Вимоги пожежної безпеки

721
Загальні вимоги протипожежної пожежної безпеки до утримання територій, будинків, приміщень, споруд, евакуаційних шляхів і виходів

Загальні вимоги пожежної безпеки: прибудинкова територія

Під час проектування будинків і споруд слід ураховувати стандарти протипожежної безпеки, встановлені правилами містобудування для населеного пункту.

Прибудинкова територія повинна регулярно очищатися від сміття, відходів, тари, опалого листя, які слід відвозити у спеціально відведені місця. Організовувати звалища горючих відходів в населеному пункті заборонено.

Автомобільні дороги, проїзди й проходи до будинку повинні зберігатись вільними, не заставлятись прибудовами, тимчасовими спорудами або сторонніми об’єктами, взимку очищатися від снігу. Так само, на проходах та проїздах, що можуть бути використані для евакуації, забороняється влаштовувати виступи, бар’єри, паркани, які заважатимуть потоку людей. Ширина та якість доріг і внутрішніх проїздів мають бути достатніми для забезпечення безперешкодного руху пожежних автомобілів.

У разі установлення електричних воріт для в’їзду на територію будинку, вони повинні бути обладнані додатковими пристроями для ручного відчинення.

В нічний час необхідно організувати належне освітлення зовнішніх пожежних сходин, протипожежного обладнання, входів до будинків та споруд.

Стоянка транспорту у наскрізних проїздах на відстані менше 10 метрів від в’їзних воріт і менше 5 метрів від пожежних гідрантів забороняється.

На в’їзді до території об’єкта площею понад 3 га необхідно прикріпити плани території з інформацією про розташування споруд, водойм, гідрантів, схем під’їздів пожежних автомобілів до будівель.

За загальним правилом, тимчасові павільйони торговельного, соціально-культурного чи іншого призначення повинні розміщуватися на відстані мінімум 10 метрів від інших будівель.

На промислових об’єктах мають бути встановлені і облаштовані спеціальні місця для паління, які слід позначити відповідним покажчиком. Палити за межами спеціально призначених для цього місць забороняється.

Територія котеджних містечок, сіл та дачних кооперативів

В межах сіл, котеджних містечок, дачних і садових кооперативів за рішенням сільської ради повинні бути встановлені системи звукової сигналізації з метою оповіщення людей на випадок пожежі і повинен бути заздалегідь підготовлений запас води для гасіння пожеж.

Територія навколо будівель, побудованих у лісових масивах, повинна бути організована таким чином, щоб виключався ризик перекидання пожеж між будинками та оточуючим середовищем (обладнання захисних смуг, прибирання сухої трави).

Біля житлових будинків, котеджних містечок, дачних і садових кооперативів забороняється залишати ємності з ЛЗР і ГР, балони зі стисненим та зрідженим газом, ацетиленові генератори із залишками невідпрацьованого карбіду кальцію або карбідного мулу.

Розводити багаття, користуватися відкритим вогнем на відстані менше 30 метрів від будинку забороняється. При наявності спеціального обладнання, захищеного негорючими засланками, для приготування їжі на відкритому вогні дозволяється зменшувати таку відстань до 5 метрів.

Основні вимоги пожежної безпеки: утримання виробничих приміщень

Директор промислового об’єкту організовує утримання засобів протипожежного захисту у робочому стані та їх своєчасне технічне обслуговування.

Для всіх будівель виробничого призначення повинні бути визначені класи вибухопожежної та пожежної небезпеки, інформація стосовно яких має бути наведена на вхідних дверях та усередині приміщень.

Клас вогнестійкості електричних проводів та інженерного устаткування будинків має відповідати нормативній межі вогнестійкості за ознаками E (фактор втрати цілісності) та I (фактор втрати теплоізолювальної спроможності).

Дерев’яні елементи в будинках, крім вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів, підлягають вогнезахисному оброблянню. Протягом строку експлуатації вогнезахисного покриву повинні здійснюватися заходи щодо підтримання його у належному технічному стані. З цією метою директор компанії призначає уповноважену особу, яка проводитиме регулярний нагляд за достатністю вогнезахисного обробляння. Порядок організації нагляду має бути чітко прописаний в регламенті робіт з вогнезахисту.

Щонайменше одного разу на рік комісія господарчого органу проводить аналіз достатності вогнезахисного покриву, за результатами якої складається акт перевірки технічного стану вогнезахисного покриву.

Не дозволяється віддавати горища, технічні поверхи, вентиляційні камери, електрощитові під промислові майстерні та захаращувати їх сторонніми предметами. Двері горищ, технічних поверхів та підвалів слід тримати закритими із зазначенням на них даних про місце зберігання ключів. Вікна горищ, технічних поверхів, підвалів повинні бути засклені.

За необхідності встановлення на вікнах приміщень захисних металевих ґрат останні повинні легко розкриватися, розсуватися або зніматися. На час перебування в таких приміщеннях людей ґрати мають бути відкриті.

Глухі ґрати дозволяється встановлювати у квартирах, банках, касах, складах, коморах, кімнатах для зберігання зброї і боєприпасів, а також на інших об’єктах, розрахованих на одночасне перебування невеликої кількості людей (до 50 осіб).

Заборонено:

 • прибирати приміщення і прати одяг із застосуванням бензину, гасу та інших ЛЗР та ГР, а також відігрівати замерзлі труби із застосуванням відкритого вогню;
 • залишати неприбраними промаслені обтиральні матеріали. Після завершення робочої зміни вони мають бути сховані у спеціально відведені за межами будівель місця;
 • зберігати у житлових, громадських, адміністративних, побутових приміщеннях ЛЗР та ГР, а також використану тару з-під них;
 • при проведенні масових заходів запускати до приміщення людей, кількість яких перевищує місткість приміщення (за загальним правилом, на одну особу повинно припадати 1 м2 площі), зменшувати ширину проходів між рядами, використовувати свічки, бенгальський вогонь, феєрверки.

Вимоги щодо пожежної безпеки та облаштування аварійних виходів

Кількість та вимоги стосовно облаштування аварійних виходів з будівель на вулицю повинні відповідати вимогам ДБН В.1.1-7-2002, ДБН В.2.2-9-2009, ДБН В.2.2-15-2005, ДБН В.2.2-28:2010 та іншим аналогічним будівельним стандартам в залежності від виду приміщення:

 • у приміщенні, яке обладнано одним аварійним виходом, дозволяється одночасно розміщувати не більше 50 людей;
 • двері на маршруті евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівлі. За наявності людей у приміщенні двері аварійних виходів можуть замикатися лише на внутрішні замки, які відкриваються без ключа;
 • килими й інше подібне покриття підлоги у приміщеннях з одночасним перебуванням понад 50 осіб повинні міцно кріпитися до підлоги, щоб запобігти їх скручуванню;
 • сходові клітини повинні бути обладнанні огорожами із поручнями;
 • маршрут до аварійного виходу має бути забезпечений евакуаційним освітленням. Світлові знаки «Вихід» мають постійно утримуватись справними;
 • сміттєзбірні камери повинні регулярно очищатися від сміття та горючих відходів. Двері сміттєзбірника повинні закриватись на замок. 


Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Термінова стаття

Читайте у жовтневому Довіднику

«Господарські будівлі на прицілі у нових правил пожежної безпеки»

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

© Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


 • Ми в соцмережах
Неее скачууу-єє-тьсяяя!

А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Ось так просто підете і не дочитаєте?

Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ.

Витратите не більше 1 хв — натомість продовжете читання без перешкод.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і дочитаю
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль