Навчання з охорони праці

1217
Законом України «Про охорону праці» та іншими супровідними регуляторними актами встановлені чіткі вимоги для роботодавців відносно запровадження професійного навчання співробітників в галузі безпечності праці та проведення атестації їх знань.

Як правило, навчання та перевірка знань з питань охорони праці організовується один раз на три роки. Питання періодичності проведення навчання, умови та процедура атестації знань, категорії співробітників, які підлягають атестації, необхідно встановити у внутрішніх документах компанії. При цьому, навчання може проводитись як в межах самої компанії, так і в спеціальних центрах з професійного навчання.

В окремих випадках, роботодавці організовують позачергові навчання. Наприклад, позачергові інструктажі проходять співробітники, які переводяться на іншу роботу (посаду), або робітники підприємства, на якому нещодавно відбувся нещасний випадок.

В залежності від особливостей виробничого циклу директор компанії також має право ініціювати проведення спеціалізованого окремого навчального курсу.

На середній курс навчання відводиться близько 10 годин; при перепрофілюванні особи – обсяг навчання укладається у 8 годин.

Навчання працівників з питань охорони праці: загальна процедура

Розробка проекту внутрішньої інструкції про організацію проведення навчальних заходів і атестацію знань з питань охорони праці

В компанії складається проект внутрішнього документу з питань навчання співробітників, розробленого на підставі норм Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, розробленого Державним комітетом з нагляду за охороною праці (далі  – Типове положення). В цьому документі слід передбачити загальні умови та строки проведення навчання і порядок організації перевірки знань. Остаточний проект затверджується розпорядженням директора.

На даному етапі доцільно одразу визначити уповноважених осіб компанії, які супроводжуватимуть та контролюватимуть загальний процес навчання (зазвичай, дані функції покладаються на працівників підрозділу з управління персоналом).

Утворення органу, відповідального за атестацію співробітників в галузу охорони праці

Директор компанії своїм наказом або розпорядженням скликає комісію, на яку покладатимуться повноваження стосовно перевірки знань робітників, які завершили навчання в компанії. Комісія формується зі службових осіб компанії у кількості не менше трьох членів і очолюється головою – як правило, самим директором компанії або його заступником.

За необхідності, до участі в комісії запрошуються представники державних наглядових органів, сторонні експерти та спеціалісти. В цілому, склад комісії слід формувати з керівників підрозділу охорони праці, юридичного управління та представників профспілкової ланки.

Перед призначенням члени комісії повинні пройти профільне навчання у спеціалізованих навчальних центрах, акредитованих в установленому законодавством порядку, та отримати сертифікат, що підтверджує успішне завершення навчальної програми. Обрання до комісії членів, які не мають належним чином оформленого сертифіката або посвідчення забороняється, оскільки рішення, прийняті такими особами будуть вважатися недійсними.

В компаніях, де працює велика кількість осіб, або які мають комплексну організаційну структуру, з метою більш ефективної перевірки знань на місцях доцільно формувати окремі комісії для роботи в межах різних відокремлених підрозділів.

Якщо в компанії неможливо сформувати комісію для проведення атестації (наприклад, з причин малої кількості працюючих), для атестації знань співробітників необхідно направляти їх до комісії, утвореної органами місцевого управління або адміністрацією спорідненого підприємства.

Перевірку знань з охорони праці робітників, які пройшли навчання в галузевих навчальних центрах, проводить комісія, призначена вищим державним органом, до сфери нагляду якого входить компанія.

Всі витрати, пов’язані з організацією навчання співробітників, покриваються за кошти роботодавця.

Незалежний контроль за своєчасністю та якісністю навчання здійснюють територіальні органи державного нагляду в сфері охорони праці. Для отримання централізованої допомоги при організації процесу можливо звертатись Головного навчально-методичного центру.

Особливості організації навчального курсу при виконанні робіт з підвищеною небезпекою

Якщо в компанії працюють особи, які зайняті на роботах з підвищеною небезпекою, директор має затвердити перелік відповідних посад, наявних на підприємстві. Під час складання внутрішнього переліку робіт з підвищеною небезпекою слід враховувати діючі в Україні підзаконні акти, які регламентують категорії таких робіт:

Співробітники, внесені до переліку особливо небезпечних робіт, та керівники робіт з підвищеною небезпекою потребують поглибленого навчання з охорони праці, що має відбуватись, не рідше одного разу на рік.

На практиці, компанії самостійно не проводять навчальні курси для співробітників, зайнятих на небезпечних роботах, а направляють їх до спеціалізованих навчально-методичних закладів. Це обумовлено тим, що відповідні навчальні заклади мають краще обладнання, спеціально призначену техніку та інфраструктуру, що забезпечує високий рівень навчання робітників.

Загальна тривалість теоретичної частини навчального курсу для небезпечних робіт складає не менше 30 годин, а у випадках підвищення кваліфікації робітника – не менше 15 годин. Орієнтовний план та теми курсу містяться в Типовому положенні. Після проходження всієї програми лекцій та семінарів організовується перевірка знань та практичних навичок, набутих особами в рамках навчального курсу. Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Термінова стаття

Читайте у жовтневому Довіднику

«Господарські будівлі на прицілі у нових правил пожежної безпеки»

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

© Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


  • Ми в соцмережах
Неее скачууу-єє-тьсяяя!

А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Ось так просто підете і не дочитаєте?

Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ.

Витратите не більше 1 хв — натомість продовжете читання без перешкод.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і дочитаю
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль