Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Тривалість додаткової відпустки фельдшера-лаборанта і молодшої медичної сестри лабораторії

  • 22 червня 2017
  • 633

Скільки днів додаткової відпустки повинні мати фельдшер-лаборант і молодша медична сестра клініко-діагностичної лабораторії наркологічного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров’я? Дізнайтеся відповідь зі статті.

Право працівників на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, передбачену п. 1, ч. 1, ст. 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), визначається у строгій відповідності до Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1290 (додаток 2 у редакції постанови КМУ від 13.05.2003 № 679; далі — Список).

Згідно з підрозділом «Психіатричні (психоневрологічні), геріатричні, нейрохірургічні, наркологічні лікувально-профілактичні заклади та установи, відділення, палати та кабінети, а також установи (відділення) соціального захисту населення психоневрологічного та геріатричного типу та спеціальні будинки-інтернати для осіб, які звільнилися з місць позбавлення волі» розділу ХVІІ «Охорона здоров’я, освіта та соціальна допомога» цього Списку право на щорічну додаткову відпустку тривалістю до 25 календарних днів (к. д.) мають молодші спеціалісти з медичною освітою (крім лаборанта), молодші медичні сестри з догляду за хворими, молодші медичні сестри та обслуговуючий персонал (буфетник, офіціант, робітник з обслуговування лазні, нянька, прибиральник виробничих приміщень) (поз. 28, 29), а лаборанти (у т. ч. лікар-лаборант, керівник лабораторії) — тривалістю до 11 к. д. (поз. 23).

Зверніть увагу!

Основною вимогою зазначеного вище підрозділу Списку є те, що право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці мають лише працівники, які безпосередньо зайняті обслуговуванням хворих в установах та підрозділах (у т. ч. у лікувально-трудових майстернях та підсобних сільських господарствах).

Безпосереднє обслуговування хворих — це робота, виконання якої здійснюється в умовах контакту медичного працівника і пацієнта: виконання діагностичних і лікувальних процедур, заходів по догляду за хворими, створювання відповідного лікувально-оздоровчого режиму тощо (роз’яснення Міністерства праці України від 04.12.1996 № 06/1-4088).

Розглянемо, які ж обов’язки має виконувати фельдшер-лаборант і молодша медична сестра відповідно до кваліфікаційних вимог, визначених Випуском 78 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29.03.2002 № 117.

Фельдшер-лаборант:

Тривалість додаткової відпустки фельдшера-лаборанта і молодшої медичної сестри лабораторії Пройдіть тест на тему: «Безпечне використання дезінфекційних засобів на виробництві»

Отже, фельдшер-лаборант, перш за все, проводить лабораторні дослідження, аналіз та діагностику їх результатів, тому при визначенні права на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці працівника за цією посадою слід застосовувати позицію 23 розділу ХVІІ Списку.

Молодша медична сестра (санітарка-прибиральниця, санітарка-буфетниця тощо):

  • здійснює прибирання приміщень відповідно до санітарного режиму закладу (відділення);
  • супроводжує хворих в лікувально-діагностичні кабінети, виконує функції кур’єра;
  • допомагає старшій медичній сестрі отримувати медикаменти, інструменти, обладнання і доставляти у відділення;
  • отримує у сестри-господарки і забезпечує зберігання і використання за призначенням білизну, мийні засоби і господарський реманент;
  • повідомляє сестру-господарку про несправності в системі опалення, водопостачання, каналізації та в електроприладах.

Тривалість додаткової відпустки фельдшера-лаборанта і молодшої медичної сестри лабораторії Читайте за темою: Охорона праці і температурний режим у медичному закладі

Згідно з Порядком застосування Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.1998 № 16 (далі — Порядок), у розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці (у конкретному випадку безпосереднім обслуговуванням хворих) не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, робіт, професій і посад.

Отже, для того, щоб отримати додаткову відпустку зазначеної у позиціях 23, 28, 29 тривалості (11 чи 25 к. д.) працівники, про яких йдеться у запитанні (фельдшер-лаборант, молодша медична сестра лабораторії) повинні бути зайняті безпосереднім обслуговуванням хворих не менше половини тривалості робочого дня. Тобто фельдшер-лаборант повинен здійснювати забір безпосередньо у хворих матеріалу для обстеження протягом не менш як половини тривалості робочого дня, а молодша медична сестра — супроводжувати хворих не менше половини тривалості робочого дня. Тільки ті дні, у які вони були зайняті не менше половини тривалості робочого дня безпосереднім обслуговуванням хворих, будуть зараховані до стажу, що дає право на додаткову відпустку такої тривалості.

Оскільки, як правило, зазначені працівники безпосереднім обслуговуванням хворих протягом не менше половини тривалості робочого дня не зайняті, при визначенні їх права на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці можливо застосовувати позиції 133, 134 розділу ХVІІ «Охорона здоров’я, освіта та соціальна допомога» Списку (підрозділ «Загальні професії медичних працівників закладів та установ охорони здоров’я, соціального захисту населення та освіти»), згідно з якими молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри з догляду за хворими, молодші медичні сестри закладів і установ охорони здоров’я мають право на щорічну додаткову відпустку тривалістю до 7 к. д.

Доплата за шкідливі умови праці Дізнайтеся, як правильно зробити розрахунок доплат за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці

Конкретна тривалість відпусток за особливий характер праці встановлюється колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах (ст. 8 Закону про відпустки). Облік часу, відпрацьованого у зазначених умовах, здійснюється власником або уповноваженим ним органом (п. 5 Порядку).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати