Виконання робіт підвищеної небезпеки
- Експлуатація парових та водогрійних котлів: якими нормативно-правовими актами керуватися 418
- Ідентифікація об’єктів підвищеної небезпеки 223
- Змінено порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки 1505
- План локалізації і ліквідації аварій для об’єктів підвищеної небезпеки 278
- Які нормативні акти регламентують проведення дератизації 145
Порядок виконання робіт підвищеної небезпеки за нарядом-допуском
Наряд-допуск – це документ в письмовій формі, що регламентує зміст, тривалість, адресу та умови виконання роботи, необхідні заходи безпеки, склад бригади та осіб, відповідальних за безпеку робіт.
Приблизний перелік категорій робіт, що потребують наряду-допуску, міститься в наказі Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15, проте він не є вичерпним. Керуючись даним переліком роботодавець зобов’язаний своїм розпорядженням затвердити конкретний перелік небезпечних робіт, які існують на підприємстві. У внутрішніх інструкціях компанії необхідно також прописати порядок видачі нарядів, вимоги до виконавців та правила ведення робіт. Як правило, єдиним документом, в якому вказують особливості виконання та процедуру документарного оформлення небезпечних видів робіт, є Положення. Відповідальною особою за складання і наступне погодження проекту Положення є інженер з охорони праці.
З урахуванням специфіки галузі, в якій працює компанія, інженер з охорони праці під час розробки Положення повинен враховувати профільні стандарти, форми, нормативи та вимоги регуляторних органів. У зв’язку з цим, наразі єдиної форми наряду, яка б використовувалась всіма підприємствами, немає. На практиці використовують близько 9 форм нарядів-допусків для кожного виду робіт, наприклад:
Перелік робіт підвищеної небезпеки
Перелік робіт розробляється інженером з охорони праці і викладається у формі доповнення до Положення. При складанні переліку необхідно передбачити, щоб подібні для всіх підрозділів роботи, які здійснюються централізовано сторонніми службами або спеціалізованими установами, були виділені окремо (земляні, роботи на висоті, вогневі роботи тощо).
Діяльність з очищення, підтримки справності обладнання, яка здійснюється у межах цеху, слід також прописувати окремо для кожного підрозділу.
Обов'язково зазначається посада, та ПІБ особи, яка підписує наряд-допуск.
Для коректного складання Переліку рекомендуємо консультуватися з спеціалістами технічних служб.
Перелік небезпечних робіт, що потребують нарядів-допусків зручно заносити у таблицю:
№ з/п |
Найменування робіт |
Місце виконання |
Посада, прізвище та ініціали особи, яка видає наряд-допуск |
Примітка |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Положення про виконання робіт підвищеної небезпеки
Положення про виконання особливо небезпечних робіт, які необхідно вказувати у наряді-допуску, має містити відомості про мету та сферу застосування цього документа, коло уповноважених осіб, їх посадову компетенцію та функціональні обов’язки, процедуру взаємодії з іншими підрозділами та державними органами.
Крім того, в Положенні треба вказати наступне застереження: у разі виникнення невідкладних аварійних ситуацій, що може призвести до тяжких наслідків чи загибелі людей, дозволяється виконання особливо небезпечних робіт під керівництвом начальника зміни без відповідного нарду-допуску з метою рятування людей, локалізації аварії та запобіганню її поширенню.

Особи, які супроводжують роботу
Особа, відповідальна за наряд-допуск. Повноваження та перелік осіб, які мають право на видачу наряду-допуску закріплюються у Положенні компанії. Зазвичай, це може бути начальник відповідального підрозділу, його заступник, старший механік або технолог компанії.
Особа, яка складає наряд-допуск, визначає зміст робіт та умови їх безпечного виконання, призначає відповідального керівника робіт, виконавця робіт, допускача, а за потреби — спостерігача, підписує два екземпляри наряду і передає їх допускачу.
За необхідності виконання робіт в невеликому обсязі, особа, яка видає наряд-допуск, може одночасно виконувати обов'язки допускача до роботи, а відповідальний керівник робіт — обов'язки виконавця робіт. Суміщення в одній особі допускача та виконавця робіт не допускається
Керівник робіт (начальник зміни, старший майстер, старший механік) призначається з числа інженерно-технічних працівників (ІТП) цеху. Відповідає за правильність підготовки об'єкта і ефективність вжитих заходів безпеки, а також за повноту інструктажів виконавця робіт.
Виконавець призначається з числа ІТП цеху (як правило, це бригадир). Проводить цільовий інструктаж з охорони праці членам бригади, веде реєстрацію і оформлює наряд-допуск, видає особам ЗІЗ під розписку тощо. Він також відповідає за роботу членів бригади та дотримання ними правил виробництва.
Допускач (службова особа з числа експлуатаційного штату цеху) організовує підготовку об'єкта до початку робіт, контролює правильне і своєчасне застосування заходів безпеки.
Спостерігач запрошується у виняткових випадках для контролю за роботами, що проходять неподалік від діючого устаткування, в закритих приміщеннях, що становлять небезпеку для робітників. Він наглядає за роботою бригади, станом робочих місць та обладнанням з метою виявлення та усунення перших ризиків настання нещасних випадків.
Члени бригади. До складу бригади включають робітників, які пройшли навчальний курс та атестацію знань з питань охорони праці. Робітники повинні бути готовими до виконання робіт за станом здоров’я та мати належні кваліфікаційні навички. Бригада формується мінімум з двох осіб. Члени бригади самостійно відповідають за дотримання правил безпеки, застосування ЗІЗ та превентивних заходів.
Початок проведення робіт підвищеної небезпеки
Допускач спільно з керівником робіт і виконавцем перевіряють завершення підготовчих робіт, передбачених у наряді-допуску, та повідомляють інших членів бригади про наявне обладнання на місці виконання робіт, особливості стану суміжних ділянок (наявність на них тиску, напруги, надмірних температур, використання хімічних речовин), які можуть вплинути на порядок провадження роботи.
Підготовчі роботи здійснюються уповноваженими робітниками дільниці, до якої відноситься об'єкт робіт.
Не дозволяється запрошувати до підготовчих робіт робітників сторонніх організацій.
Приймання готового робочого місця та допуск бригади до початку роботи закріплюється підписами допускача, керівника та виконавця робіт у наряді-допуску.
Наряд-допуск підлягає реєстрації у спеціальному журналі. Один екземпляр наряду-допуску передається виконавцеві.
Керівник робіт надає виконавцю та іншим членам бригади чіткі інструкції про правила безпеки під час проведення робіт. Робітники завіряють своїми підписами факт ознайомлення із технікою безпеки.
Перелік категорій робіт в ремонтно-будівельних установах, для яких необхідно складати наряд-допуск
- Будівельно-монтажні роботи: роботи із використанням будівельних пристроїв в зонах ліній електропередач, роботи в колодязях, закритих приміщеннях і спорудах, земляні роботи з зараженим ґрунтом, роботи біля небезпечних суміжних дільниць.
- Висотні роботи: діяльність на кранах, підйомниках, екскаваторах, установка, демонтаж і обслуговування кранів і допоміжних колій, фарбування кранів, роботи в підвісних і підйомних колясках на висоті більше за 5 метрів, скління та миття вікон або ліхтарів з кранів.
- Посудини, що працюють під тиском: проведення гідравлічних і пневматичних випробувань посудин, що працюють під тиском понад 0,7 • 105 Н/м2, газозварювальні і газорізальні роботи у спорудах кисневих станцій, чищення ацетиленових генераторів, установка та тестування обладнання, що працює під тиском.
- Теплове господарство: очищення та обслуговування котлів, балонів, паронагрівачів, економайзерів і бойлерів, випробування теплової мережі, теплоізоляційні роботи.
- Діяльність з пожежонебезпечними матеріалами та речовинами.
- Електроустановки, електромережі, лінії електропередачі: роботи, пов'язані зі зняттям напруги в електроустановках під напругою, випробовування силових трансформаторів, установка та ремонт кабельних ліній, роботи з електричним струмом, перевірка ламп загального призначення з кранів і вище ніж 5 метрів, установчі роботи на магістральних, кабельних лініях і в силових розподільних сейфах.
- Інші категорії: роботи в колодязях, тунелях, теплових камерах, колекторах, посудинах, траншеях, димоходах, газоходах; земляні роботи в зоні розташування підземних інженерних мереж і комунікацій, роботи на дахах будівель, зміцнення та відновлення аварійних частин і елементів будівель та споруд, зливання агресивних рідин з цистерн, риття вручну траншей глибиною понад 2 м або робота в них під час риття екскаватором, виконання періодичних вогневих робіт у цехах і на території компанії тощо.