Активуйте подарунковий доступ >

Служба охорони праці

Права працівників на пільги і компенсації

  • 5 січня 2016
  • 198

Всі підприємства, компанії та організації зобов’язані дбати про своїх робітників та докладати максимальних зусиль для збереження їх прав та законних інтересів. Безпека працівників та належна охорона їх праці має становити першочергове завдання діяльності компанії. Проте, деякі види робіт можуть мати негативний вплив на працездатність та здоров’я робітників. Яким же чином врегульовані їх права на безпеку праці?

Держава гарантує посилений захист робітникам, які залучені до особливо небезпечних робіт. В Законі України «Про охорону праці» наведено окрему статтю (ст. 7), що закріплює ряд пільг та грошових виплат, тягар яких покладається на роботодавця, який використовує найманих працівників для виконання шкідливих робіт.

Особи, які працюють в умовах, що не відповідають стандартам безпеки і правилам санітарної гігієни, користуються правом на отримання додаткових пільг та компенсацій. Це стосується, насамперед, електро- та газозварювальників, кочегарів парових і водонагрівальних котлів, машиністів компресорних станцій та ін. Вичерпний перелік небезпечних виробництв, професій і посад, які мають право на отримання пільг, затверджений Кабінетом Міністрів України, Держкомпраці України і галузевими профспілками.

Види пільг та компенсацій

  1. Безкоштовне лікувальне харчування, надання молока та солоної газованої води. Спеціальне харчування є способом збільшення опірності організму людини до впливу шкідливих виробничих факторів, покращення стійкості до захворюваності і запобігання передчасного стомлення робітника. Молоко нормалізує обмінні процеси і функції організму людини, сприяє більш швидкому відновленню нормальної діяльності всіх систем життєзабезпечення людини. Норми безкоштовної видачі молока регламентуються МОЗ України.
  2. Додаткові відпустки робітникам. Щорічна додаткова відпустка тривалістю 6-36 днів сприяє зняттю втоми організму внаслідок напруженої розумової і фізичної праці, надає час для виведення з організму токсичних і шкідливих речовин, відновленню порушених функцій, а також ліквідації несприятливих фізіологічних змін в органах людини.
  3. Зменшена тривалість робочої зміни. Скорочення робочого дня на одну годину дозволяє зменшити на один місяць фонд робочого часу за рік, і відповідно зменшити тривалість впливу несприятливих, шкідливих і небезпечних факторів на робітника.
  4. Додаткові перерви санітарно-оздоровчого характеру. Для відпочинку і відновлення працездатності робітників, які працюють в особливо тяжких умовах, їм надаються поточні короткочасні перерви протягом робочої зміни. Такі перерви оплачуються за рахунок роботодавця.
  5. Посадова надбавка. Конкретний розмір доплати до заробітної плати залежить від специфічних умов праці, тяжкості виробництва та робочого стажу працівника. Зазвичай, доплата встановлюється на рівні 4-24% тарифної ставки.
  6. Пільгова пенсія. Пільгове пенсійне забезпечення гарантується робітникам, які працюють у шкідливих умовах і гарячих цехах, а також зайняті на роботах з важкими умовами праці. Форми пільги:
  • надання пенсії достроково до досягнення пенсійного віку;
  • надання пенсії в більшому розмірі.

З метою заохочення робітників і підвищення їх мотивації до якісної праці в колективній угоді або в трудовому договорі роботодавець може передбачити інші види пільг та гарантій, окрім тих, що зазначені вище (страхування, відшкодування вартості проїзду на роботу, організація дозвілля тощо). 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся