Забезпечення працівників спецодягом

753
Кодексом законів України про працю та Законом України «Про охорону праці» встановлено, що для виконання шкідливих або небезпечних робіт потрібно безплатно забезпечити працівників комплектами захисного одягу, взуття та іншими ЗІЗ. Про порядок забезпечення працівників спецодягом – далі в статті.

Роботодавець за власний рахунок відповідає за придбання, утримання, видачу та збереження спецодягу з урахуванням діючих нормативно-правових актів з охорони праці та колективної угоди, укладеної на підприємстві.

Категорії посад та робіт, виконавці яких мають право на безкоштовне отримання спецодягу, наведено у Нормах безплатної видачі спецодягу, спецвзуття та ЗІЗ (далі – Норми). Нормами визначається обов’язковий мінімум безкоштовної видачі спецодягу, його захисні властивості та рекомендована тривалість експлуатації.

Положення про забезпечення працівників спецодягом

Нормативне регулювання

Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затверджене наказом Державний комітет України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 24.03.2008 року № 53

Спецодяг слід використовувати відповідно до його функціонального призначення на підставі інструкцій з експлуатації. Положення таких інструкцій доцільно включати у текст внутрішніх документів компанії (положення з охорони праці, технологічні карти та ін.), зміст яких має бути доведений до співробітників.

Визначення переліку необхідних ЗІЗ та їх закупівля

Підприємство зобов’язано закуповувати ЗІЗ у тих суб’єктів господарювання, які виготовляють та здійснюють продаж своєї продукції з дотриманням стандартів та нормативів, визначених законодавством.

Під час визначення потреби в ЗІЗ слід пам’ятати про:

 • необхідність закупівлі спецодягу і спецвзуття окремо для працівників різної статі; 
 • враховувати розмір та зріст працівників;
 • звертати увагу на типи та захисні властивості ЗІЗ.

Спецодяг, що надходить до підприємства, має бути перевірений на предмет його відповідності державним стандартам та регуляторним документам. З метою організації перевірки ЗІЗ в компанії створюється комісія з представників керівництва, профспілкової організації та служби охорони праці.

Якщо комісія дійде висновку, що ЗІЗ не задовільняють вимоги технічної документації або не забезпечують надійний захист співробітника, роботодавець повинен повернути або замінити неякісні ЗІЗ.

Забезпечення співробітників спецодягом

Спеціальний одяг має видаватись працівникам, практикантам, особам, які прибули на підприємство у відрядження або на стажування, безкоштовно. Керівники структурних підрозділів, а також помічники робітників мають право на безоплатне отримання ЗІЗ, тільки якщо вони приймають безпосередню участь у виконанні робіт, що потребують ЗІЗ. Функція контролю за своєчасною видачою спецодягу зазначеним категоріям осіб покладається на роботодавця.

Комплекти спецодягу, спецвзуття та інших ЗІЗ, що надаються працівникам, повинні відповідати меті та умовам роботи і використовуватись за їх функціональним призначенням. Співробітники мають бути ознайомлені зі станом умов праці на виробництві та ймовірними наслідками впливу виробничих факторів на їх здоров’я.

У разі зношення, загублення або псування ЗІЗ роботодавець повинен безкоштовно видати робітнику інший аналогічний ЗІЗ.

Якщо працівник придбав спецодяг за власні кошти, підприємство відшкодовує такому робітнику вартість ЗІЗ на умовах, встановлених колективною угодою.

Спецодяг, який раніше вже використовувався, може надаватися іншим співробітникам тільки після його огляду, очищенню, та за необхідності – ремонту. Можливість повторного використання ЗІЗ та тривалість їх наступної експлуатації погоджується роботодавцем з профспілкою після аналізу ступеня зношеності.

Особи, які запрошуються до виконання разових робіт (наприклад, ліквідація аварій), так само мають бути забезпечені спецодягом та ЗІЗ на рівні з іншими працівниками компанії.

ЗІЗ, що були закуплені роботодавцем, є власністю компанії і повинні обліковуватись як інвентар.

Спецодяг повертається працівником у наступних випадках:

 • звільнення з компанії;
 • переведення на іншу роботу або інше робоче місце, що не потребує застосування ЗІЗ;
 • запровадження новітніх технологій, закупівля обладнання, при якому застосування виданих ЗІЗ більше не потребується;
 • завершення строку його експлуатації.

Факти видачі і повернення співробітниками спецодягу реєструються в особистій картці обліку спецодягу, спецвзуття та інших ЗІЗ за встановленою формою.

Зберігання та утримання спеціального одягу

Відповідальна особа з охорони праці повинна контролювати належне зберігання спецодягу у відповідності з правилами його експлуатації.

Для централізованого зберігання ЗІЗ на підприємстві необхідно виділити окреме приміщення, облаштоване спеціально для цієї мети. Таке приміщення повинно бути сухим, добре провітрюваним, мати всередині полиці або шафи для розвішування спецодягу. ЗІЗ робітників, які працюють зі шкідливими хімічними або радіоактивними речовинами, слід зберігати у складах, облаштованих з урахуванням відповідних державних стандартів та правил гігієни праці.

Основні правила зберігання ЗІЗ:

 • комплекти спецодягу, спецвзуття та інші ЗІЗ мають зберігатись у кімнатах з температурою 10-30 °C при відносній вологості повітря 50-70%;
 • прогумований одяг та гумове взуття необхідно зберігати у затемнених приміщеннях або закритих шафах при температурі 5-20 °C з відносною вологістю повітря 50-70%;
 • перед складанням зимового одягу та взуття їх потрібно ретельно очистити, продезінфікувати та просушити;
 • нижню полицю стелажа треба встановлювати на висоті не менше 0,2 метри;
 • відстань від стін складу і від опалювальних приладів до ЗІЗ повинна становити мінімум 1 м; відстань між стелажами повинна складати мінімум 0,7 м;
 • ЗІЗ слід розміщувати таким чином, щоб уникнути попадання на них прямого сонячного світла або джерел тепла;
 • ЗІЗ необхідно зберігати окремо від кислот, лугів, розчинників та інших матеріалів, контакт з якими може призвести до утворення небезпечних речовин.

Більш детальні вимоги щодо догляду за ЗІЗ можуть міститися в конкретних інструкціях з експлуатації ЗІЗ.Ваша персональна добірка.

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Перевірте свої знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією

  ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

  Розсилка

  © Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Свідоцтво про державну реєстрацію
  КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008

  
  • Ми в соцмережах
  Позбутьтеся цього надокучливо вікна раз і назавжди!

  Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

  Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ форми, зразки та бланки документів з охорони праці без обмежень.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Що? Вже йдете? І не дочитаєте?

  Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ. Це займе не більше 1 хв — натомість надалі читатимете ще більше статей, запитань та відповідей.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І не відволікайтеся!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×


  Запрошуємо 4 серпня на безплатний вебінар
  «Пожежна безпека на підприємстві: загальні вимоги»  У програмі вебінару передбачений час для відповідей на ваші запитання.