Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Знаки електробезпеки

 • 21 вересня 2015
 • 1552

Для попередження нещасних випадків на підприємстві повинні використовуватися плакати і знаки з електробезпеки. Їх відсутність – пряме порушення охорони праці. Знаки електробезпеки у вигляді інформаційних табличок, плакатів, наклейок необхідні для того щоб виключити ймовірність подачі напруги на електрообладнання, що піддається огляду або ремонту. Однак це не єдине їх призначення. Більше – дізнайтеся зі статті.

Плакати і знаки переважено інформують про небезпеку, пов’язану з наближенням до устаткування, яке перебуває під напругою, або можуть вказувати напрямок руху та місцезнаходження робочого місця.

Залежно від мобільності та способу розміщення застосовують переносні або стаціонарні плакати безпеки.

Знаки з електробезпеки. Види

Існують такі види знаків з електробезпеки:

 • заборонні;
 • попереджувальні;
 • інформативні;
 • вказівні.

Детальніше про кожен із цих видів читайте далі. А також ознайомтеся з графічним зображенням знаків з електробезпеки.

Знаки електробезпеки

Заборонні знаки з електробезпеки

Спрямовані на попередження несанкціонованої роботи з апаратами комутації для того, щоб в процесі роботи електроустаткування на нього помилково ніхто не подав напругу.

Основні види:

 • «Робота під напругою. Повторно не включати» — цей знак забороняє механічне включення вимикачів ВЛ без узгодження з керівником робіт після їх самостійного відключення. Такий покажчик закріплюється на ключі управління вимикачів ВЛ під час проведення робіт під напругою. Розміри — 80х50 мм, ширина червоного обводу — 5 мм. Напис оформлюється червоними літерами на білому забарвленні.
 • «Небезпечно! Електричне поле! Без засобів захисту прохід заборонений» — плакат, який інформує про небезпечну дію електричного поля в зоні розміщення устаткування, а також забороняє пересування людей за відсутності у них засобів індивідуального захисту. Встановлюється в КРИЧУ, в яких напруження перевищує 330 кВ на висоті 180 см на огорожах ділянок з напругою електричного поля більше 15 кВ/м. Розміри— 240х130 мм. Ширина червоного обводу — 13 мм. Напис оформлюється червоними літерами на білому забарвленні.
 • «Не включати. Працюють люди» — пересувний знак, що не дозволяє подачу струму на лінію напруги. Повинен закріплюватись на ключі, кнопці і приводі комутаційних апаратів, при включенні яких подається напруга. Застосовується для електромонтажного обладнання як до 1000 В, так і вище. Розміри – 80х50 або 240х130 мм, ширина червоного обводу становить 5 і 13 мм відповідно. Напис оформлюється червоними літерами на білому забарвленні.
 • «Не включати. Робота на лінії» — пересувний знак, що забороняє подачу на лінію напруги. Розміщується на ключах і приводах управління комутаційних апаратів, включення яких може подати на лінію напругу. Розміри— 80х50 або 240х130 мм. Ширина червоного обводу 5 і 13 мм відповідно. Напис оформлюється білими літерами на червоному забарвленні.

Попереджувальні знаки електробезпеки

Попереджають осіб про наближення на небезпечну відстань до об’єктів під напругою.

Основні види:

 • «Стій! Напруга» — охороняє від необережного наближення до струмопровідних частин електромонтажного обладнання, що знаходяться під напругою. Розміщується в установках з напруженням до 1000 В і вище. Розміри — 280Х210 мм. Стріла — червона. Ширина червоного обводу — 21 мм. Напис оформлюється чорними літерами на білому забарвленні.
 • «Не влізай! Уб’є» — охороняє від необережного наближення до струмопровідних частин під напругою при підйомі по об’єкту. Розміри знаку — 280х210 мм. Стріла червоного кольору. Ширина червоного обводу — 21 мм. Напис оформлюється чорними буквами на білому забарвленні.
 • «Випробування! Небезпечно для життя» — попереджає про можливе ураження електричним струмом при проведенні високовольтних робіт. Такі знаки є пересувними і вивішуються на огорожах робочих місць під час проведення випробувань. Розміри — 280х210 мм. Стріла червоного кольору. Ширина червоного обводу — 21 мм. Напис оформлюється чорними літерами на білому забарвленні.
 • «Обережно! Електрична напруга» — попереджає про небезпеку ураження дією електричного струму. Закріплюється в електромонтажному обладнанні будь-якого класу і підкласу підстанцій і електростанцій. Знак оформлюється у формі рівностороннього трикутника із стороною 80, 100, 160, 360 мм — для дверей приміщень, 25, 40, 50 мм — для тари і устаткування. Стріла і обвод чорного кольору, забарвлення — жовтого.

Інформативні знаки з електробезпеки

Інформативні плакати використовуються для визначення безпечних маршрутів співробітників до їх робочих місць.

Знаки електробезпеки Вам може стати в пригоді стаття: Безпечна експлуатація електроустановок

Основні види:

 • «Працювати тут» — указує місце безпосереднього виконання робіт. Розміри— 100х100 або 250х250 мм. Оформлюється у формі білого круга діаметром відповідно 68 або 168 мм на зеленому забарвленні. Напис наноситься посередині, чорними літерами. Білий обвод виконується шириною 2 або 5 мм відповідно.
 • «Влізати тут» — застосовується при розташуванні робочого місця на висоті, указує безпечний шлях підйому на робоче місце. Розміри— 100х100 або 250х250 мм. Оформлюється у формі білого круга діаметром 68 або 168 мм на зеленому забарвленні. Надпис наноситься чорними літерами, посередині. Білий обвод становить 2 або 5 мм відповідно.

Вказівні знаки з електробезпеки

 • «Заземлено» — повідомляє про заземлення конкретної ділянки електромонтажного обладнання і попереджає про заборону подачі напруги. Закріплюється на приводах комутаційних апаратів. Розміри — 240х130 мм або 80х50 мм з шириною білого обводу 13 мм і 5 мм відповідно. Напис оформлюється білими літерами на синьому забарвленні.
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати