Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Забезпечення працівників спецодягом

 • 8 червня 2017
 • 6809

Кодексом законів України про працю та Законом України «Про охорону праці» встановлено, що для виконання шкідливих або небезпечних робіт потрібно безплатно забезпечити працівників комплектами захисного одягу, взуття та іншими ЗІЗ. Про порядок забезпечення працівників спецодягом – далі в статті.

Роботодавець відповідає за придбання, утримання, видачу та збереження спецодягу з урахуванням чинних нормативно-правових актів з охорони праці та колективної угоди, укладеної на підприємстві.

Категорії посад та робіт, виконавці яких мають право на безкоштовне отримання спецодягу, наведено у Нормах безплатної видачі спецодягу, спецвзуття та ЗІЗ (далі – Норми). Нормами визначається обов’язковий мінімум безкоштовної видачі спецодягу, його захисні властивості та рекомендована тривалість експлуатації.

Положення про забезпечення працівників спецодягом

Нормативне регулювання

Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затверджене наказом Державний комітет України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 24.03.2008 року № 53

Спецодяг слід використовувати відповідно до його функціонального призначення на підставі інструкцій з експлуатації. Положення таких інструкцій доцільно включати у текст внутрішніх документів компанії (положення з охорони праці, технологічні карти та ін.), зміст яких має бути доведений до співробітників.

Визначення переліку необхідних ЗІЗ та їх закупівля

Підприємство зобов’язано закуповувати ЗІЗ у тих суб’єктів господарювання, які виготовляють та здійснюють продаж своєї продукції з дотриманням стандартів та нормативів, визначених законодавством.

Під час визначення потреби в ЗІЗ слід пам’ятати про:

 • необхідність закупівлі спецодягу і спецвзуття окремо для працівників різної статі; 
 • враховувати розмір та зріст працівників;
 • звертати увагу на типи та захисні властивості ЗІЗ.

Спецодяг, що надходить до підприємства, має бути перевірений на предмет його відповідності державним стандартам та регуляторним документам. З метою організації перевірки ЗІЗ в компанії створюється комісія з представників керівництва, профспілкової організації та служби охорони праці.

Якщо комісія дійде висновку, що ЗІЗ не задовільняють вимоги технічної документації або не забезпечують надійний захист співробітника, роботодавець повинен повернути або замінити неякісні ЗІЗ.

Забезпечення співробітників спецодягом

Спеціальний одяг має видаватись працівникам, практикантам, особам, які прибули на підприємство у відрядження або на стажування, безкоштовно. Керівники структурних підрозділів, а також помічники робітників мають право на безоплатне отримання ЗІЗ, тільки якщо вони приймають безпосередню участь у виконанні робіт, що потребують ЗІЗ. Функція контролю за своєчасною видачою спецодягу зазначеним категоріям осіб покладається на роботодавця.

Комплекти спецодягу, спецвзуття та інших ЗІЗ, що надаються працівникам, повинні відповідати меті та умовам роботи і використовуватись за їх функціональним призначенням. Співробітники мають бути ознайомлені зі станом умов праці на виробництві та ймовірними наслідками впливу виробничих факторів на їх здоров’я.

У разі зношення, загублення або псування ЗІЗ роботодавець повинен безкоштовно видати робітнику інший аналогічний ЗІЗ.

Якщо працівник придбав спецодяг за власні кошти, підприємство відшкодовує такому робітнику вартість ЗІЗ на умовах, встановлених колективною угодою.

Спецодяг, який раніше вже використовувався, може надаватися іншим співробітникам тільки після його огляду, очищенню, та за необхідності – ремонту. Можливість повторного використання ЗІЗ та тривалість їх наступної експлуатації погоджується роботодавцем з профспілкою після аналізу ступеня зношеності.

Особи, які запрошуються до виконання разових робіт (наприклад, ліквідація аварій), так само мають бути забезпечені спецодягом та ЗІЗ на рівні з іншими працівниками компанії.

ЗІЗ, що були закуплені роботодавцем, є власністю компанії і повинні обліковуватись як інвентар.

Спецодяг повертається працівником у наступних випадках:

 • звільнення з компанії;
 • переведення на іншу роботу або інше робоче місце, що не потребує застосування ЗІЗ;
 • запровадження новітніх технологій, закупівля обладнання, при якому застосування виданих ЗІЗ більше не потребується;
 • завершення строку його експлуатації.

Факти видачі і повернення співробітниками спецодягу реєструються в особистій картці обліку спецодягу, спецвзуття та інших ЗІЗ за встановленою формою.

Зберігання та утримання спеціального одягу

Відповідальна особа з охорони праці повинна контролювати належне зберігання спецодягу у відповідності з правилами його експлуатації.

Для централізованого зберігання ЗІЗ на підприємстві необхідно виділити окреме приміщення, облаштоване спеціально для цієї мети. Таке приміщення повинно бути сухим, добре провітрюваним, мати всередині полиці або шафи для розвішування спецодягу. ЗІЗ робітників, які працюють зі шкідливими хімічними або радіоактивними речовинами, слід зберігати у складах, облаштованих з урахуванням відповідних державних стандартів та правил гігієни праці.

Основні правила зберігання ЗІЗ:

 • комплекти спецодягу, спецвзуття та інші ЗІЗ мають зберігатись у кімнатах з температурою 10-30 °C при відносній вологості повітря 50-70%;
 • прогумований одяг та гумове взуття необхідно зберігати у затемнених приміщеннях або закритих шафах при температурі 5-20 °C з відносною вологістю повітря 50-70%;
 • перед складанням зимового одягу та взуття їх потрібно ретельно очистити, продезінфікувати та просушити;
 • нижню полицю стелажа треба встановлювати на висоті не менше 0,2 метри;
 • відстань від стін складу і від опалювальних приладів до ЗІЗ повинна становити мінімум 1 м; відстань між стелажами повинна складати мінімум 0,7 м;
 • ЗІЗ слід розміщувати таким чином, щоб уникнути попадання на них прямого сонячного світла або джерел тепла;
 • ЗІЗ необхідно зберігати окремо від кислот, лугів, розчинників та інших матеріалів, контакт з якими може призвести до утворення небезпечних речовин.

Більш детальні вимоги щодо догляду за ЗІЗ можуть міститися в конкретних інструкціях з експлуатації ЗІЗ.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати