Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Розслідування пожеж

 • 17 липня 2014
 • 2072

Пожежею називають неконтрольований процес знищення чи пошкодження майна вогнем. Процес супроводжується чинниками, що створюють небезпеку для навколишнього середовища, людей та тварин. Таке визначення дає стаття 2 Кодексу цивільного захисту України від 02 жовтня 2012 № 5403-VI (далі – КЦЗУ).

Ведення бази обліку пожеж та їх наслідків

Нормативна база регламентує порядок повідомлень про пожежі. Відповідно до цих документів визначаються й вимоги до ведення бази обліку пожеж та їх наслідків. Йдеться про такі документи:

 • Порядок обліку пожеж та їх наслідків, затверджений постановою КМУ від 26 грудня 2003 № 2030 (далі — Порядок № 2030);
 • наказ МНС України «Про затвердження форми звітності про пожежі та їх наслідки на об'єктах міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій; форми акта про пожежу» від 15 березня 2004 № 119 (далі — Наказ № 119).

Порядок проведення технічного розслідування причин пожежі

Пункт 2.3. Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України від 19 жовтня 2004 № 126 зобов'язує власників підприємств та уповноважені ними органи проводити службове розслідування випадків пожеж. Для цього після ліквідації кожної пожежі утворюється комісія, яка проводить розслідування. До складу такої комісії входить мінімум троє осіб, в тому числі представник від територіального органу Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі –ДСНС), сам потерпілий та представник адміністрації або власник об’єкта.

Технічне розслідування випадків пожеж проводиться цією комісією. Після цього складається Акт, для засвідчення факту пожежі. Акт має бути підписаний членами комісії мінімум у 2-ох примірниках:

 • перший зберігається у місцевому державному органі пожежного нагляду;
 • другий отримує представник адміністрації об’єкта, на якому виникла пожежа, або його власник, або потерпілий за їхньою вимогою.

Скачати бланк Акт про пожежу

Розслідування пожеж

Незалежно від форми власності (як державні, так і приватні) заклади охорони здоров’я мають сповіщати про ситуацію місцеві органи ДСНС протягом 24 годин:

 • про випадки звернення та прибуття до них для надання медичних послуг осіб, що мають тілесні ушкодження чи отруєння, отримані в ході пожежі;
 • про загиблих від травм чи впливів небезпечних факторів пожежі. В такому випадку подається висновок про причину смерті.

Незалежно від форми власності страхові організації повинні сповістити органи ДСНС у письмовій формі протягом трьох днів про звернення юридичних чи фізичних осіб за страховим випадком, що настав із причини пожежі.

Ведення обліку пожеж

Стаття 131 КЦЗУ в Україні зобов’язує вести єдиний облік надзвичайних ситуацій у визначеному КМУ порядку. До цих ситуацій належать і пожежі. Такий облік ведеться за територіальним принципом. Далі подається відповідна статистична звітність та аналізуються причини надзвичайних ситуацій та пожеж. На основі цього аналізу розробляються заходи щодо їхнього попередження.

Загиблий унаслідок пожежі – це особа, смерть якої має із пожежею прямий причинно-наслідковий зв'язок (наприклад, тілесні ушкодження, одержані через небезпечних факторів пожежі або вторинні небезпечні фактори пожежі, механічні порушення анатомічної цілісності організму, котрі виникли в процесі евакуації з зони пожежі чи її гасіння); особа, яка померла безпосередньо під час пожежі чи протягом місяця з дня отримання травм під час пожежі (такий факт має бути засвідчено висновками судово-медичної експертизи чи результатами обстеження лікарем).

Мета ведення обліку пожеж та їхніх наслідків – аналіз обставин та умов виникнення пожеж, оцінка стану пожежної безпеки як об’єктів, так і населених пунктів, можливість прогнозування ситуації в майбутньому та створення запобіжних заходів для підвищення безпеки населення, забезпечення цілісності матеріальних цінностей та покращення умов гасіння пожеж.

Пункт 10 Порядку № 2030 зобов'язує установи, підприємства, державні органи та організації подавати щомісяця до 10 числа після звітного періоду інформацію про всі випадки пожеж, їхні наслідки до ДСНС за формами звітності, вказаними у Наказі № 119.

Скачати бланк Звітність про пожежі та їх наслідки

Розслідування пожеж

Ситуації, що не підлягають обліку

Не підлягають обліку:

 • вибухи, спалахи чи статичні електричні розряди, після яких розпочалося горіння;
 • горіння, що пов’язане зі специфікою процесу виробництва чи з умовами функціонування промислових апаратів, установок, агрегатів та конструкцій;
 • випадки самогубства (чи невдалої спроби самогубства) за допомогою самоспалення, якщо інші особи не були травмовані або убиті, не було завдано збитків майну, не настало інших наслідків;
 • короткі замикання в електромережі без подальшого горіння, випадки горіння (спалення) сміття чи відходів на відкритій території (окрім ситуацій, коли це призвело до збитків);
 • пожежі, котрі виникли на об’єктах, поза юрисдикцією України в тих випадках, коли це не призвело до негативних наслідків для фізичних або юридичних осіб України.

Травмований на пожежі – це особа, яка зазнала тілесних чи інших ушкоджень, спричинених небезпечними факторами пожежі (чи її вторинних проявів), а також механічних порушень анатомічної цілісності організму, що виникли під час евакуації із зони пожежі або її ліквідації. Такі ушкодження мають бути підтверджені довідкою з лікувального закладу.

Визначення матеріальних збитків від пожеж

Сума прямих та побічних збитків визначає матеріальні втрати від пожежі. Збитки розраховуються за цінами, що діють на час загоряння. Визначення втрат відбувається незалежно від того, чи підлягають вони відшкодуванню. Визначення збитків – це одна із частин розслідування пожеж.

Якщо пожежа знищила основні фонди, визначення збитків відбувається з урахуванням залишкової вартості за останньою переоцінкою. Вартість продукції власного виробництва оцінюється з урахуванням її первісної вартості та затрат на оброблення, що було проведено до виникнення пожежі. Інші матеріальні цінності, котрі перебувають на складах і базах, рахуються за оптовими або закупівельними цінами. При цьому враховуються транспортні та інші витрати. Якщо пожежа знищила цінні папери та грошові знаки, то прямі збитки визначаються за їхньою номінальною вартістю.

Якщо прямі збитки було визначено в іноземній валюті, то їх перераховують у гривні за офіційним курсом НБУ на момент пожежі. Збитки при знищенні творчої чи інтелектуальної власності визначають на підставі результатів експертизи або договірних документів.

Побічні збитки також оцінюються в ході розслідування пожеж. Вони визначаються за довідками, складеними згідно з бухгалтерськими документами. Правдивість інформації є відповідальністю осіб, які подають таку довідку.

Якщо мова йде про фізичних осіб, то прямі та побічні збитки визначаються, базуючись на даних страхових організацій, письмових заяв власників майна або підтверджувальних документів, витягів із рішень суду.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати