text
Служба охорони праці

Забезпечення працівників газованою солоною водою

  • 25 квітня 2014
  • 267

Згідно з Кодексом законів про працю України роботодавець зобов’язаний безплатно забезпечувати працівників гарячих цехів і виробничих ділянок газованою солоною водою. Дізнайтеся про цей вид компенсації, про умови її надання та вимоги до облаштування місць отримання на підприємстві газованої солоної води

Тривала робота, що проходить у гарячих цехах і нерідко пов’язана ще й з великим фізичним навантаженням, при частому питті прісної води може призвести до перегрівання, знесолення та зневоднення організму. Щоб запобігти цьому, працівники гарячих цехів і виробничих ділянок повинні мати можливість частіше пити солону воду, а щоб її приємніше було пити — вона має бути газованою.

Безплатне забезпечення працівників газованою солоною водою передбачено такими нормативними актами:

  1. Кодекс законів про працю України (КЗпП) від 10.12.1971.

  2. Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі — Закон про охорону праці).

  3. ДСП 3.3.1.038-99 «Підприємства чорної металургії. Державні санітарні правила».

Цехи та виробничі ділянки, де організовують постачання газованої солоної води, визначаються органами санітарного нагляду за погодженням із роботодавцем.

До гарячих цехів належать: доменні, мартенівські, прокатні, випалювальні та інші цехи металургійної промисловості, гути скляних заводів, горна порцеляно-фаянсових та цегельних заводів, котельні та машинні зали електростанцій, де робота проводиться при високих температурах.

Безплатно забезпечувати газованою солоною водою необхідно працівників гарячих цехів і ділянок. Як же визначити, які саме ділянки слід вважати «гарячими»?

За роз’ясненням Інституту медицини праці НАМН України від 31.05.2007 № 19/668 згідно з ДСН 3.3.6.042-99 «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень» до «гарячих ділянок» робіт належать такі ділянки, на яких температура повітря перевищує 28 °С на постійних робочих місцях і 28–30 °С — на непостійних робочих місцях, крім цього має місце інфрачервоне (теплове) випромінювання, інтенсивність якого перевищує 140 Вт/м2. Такі умови сприяють перегріванню організму. Наявність збільшеної відносної вологості та виконання важкої фізичної праці ще більше погіршує тепловий стан працівника і функціонування організму.

Гарячими вважаються роботи у ливарних, ковальсько-пресових і термічних цехах машинобудівних заводів, машинно-ванних цехах склозаводів, у мартенівських, доменних та інших цехах металургійних заводів, у коксохімічному виробництві, прокатних і трубних цехах, у хімічному виробництві при екзотермічних процесах тощо.

Склад газованої солоної води має бути таким: 0,5% (5 г на 1 л води) повареної солі (хлористого натрію), вуглекислота (СО2), уведена під тиском 3–7 атм. Для приготування газованої солоної води застосовують сатуратор — апарат для насичення рідин вуглекислим газом або повітрям. Потрібну кількість кип’яченої або артезіанської води вливають у сатуратор, додають хлористий натрій, який розмішується у сатураторі, а потім заряджають вуглекислотою під тиском.

Забезпечення працівників газованою солоною водою Читайте також: Безпечна експлуатація посудин, що працюють під тиском

Установки для постачання газованої солоної води мають бути обладнані пристроєм, що забезпечує належну температуру води у виробничих умовах.

З метою усунення окислювання металеві поверхні в установках для забезпечення робітників газованою солоною водою мають бути вилуджені оловом або іншим металом без вмісту свинцю (п. 4 Постанови від 11.06.1934).

Склад води і гігієнічне утримання установки мають бути під постійним наглядом пункту охорони здоров’я.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть свій статус професіонала —пройдіть швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту

• шпаргалки для безпомилкової роботи

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль