Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Вимоги до спецодягу

  • 4 вересня 2014
  • 3174

Працівникам машинобудування та металообробної промисловості: ливарникам металів та сплавів, у т. ч. на машинах лиття під тиском, плавильникам металу та сплавів, передбачені костюми сукняні з вогнезахисним просоченням. Чи може роботодавець видавати працівникам замість такого костюма костюм з іншої тканини також з вогнезахисним просоченням, наприклад з тканини «молескін» із захисними властивостями, які відповідають Нормам та підтверджені сертифікатами та декларацією про відповідність?

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII (далі — Закон про охорону праці) на роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту (ЗІЗ).

Вимоги до спецодягу

Згідно з ГОСТ 12.4.103-83 «ССБТ. Одежда специальная защитная, средства индивидуальной защиты ног и рук. Классификация» зазначені вище позначення відповідають таким захисним властивостям спеціального одягу:

3 — від загальних виробничих забруднень;

Ти — від теплового випромінення;

Тр — від іскор, бризків розплавленого металу, циндри.

Вимоги до рівня безпеки ЗІЗ, проведення процедури оцінки відповідності таким вимогам, класифікацію зазначених ЗІЗ, правила маркування та введення їх в обіг встановлює Технічний регламент засобів індивідуального захисту, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 № 761 (далі — Технічний регламент).

Спеціальний одяг підлягає оцінці відповідності за Технічним регламентом, а саме — за стандартами з офіційно опублікованого переліку національних стандартів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 10.12 2013 № 1462, які відповідають європейським гармонізованим стандартам та добровільне застосування яких може сприйматися як доказ відповідності засобів захисту вимогам цього Технічного регламенту.

Тестування спецодягу

Випробування ЗІЗ проводять в обсязі, що підтверджує відповідність продукції вимогам Технічного регламенту, технічних умов, стандартів (у т. ч. зазначених у Переліку № 101), іншої нормативної документації. На підставі позитивних результатів цих випробувань виробнику ЗІЗ (або його уповноваженому представнику чи постачальнику, що відповідає за введення ЗІЗ в обіг) видається зареєстрована у встановленому порядку Декларація про відповідність засобу індивідуального захисту вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту та Сертифікат перевірки.

Оптимальним рівнем захисту, що враховується у процесі розроб­лення конструкції засобу захисту, є рівень, при якому ефективність використання такого засобу не знижується у період впливу факторів ­ризику.

Засіб захисту, що призначається для захисту користувача одночасно від кількох видів небезпеки, має відповідати основним вимогам до засобів захисту від кожного виду небезпеки.

Згідно з пунктом 39 Технічного регламенту тепловий опір і механічна міцність засобів захисту, що призначаються для захисту частин тіла від впливу тепла та/або вогню, мають відповідати передбачуваним умовам експлуатації таких засобів.

Вимоги до матеріалів, з яких виготовляється спецодяг

Матеріали та інші складові частини, з яких виготовляють засоби захисту, призначені для захисту від променевого і конвекційного тепла, повинні мати відповідний коефіцієнт передачі падаючого теплового потоку. Ступінь вогнестійкості таких матеріалів має виключати можливість самозаймання у передбачуваних умовах експлуатації.

Якщо зовнішня поверхня зазначених матеріалів та інші складові частини мають відбивальні властивості, здатність такої поверхні до відбивання має бути достатньою для відбивання теплового потоку та інфрачервоного випромінювання.

Тож, головне — спеціальний одяг має відповідати жорстким вимогам щодо виготовлення та мати відповідні технічні характеристики щодо захисних властивостей.

В окремих випадках, враховуючи особливості виробництва, можна замінювати один вид спецодягу або спецвзуття на інший, що передбачено пунктом 3.4 Положення № 53. Однією з підстав такої заміни може бути проведення атестації робочого місця за умовами праці або рішення комісії (наради) з питань охорони праці за результатами перевірки умов праці. Єдиним обмеженням такої заміни є те, що така заміна не має погіршувати захисних властивостей спецодягу (спецвзуття) та умов праці для користувача.

На підприємстві заміна спецодягу або спецвзуття не може бути індивідуальною, а має поширюватися на всіх працівників тієї професії або видів робіт, для яких цю заміну передбачено.

Заміна одного виду спецодягу або спецвзуття на інший обов’яз­ково має погоджуватися з профспілковою організацією або уповноваженою найманими працівниками особою з питань охорони праці (за відсутності профспілки). Наказом по підприємству відповідні зміни вносять до нормативного документа, що визначає норми видачі спецодягу, спецвзуття та інших ЗІЗ на підприємстві. Такими нормативними документами на підприємстві насамперед є колективний договір, а також інструкція з ­охорони праці за професією та особиста картка обліку спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту (ЗІЗ).

На підприємствах, де немає колективного договору, зміни до норм видачі спецодягу, спецвзуття та інших ЗІЗ вносять наказом до документа, який регулює взаємовідносини між керівником підприємства та залученою ним до роботи особою (контракт, трудовий договір тощо).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати