом, так м’язи рук менше стомлюватимуться. Коли робите паузу для штучного дихання, прибирайте руки, щоб грудина потерпілого могла безперешкодно підніматися під час «вдиху».

Метод, який рекомендує Європейська рада реанімації

У Методичних рекомендаціях ідеться: якщо ви навчені і за цих конкретних умов спроможні, то після 30 компресійних поштовхів грудини виконуйте 2 вдихи. Якщо ні — обмежтеся непрямим масажем серця.

Намагайтеся робити 100-120 компресійних поштовхів на хвилину. При натиску грудина має опуститися не більше, ніж на 6 см. Між поштовхами давайте грудям потерпілого повністю піднятися, однак стежте, щоб частота непрямого масажу серця не знижувалася.

Якщо компресії грудної клітини чергуєте зі штучним диханням, вдихайте потерпілому повітря протягом секунди та спостерігайте, чи підіймається його грудна клітина. Далі стежте, як повітря виходить із легенів, а грудна клітка потерпілого опускається. Самі в цей час набирайте повітря.

Увага!

Пауза у непрямому масажі серця для штучного дихання не має перевищувати 10 секунд. Намагайтеся її скоротити!

Якщо потерпілого вдалося реанімувати, уважно спостерігайте за ним і будьте готові за потреби поновити реанімаційні заходи.

Чому не всі спроможні надати домедичну допомогу

Часто люди не надають домедичну допомогу, оскільки не впевнені у власній здатності правильно виконати маніпуляції. Аргумент на підтримку реанімування від Європейської ради реанімації:

Переломи ребра і ключиці отримали лише 1,7% людей, яким СЛР робили особи без медичної освіти. У жодного потерпілого не зафіксували клінічно доведених ушкоджень внутрішніх органів. Тож не зволікайте з першою допомогою!

Істотно підвищують готовність людей проводити СЛР заняття на тренажерах — манекенах у повний зріст або ж торсі людини. Навчання з ними дає змогу відпрацювати компресійні натиски на грудну клітину і штучне дихання під контролем електронного табло або комп’ютера.

logo