text
Служба охорони праці

Організація проведення інструктажів з охорони праці

 • 21 квітня 2017
 • 1485

Для зменшення показників виробничого травматизму і з метою підвищення профільної кваліфікації співробітників роботодавець зобов’язаний час від часу проводити ряд спеціальних практичних занять (інструктажів) в галузі охороні праці. Загальні вимоги до організації навчального процесу в компанії містяться в Типовому Положенні про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.

Читати повну інформацію щодо проведення вступного інструктажу.

Первинний

Первинний інструктаж проводиться за місцем роботи для таких категорій осіб:

 • робітника, який щойно вийшов на нову роботу або посаду;
 • робітника, якого наказом директора було переведено до іншого відділу компанії;
 • робітника, до функціональних обов’язків якого було включено нові види робіт;
 • робітникам, які прибули до компанії в рамках трудового відрядження або стажування і приймають безпосередню участь у виробничому процесі.

Після проходження первинного інструктажу робітники до початку самостійної роботи повинні під керівництвом більш досвідчених співпрацівників пройти подальше практичне стажування протягом наступних 2-15 змін. Зазвичай, стажування доцільно проводити для осіб, які будуть залучені до виконання особливо небезпечних робіт у випадках, передбачених регуляторними актами з охорони праці.

В окремих випадках, коли новий співробітник вже має стаж роботи за посадою не менше 3 років або переводиться на аналогічну роботу, роботодавець має право звільнити такого співробітника від проходження стажування.

Особа допускається до роботи після успішного проходження інструктажу та стажування, про що складається запис у журналі обліку інструктажів. За необхідності, роботодавець може продовжити строк стажування ще на дві зміни, якщо набуті знання співробітника виявилися недостатніми з точки зору охорони праці

Повторний

Повторний інструктаж – це періодичне навчання, яке проводиться відповідно до вимог законодавчих актів за місцем роботи робітників. Частота проведення повторного інструктажу становить:

 • для особливо небезпечних робіт – 1 раз на 3 місяці;
 • для іншого виду робіт – 1 раз на 6 місяців.

Позаплановий

Позачерговий інструктаж проводиться зі співробітниками на робочому місці або в кабінеті охорони праці, при настанні наступних вимог:

 • при впровадженні нових вимог, правил та стандартів з охорони праці на державному чи місцевому рівнях;
 • при зміні виробничого процесу, оптимізації обладнання, закупівлі нової техніки, впровадженні наукових або технологічних досягнень у виробництво з метою ознайомлення співробітників з правилами експлуатації;
 • при допущенні співробітниками вимог безпеки, що призвели до аварій, збоїв у виробництві, настанні нещасних подій;
 • при тривалій перерві в роботі (понад 30 календарних днів – для особливо небезпечних робіт та більше ніж 60 днів для інших видів робіт).

Позаплановий інструктаж може проводитись індивідуально з окремим співробітником або з групою робітників суміжних спеціальностей.

Цільовий

Цільовий інструктаж в обов’язковому порядку проводиться:

Про проведення первинного, повторного, позапланового та цільового інструктажів, особа, яка проводила інструктаж, робить запис до журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці. У разі виконання робіт, що потребують оформлення наряду-допуску, цільовий інструктаж реєструється в цьому наряді-допуску, а в журналі реєстрації інструктажів – не обов’язково.

Функції щодо проведення інструктажів покладаються на безпосереднього керівника робіт (майстер, начальник виробничого циклу). Після завершення навчання керівник проводить атестацію знань співробітників у формі усного або письмового опитування. 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть свій статус професіонала —пройдіть швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту

• шпаргалки для безпомилкової роботи

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль