-

Наказ про призначення відповідального за пожежну безпеку

24 травня 2021
51888
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Керівник підприємства зобов’язаний призначити відповідального за пожежну безпеку на підприємстві та закріпити цей обов’язок у локальних актах підприємства. У статті ви знайдете зразок наказу про призначення відповідального за пожежну безпеку.

Зразок наказу про призначення відповідального за пожежну безпеку

 У Правилах пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30 грудня 2014 № 1417 (п. 2 розділу ІІ), вказано: «Керівник підприємства повинен визначити обов’язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки, призначити відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання й експлуатацію засобів протипожежного захисту».

Водночас у Правилах не визначено, хто саме має відповідати за пожежну безпеку на підприємстві. Йдеться тільки про обов’язок керівника призначити таку особу та про необхідність закріпити цей обов’язок у локальних актах підприємства.

Які документи з пожежної безпеки мають бути на підприємстві

Іноді на підприємствах через економію коштів обов’язки щодо організації пожежної безпеки покладають на інженера з охорони праці. Однак ці обов’язки невластиві його посаді. 

наказ про відповідального за пожежну безпеку

Порядок призначення відповідального за пожежну безпеку

Відповідальну за пожежну безпеку особу призначають наказом керівника з-поміж штатних працівників підприємства, які пройшли навчання та перевірку знань із питань пожежної безпеки в установленому порядку.

Для призначення відповідальної особи (або осіб) керівник підприємства видає наказ про відповідального за пожежну безпеку. Працівника, який виконуватиме такі обов’язки, в обов’язковому порядку мають ознайомити з наказом під підпис.

Відповідальна за пожежну безпеку особа спільно з адміністрацією підприємства повинна виконувати такі завдання й обов’язки:

 • установити відповідний пожежний режим на підприємстві;
 • розробити програму та періодичність організації протипожежних заходів;
 • ініціювати проведення навчальних курсів з питань протипожежної безпеки та подальшу перевірку теоретичних знань і практичних вмінь робітників;
 • забезпечити проведення спеціального навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму для осіб, зайнятих на вогневих роботах (наприклад, електрогазозварювальників, слюсарів);
 • закупити та обладнати виробничі приміщення належною кількістю засобів колективного та засобів індивідуального захисту;
 • перевіряти порядок зберігання пожежонебезпечних речовин та матеріалів, що використовуються у виробництві;
 • заздалегідь скласти і затвердити плани дій працівників у разі виникнення пожежі та довести ці плани до відома працівників;
 • визначити обов’язки посадових осіб і персоналу щодо забезпечення пожежної безпеки;
 • реалізувати загальний нагляд за дотриманням працівниками компанії вимог протипожежної безпеки;
 • забезпечити організацію і виконання робіт зі встановлення і обладнання місць для куріння, екстреного від’єднання об’єкта від електроенергії у разі виникнення пожежі;
 • визначити основні види, кількість, розміщення і порядок обслуговування систем протипожежного захисту, засобів зв’язку та оповіщення про пожежу, первинних засобів пожежогасіння тощо.

У кожному приміщенні потрібно розмістити табличку з прізвищем, ім’ям, по батькові та телефоном відповідального за пожежну безпеку у цьому конкретному приміщенні.

Обов’язки щодо забезпечення пожежної безпеки, утримання та експлуатації засобів протипожежного захисту передбачаються у посадових інструкціях, обов’язках, положеннях про підрозділ.

logo