Організація проведення інструктажів з охорони праці
Читати повну інформацію щодо проведення вступного інструктажу.
Первинний
Первинний інструктаж проводиться за місцем роботи для таких категорій осіб:
- робітника, який щойно вийшов на нову роботу або посаду;
- робітника, якого наказом директора було переведено до іншого відділу компанії;
- робітника, до функціональних обов’язків якого було включено нові види робіт;
- робітникам, які прибули до компанії в рамках трудового відрядження або стажування і приймають безпосередню участь у виробничому процесі.

Після проходження первинного інструктажу робітники до початку самостійної роботи повинні під керівництвом більш досвідчених співпрацівників пройти подальше практичне стажування протягом наступних 2-15 змін. Зазвичай, стажування доцільно проводити для осіб, які будуть залучені до виконання особливо небезпечних робіт у випадках, передбачених регуляторними актами з охорони праці.
В окремих випадках, коли новий співробітник вже має стаж роботи за посадою не менше 3 років або переводиться на аналогічну роботу, роботодавець має право звільнити такого співробітника від проходження стажування.
Особа допускається до роботи після успішного проходження інструктажу та стажування, про що складається запис у журналі обліку інструктажів. За необхідності, роботодавець може продовжити строк стажування ще на дві зміни, якщо набуті знання співробітника виявилися недостатніми з точки зору охорони праці
Навчання та перевірка знань з охорони праці
- Навчання з питань охорони праці
- Документація для організації навчання з охорони праці
- План-графік проведення навчання з охорони праці
- Положення про навчання та перевірку знань з охорони праці
- Навчання с питань охорони праці посадових осіб
- Організація щорічного навчання з охорони праці
- Спеціальне навчання і перевірка знань з питань охорони праці
- Протокол засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці
- Журнал обліку теоретичного навчання з охорони праці
Повторний
Повторний інструктаж – це періодичне навчання, яке проводиться відповідно до вимог законодавчих актів за місцем роботи робітників. Частота проведення повторного інструктажу становить:
- для особливо небезпечних робіт – 1 раз на 3 місяці;
- для іншого виду робіт – 1 раз на 6 місяців.
Позаплановий
Позачерговий інструктаж проводиться зі співробітниками на робочому місці або в кабінеті охорони праці, при настанні наступних вимог:
- при впровадженні нових вимог, правил та стандартів з охорони праці на державному чи місцевому рівнях;
- при зміні виробничого процесу, оптимізації обладнання, закупівлі нової техніки, впровадженні наукових або технологічних досягнень у виробництво з метою ознайомлення співробітників з правилами експлуатації;
- при допущенні співробітниками вимог безпеки, що призвели до аварій, збоїв у виробництві, настанні нещасних подій;
- при тривалій перерві в роботі (понад 30 календарних днів – для особливо небезпечних робіт та більше ніж 60 днів для інших видів робіт).
Позаплановий інструктаж може проводитись індивідуально з окремим співробітником або з групою робітників суміжних спеціальностей.
Цільовий
Цільовий інструктаж в обов’язковому порядку проводиться:
- при ліквідації наслідків техногенних або природніх аварій;
- при виконанні робіт, що потребують оформлення наряду-допуску, наказів або розпоряджень.
Про проведення первинного, повторного, позапланового та цільового інструктажів, особа, яка проводила інструктаж, робить запис до журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці. У разі виконання робіт, що потребують оформлення наряду-допуску, цільовий інструктаж реєструється в цьому наряді-допуску, а в журналі реєстрації інструктажів – не обов’язково.
Функції щодо проведення інструктажів покладаються на безпосереднього керівника робіт (майстер, начальник виробничого циклу). Після завершення навчання керівник проводить атестацію знань співробітників у формі усного або письмового опитування.