text
Служба охорони праці

Роботи з пластиком: чи безпечно це для працівників?

 • 11 жовтня 2017
 • 581

Полімерні матеріали стали невід’ємним атрибутом сучасного життя. На сьогодні збільшення та поширення асортименту виробів із пластику пов’язано з певними перевагами, зокрема, їх низькою вартістю, забезпеченням можливості швидкого й зручного фасування і транспортування продуктів, збільшенням терміну їх зберігання та захистом від біологічного забруднення. Але чи безпечно працювати з цими речовинами?

Переважна більшість полімерів, що використовуються у виробництві у т.ч. пакувальних матеріалів, містять хімічні сполуки, які утворюються під час синтезу, і можуть негативно впливати на стан довкілля. Деякі види поліетилену можуть виділяти токсичні речовини та містити залишки каталізаторів – шкідливих для здоров’я людини сполук важких металів.

Роботи з пластиком: чи безпечно це для працівників? Атестація робочих місць за умовами праці

Загальна характеристика та класифікація полімерних речовин

Щоб зрозуміти, чим саме небезпечні полімерні речовини, спочатку розглянемо, що це таке.

Полімери — природні та штучні високомолекулярні сполуки, молекули яких складаються з великої кількості повторюваних однакових або різних за будовою атомних угруповань, з'єднаних між собою хімічними або координаційними зв'язками в довгі лінійні або розгалужені ланцюги. Структурні одиниці, з яких складаються полімери називаються мономерами.

Види полімерів за походженням:

 • природні або натуральні (білки, крохмаль, целюлоза, натуральний каучук, природний графіт та ін.);
 • синтетичні — утворені синтезом з низькомолекулярних речовин — мономерів (поліетилен з етилену, полістирол із стиролу). Це ведуча група, тому що синтез дозволяє цілеспрямовано регулювати склад і властивості;
 • штучні — утворюються з природних полімерів шляхом їхньої хімічної модифікації (наприклад, при взаємодії целюлози з азотною кислотою утворюється нітроцелюлоза).

Залежно від методу утворення полімерні матеріали поділяють на 4 класи:

 • А. Пластичні маси на основі високомолекулярних сполук, що їх отримують за допомогою ланцюгової полімеризації.
 • Б. Пластичні маси на основі високомолекулярних сполук, які отримують поліконденсацією і ступеневою полімеризацією.
 • В. Пластичні маси на основі природних хімічних модифікованих полімерів.
 • Г. Пластичні маси на основі природних та нафтових асфальтів і смол, які отримують деструкцією різноманітних органічних речовин.

Виробництво полімерних матеріалів та їх шкідливий вплив на працівників

Варто зазначити, що виробництво полімерних та полімеромісних матеріалів повинно здійснюватися відповідно до вимог нормативно-технічної та технологічної документації.

Мономери. Більшість з них виділяються в процесі поліконденсації, дуже реактивні та біологічно агресивні. Виробничий контакт з цими речовинами може викликати ураження шкіри і слизових оболонок, печінки, органів дихання, центральної нервової системи, індукувати канцерогенез, алергійні захворювання, відображатися на репродуктивній функції організму.

Добавки, які застосовуються у виробництві полімерних сполук. Їх токсичність може бути більша, ніж токсичність основного полімера. Використання при виготовленні пластмас різних наповнювачів, які в основному являють собою порошкоподібні речовини, досить часто призводить до запилення повітря робочої зони, що може призвести до бронхолегеневої захворюваності працюючих. Джерелом пилоутворення є також стадії сушіння, дроблення, шліфування, просівання деяких полімерів.

Газоподібні речовини і пил. Залежно від їх концентрації та тривалості впливу можуть призвести до розвитку різних змін в організмі працюючих. Діапазон цих порушень досить широкий – від змін окремих показників гемостазу до розвитку гострих і хронічних інтоксикацій і захворювань. Клінічні прояви останніх залежать від переважання тих чи інших компонентів, що використовуються при виробництві та обробці полімерних сполук.

Роботи з пластиком: чи безпечно це для працівників? Оцінка умов праці

Гігієнічні вимоги до полімерних матеріалів

Гігієнічні вимоги до полімерних матеріалів залежать від галузі їх застосування. Головне, щоб полімери були нешкідливими в токсикологічному відношенні.

Полімерні матеріали не повинні:

 • погіршувати органолептичні властивості навколишнього середовища;
 • спричинювати рефлекторних та резорбтивних загально токсичних реакцій;
 • провокувати алергенну і мутагенну дії;
 • чинити пірогенної дії;
 • стимулювати розвиток мікрофлори на своїй поверхні і в середовищах, які з ними контактують;
 • створювати статичні електричні поля;
 • погіршувати мікроклімат приміщень.

Профілактичні заходи для покращення умов праці при роботі з полімерами

Профілактичні заходи для оздоровлення умов праці повинні спрямовуватися на:

 • гігієнічну стандартизацію рецептурних сумішей і сировини з метою обмеження в них вмісту шкідливих виробничих факторів;
 • заміну високотоксичних компонентів менш токсичними;
 • вдосконалення технологічного устаткування.

Для боротьби з пилом і виключення ручних операцій слід ширше використовувати пневмотранспорт і транспортування сировини за допомогою конвеєра. Сировина повинна постачатись на підприємства у вигляді гранул, брикетів.

Слід максимально обмежувати контакт працюючих, особливо відкритих частин тіла, рук, зі шкідливими речовинами, використовувати захисний спецодяг та засоби індивідуального захисту.

Важливе значення має теплоізоляція нагрітого устаткування і комунікацій, герметизація обладнання, забезпечення ефективної роботи вентиляційних установок.

Робітники, які влаштовуються на роботу, повинні проходити попередній медичний огляд, а в подальшому періодичні огляди. Перелік протипоказань для прийому на роботу та періодичність медичних оглядів залежать від виду виробництва.

За матеріалами Управління Держпраці у Тернопільській області

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть свій статус професіонала —пройдіть швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту

• шпаргалки для безпомилкової роботи

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль