Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Спецвзуття

 • 31 липня 2018
 • 1322

На багатьох підприємствах, діяльність яких пов’язана з небезпечними роботами співробітники повинні бути забезпечені спеціальним взуттям. Враховуючи, що деякі професії вимагають постійного перебування робітника на ногах, виробники починають все більше уваги приділяти ергономіці, формі та різноманіттю спецвзуття. На сьогодні поширеними видами спецвзуття є гумові чоботи або калоші, суконні і утеплені валянки, легкі сабо для лікарів.

Як один із засобів індивідуального захисту (далі – ЗІЗ), спецвзуття має захищати та бути комфортним для власника. Основне призначення спецвзуття – це захист ніг від шкідливого впливу та можливих виробничих ушкоджень ніг: термічних опіків, подразнюючого впливу агресивного середовища, порізів і проколів, потрапляння сторонніх предметів на шкіру. Як правило, якщо функціональні обов’язки співробітника певною мірою пов’язані з ризиком травмування ніг, то спецвзуття стає невід’ємною частиною робочої одежі.

Захисні властивості спецвзуття

Незалежно від виду спецвзуття повинно забезпечувати захист від таких подразників:

 • механічних ушкоджень (удари, вібрації);
 • ковзання;
 • надмірно високих або низьких температур;
 • статичних навантажень;
 • біологічних показників;
 • покриття від пилу та промислового бруду;
 • електричної напруги;
 • хімічних небезпечних речовин.

За необхідністю, спецвзуття може мати антипрокольний шар і міцний підносок, що захищатиме ноги робітника від удару.

Спецвзуття відповідно до EN ISO 20347

Взуття цієї категорії не має укріпленого підноска і не гарантує захисних властивостей для протидії предметам, що падають, та механічним пошкодженням, проте воно має такі властивості: протиковзка масло- та бензостійка підошва, посилена амортизація, антистатичні властивості, вологостійкий верхній шар.

 Спецвзуття Скористайтеся 4 порадами для правильного вибору засобів індивідуального захисту

Призначене для захисту від механічного травмування ніг. За матеріалами, що застосовуються при виготовленні, спецвзуття цього стандарту класифікується за трьома основними групами:

 • шкіряне натуральне спецвзуття, зокрема з текстильним верхом;
 • гумове спецвзуття та із пластику ПВХ;
 • валяне і фетрове спецвзуття.

Догляд за спецвзуттям

При виборі взуття потрібно приділяти увагу комфорту розташування стопи у взутті та належному розмірі окремої пари. З метою забезпечення тривалої зносостійкості взуття, слід пам’ятати про основні правила догляду за взуттям:

 • необхідно експлуатувати взуття відповідно до його цільового призначення;
 • після завершення зміни необхідно очистити взуття від бруду та залишити в розкритому вигляді для провітрювання і просушування; валяне взуття доцільно сушити при температурі менше 40 °C і чистити сухою щіткою у напрямку ворсу;
 • обробляти взуття агресивними хімічними речовинами не дозволяється;
 • час безперервного користування взуттям має становити не більше 9-12 год;
 • в період міжсезоння взуття слід ховати в поліетиленові пакети, попередньо обробивши його нафталіном або іншими речовинами від молі.

Зберігання спецвзуття

На споживчі та експлуатаційні властивості спецвзуття впливають умови його зберігання. Зберігати взуття слід в сухих і закритих приміщеннях, захищених від атмосферних опадів і надмірної вологи, оскільки ключовими чинниками, що впливають на умови зберігання взуття, є відносна вологість і температура повітря в приміщенні. Так, найоптимальнішими для зберігання взуття вважаються показники: відносна вологість на рівні 50-65%, температура – 8-18 °C.

Взуття на підборах: чи доцільне на виробництві Дізнайтеся, як здійснюється доплата за шкідливі умови праці

Основні матеріали (шкіра, тканини, картон, повсть), з яких виготовляється взуття, є гігроскопічними, тобто здатними поглинати вологу або віддавати її. При високій відносній вологості повітря в приміщенні деталі взуття з гігроскопічних матеріалів зволожуються, змінюють свої розміри, металеві елементи і фурнітура піддаються корозії. На шкіряних чоботах може вирости цвіль, що різко погіршує зовнішній вигляд матеріалу, послаблює його механічні властивості.

Водночас залишення взуття при занадто сухих та теплих умов також призводить до погіршення властивостей взуття. У шкіряного взуття з’являються ущелини, тріщини, заламуються верхня кромка і крила задників, виникає зморшкуватість та інші дефекти. Крім того, пересохла шкіра стає жорсткою і не комфортною для подальшого носіння.

Що стосується гумового взуття, то при високих температурах в приміщенні, а також під впливом прямого сонячного світла відбувається прискорене старіння штучних матеріалів, гуми та полімерних елементів. Старіння виражається в зміні стійкості матеріалу в результаті деструкціі, руйнування або розшарування матеріалів. Пофарбоване покриття вицвітає та розтріскується при носінні.

В приміщенні необхідно складати взуття на відстані більшій ніж 20 сантиметрів від стін і 100 см від опалювальних приладів. Шкіряне і гумове взуття в фабричній упаковці розкладають на полицях по 2 коробки в глибину і по 5-6 штук у висоту. Взуття без упаковки розкладають на полицях поруч одне з одним (до 5 пар у висоту) через картонні прокладки. Гумове взуття, для якого немає упаковки, закривають шаром паперу. Валяне взуття, як правило, складають в міцні мішки.

Спецвзуття Більше про спецвзуття, а також про інші ЗІЗ ви можете дізнатися зі статті «Спецодяг, спецвзуття та формений одяг: вимоги до використання»

При зберіганні валяного спецвзуття та взуття, утепленого хутром слід вжити додаткових заходів для захисту його від молі, для чого взуття і стіни приміщення, де воно розташовується, обробляють протимолевими аерозолями.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати