Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Опрацювання і затвердження нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві

  • 15 вересня 2017
  • 1042

Законодавче регулювання питання роботи з нормативними актами з охорони праці, які діють на підприємстві, та покрокова інструкція їх опрацювання та затвердження

Загальні положення та нормативна база

Відповідно до п.п 8 п.2 ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» роботодавець, з метою створення на робочому місці в кожному структурному підрозділі умов праці відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці (далі – НПАОП), а також забезпечення додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці, зобов’язаний забезпечити на підприємстві будь-якої форми власності функціонування системи управління охороною праці (далі – СУОП).

Для цього роботодавець розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників:

  • на території підприємства;
  • у виробничих приміщеннях;
  • на будівельних майданчиках;
  • робочих місцях відповідно до НПАОП.

Роботодавець також забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці.

Нормативні акти з охорони праці, що діють на підприємстві, спрямовані на побудову чіткої СУОП та забезпечення в кожному структурному підрозділі і на робочому місці безпечних і нешкідливих умов праці. Завдяки ним встановлюються внутрішні правила виконання робіт і поведінки працівників:

  • на території підприємства;
  • у виробничих приміщеннях;
  • на будівельних майданчиках;
  • робочих місцях відповідно до НПАОП.

Безперечно, нормативні документи, що діють на підприємстві, повинні відповідати чинному законодавству України, вимогам НПАОП.

Покрокова інструкція опрацювання та затвердження нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві

Крок 1. Підписання роботодавцем наказу (розпорядження), яким визначаються конкретні строки, виконавців та керівника розробки.

Крок 2. Посадова особа, яка призначена керівником розробки проекту нормативного акта з охорони праці, що діє на підприємстві, готує за участю відповідних спеціалістів пропозиції щодо організації та етапів роботи над проектом, складає план опрацювання такого нормативного акта, який затверджується роботодавцем.

Крок 3. Якщо при опрацюванні проекту нормативного акта з охорони праці, що діє на підприємстві, виникає необхідність перегляду, зміни або скасування чинних взаємозв'язаних з ним нормативних актів з охорони праці, то керівник розробки одночасно з опрацюванням проекту забезпечує підготовку обґрунтованої пропозиції щодо перегляду, зміни або скасування чинних нормативних актів з охорони праці підприємства.

Проект нормативного акта підприємства з охорони праці підлягає узгодженню із службою охорони праці цього підприємства і керівником (фахівцем) з правових питань. У разі необхідності він узгоджується з іншими зацікавленими службами, підрозділами і посадовими особами підприємства, перелік яких визначає служба охорони праці.

На підприємствах з кількістю працюючих до 50 чоловік та в організаціях, де службу охорони праці не створено, проект узгоджується з посадовою особою, на яку згідно з наказом (розпорядженням) роботодавця покладено виконання функцій цієї служби.

Крок 4. Затвердження і скасування нормативних актів з охорони праці підприємства здійснюється наказом (розпорядженням) роботодавця (за винятком актів, які відносяться до компетенції трудового колективу і підлягають затвердженню на його загальних зборах або конференції).

Контроль за відповідністю нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві, вимогам чинного законодавства

Роботодавець зобов’язаний систематично контролювати відповідність нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві, вимогам чинного законодавства та забезпечувати їх періодичний перегляд, своєчасне внесення змін або опрацювання і затвердження нового нормативного акта з охорони праці підприємства у зв'язку із змінами в організації виробництва, впровадженням нової техніки і технології, переглядом НПАОП тощо.

Строк перегляду нормативного акта з охорони праці, що встановлюється роботодавцем, не може перевищувати строку перегляду НПАОП, на підставі якого він опрацьовується.

Важливо!

У випадку виявлення органами державного нагляду за охороною праці невідповідності нормативного акта з охорони праці підприємства вимогам законодавства про охорону праці, він підлягає достроковому перегляду (або скасуванню).

Реєстрація та облік нормативних актів з охорони праці здійснюються в порядку, який встановлюється роботодавцем, якщо інше не передбачено законодавством.

За матеріалами Управління Держпраці у Миколаївській області

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати