Знаки електробезпеки

86
В компаніях сфери електроенергетики та прилеглій до них території широко використовують різноманітні плакати, покажчики та знаки безпеки, що установлюють правила поведінки на підприємстві для співробітників та сторонніх осіб.

В основному, плакати і знаки інформують про небезпеку, пов’язану з наближенням до устаткування, яке знаходиться під напругою, або можуть вказувати напрямок руху та місцезнаходження робочого місця.

В залежності від мобільності та способу розміщення застосовують переносні або стаціонарні плакати безпеки.

Читайте тут: Безпечна експлуатація електроустановок

Знаки з електробезпеки. Види

Забороняючі знаки з електробезпеки

Спрямовані на попередження несанкціонованої роботи з апаратами комутації для того, щоб в процесі роботи електроустаткування на нього помилково ніхто не подав напругу.

Основні види:

 • «Робота під напругою. Повторно не включати» — цей знак забороняє наступне механічне включення вимикачів ВЛ без узгодження з керівником робіт після їх самостійного відключення. Такий покажчик закріплюється на ключі управління вимикачів ВЛ під час проведення робіт під напругою. Розміри — 80х50 мм, ширина червоного обводу — 5 мм. Напис оформлюється червоними літерами на білому забарвленні.
 • «Небезпечно! Електричне поле! Без засобів захисту прохід заборонений» — плакат, який інформує про небезпечну дію електричного поля в зоні розміщення устаткування, а також забороняє пересування людей за відсутності у них засобів індивідуального захисту. Встановлюється в КРИЧУ, в яких напруження перевищує 330 кВ на висоті 180 см на огорожах ділянок з напругою електричного поля більше 15 кВ/м. Розміри— 240х130 мм. Ширина червоного обводу — 13 мм. Напис оформлюється червоними літерами на білому забарвленні.
 • «Не включати. Працюють люди» — пересувний знак, що не дозволяє подачу струму на лінію напруги. Повинен закріплюватись на ключі, кнопці і приводі комутаційних апаратів, при включенні яких подається напруга. Застосовується для електромонтажного обладнання як до 1000 В, так і вище. Розміри – 80х50 або 240х130 мм, ширина червоного обводу становить 5 і 13 мм відповідно. Напис оформлюється червоними літерами на білому забарвленні.
 • «Не включати. Робота на лінії» — пересувний знак, що забороняє подачу на лінію напруги. Розміщується на ключах і приводах управління комутаційних апаратів, включення яких може подати на лінію напругу. Розміри— 80х50 або 240х130 мм. Ширина червоного обводу 5 і 13 мм відповідно. Напис оформлюється білими літерами на червоному забарвленні.

Попереджувальні знаки електробезпеки

Попереджають осіб про наближення на небезпечну відстань до об’єктів під напругою.

Основні види:

 • «Стій! Напруга» — охороняє від необережного наближення до струмопровідних частин електромонтажного обладнання, що знаходяться під напругою. Розміщується в установках з напруженням до 1000 В і вище. Розміри — 280Х210 мм. Стріла — червона. Ширина червоного обводу — 21 мм. Напис оформлюється чорними літерами на білому забарвленні.
 • «Не влізай! Уб’є» — охороняє від необережного наближення до струмопровідних частин під напругою при підйомі по об’єкту. Розміри знаку — 280х210 мм. Стріла червоного кольору. Ширина червоного обводу — 21 мм. Напис оформлюється чорними буквами на білому забарвленні.
 • «Випробування! Небезпечно для життя» — попереджає про можливе ураження електричним струмом при проведенні високовольтних робіт. Такі знаки є пересувними і вивішуються на огорожах робочих місць під час проведення випробувань. Розміри — 280х210 мм. Стріла червоного кольору. Ширина червоного обводу — 21 мм. Напис оформлюється чорними літерами на білому забарвленні.
 • «Обережно! Електрична напруга» — попереджає про небезпеку ураження дією електричного струму. Закріплюється в електромонтажному обладнанні будь-якого класу і підкласу підстанцій і електростанцій. Знак оформлюється у формі рівностороннього трикутника із стороною 80, 100, 160, 360 мм — для дверей приміщень, 25, 40, 50 мм — для тари і устаткування. Стріла і обвод чорного кольору, забарвлення — жовтого.

Інформативні знаки з електробезпеки

Інформативні плакати використовуються для визначення безпечних маршрутів співробітників до їх робочих місць.

Основні види:

 • «Працювати тут» — указує місце безпосереднього виконання робіт. Розміри— 100х100 або 250х250 мм. Оформлюється у формі білого круга діаметром відповідно 68 або 168 мм на зеленому забарвленні. Напис наноситься посередині, чорними літерами. Білий обвод виконується шириною 2 або 5 мм відповідно.
 • «Влізати тут» — застосовується при розташуванні робочого місця на висоті, указує безпечний шлях підйому на робоче місце. Розміри— 100х100 або 250х250 мм. Оформлюється у формі білого круга діаметром 68 або 168 мм на зеленому забарвленні. Надпис наноситься чорними літерами, посередині. Білий обвод становить 2 або 5 мм відповідно.

Вказуючі знаки з електробезпеки

 • «Заземлено» — повідомляє про заземлення конкретної ділянки електромонтажного обладнання і попереджає про заборону подачі напруги. Закріплюється на приводах комутаційних апаратів. Розміри — 240х130 мм або 80х50 мм з шириною білого обводу 13 мм і 5 мм відповідно. Напис оформлюється білими літерами на синьому забарвленні.


Ваша персональна добірка.

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Перевірте свої знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією

  ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

  Розсилка

  © Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Свідоцтво про державну реєстрацію
  КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008

  
  • Ми в соцмережах
  Позбутьтеся цього надокучливо вікна раз і назавжди!

  Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

  Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ форми, зразки та бланки документів з охорони праці без обмежень.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Що? Вже йдете? І не дочитаєте?

  Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ. Це займе не більше 1 хв — натомість надалі читатимете ще більше статей, запитань та відповідей.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І не відволікайтеся!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×


  Запрошуємо 4 серпня на безплатний вебінар
  «Пожежна безпека на підприємстві: загальні вимоги»  У програмі вебінару передбачений час для відповідей на ваші запитання.