Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Посадова інструкція: загальні вимоги

 • 16 серпня 2018
 • 3650

Організаційно-правовим документом, який визначає завдання, права, обов’язки і відповідальність працівника відповідно до займаної посади, є посадова інструкція. Дізнайтеся про основні вимоги до розроблення посадових інструкцій та їх структуру зі статті.

Посадові інструкції

Посадова інструкція — це документ, що видається з метою регламентації організаційно-правового статусу працівника, його конкретних завдань та обов’язків, прав, відповідальності, забезпечує умови для його ефективної роботи. Для професій робітників розробляють робочі інструкції, в яких визначають конкретний перелік робочих обов’язків залежно від кваліфікації робітника.

Основою для розроблення посадових (робочих) інструкцій є Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП), який систематизовано за видами економічної діяльності та містить збірник описів професій, наведених у Класифікаторі професій. У випусках ДКХП визначено перелік основних робіт, характерних для тої або іншої посади, виходячи зі встановленого у галузях економіки поділу і кооперації праці.

Розроблення посадових інструкцій

Посадові інструкції складають для працівників усіх посад, що зазначені у штатному розписі підприємства. Виняток можуть становити окремі керівники, правове положення яких визначено у статуті (положенні, трудовому договорі або контракті) підприємства або відповідного підрозділу, де зазначено основні завдання, обов’язки, права і відповідальність за виконання покладених на них функцій.

Розроблення посадових інструкцій, як правило, покладається на керівника відповідного підрозділу. Під час розроблення посадових інструкцій забезпечують єдиний підхід до побудови, структури і викладення змісту розділів.

Посадова інструкція: загальні вимоги Чи вказувати у посадовій інструкції положення з охорони праці? Відповідь дає експерт

У посадових інструкціях мають бути враховані конкретні завдання та обов’язки, функції, права, відповідальність працівників та особливості розподілу праці (системи управління), що діє на підприємстві.

Зверніть увагу!

За необхідності завдання та обов’язки, що включені до типової кваліфікаційної характеристики певної посади, можуть бути розподілені між окремими виконавцями або коло завдань та обов’язків окремих працівників може бути розширене з дорученням їм робіт, передбачених для різних груп посад, рівних за складністю, виконання яких не потребує іншої спеціальності (кваліфікації).

Посадові інструкції мають бути взаємопов’язаними, аби не допускати дублювання у роботі працівників, та можуть містити основні питання, пов’язані з безпекою праці.

Оформлення та введення в дію посадових інструкцій

У правому куті першої сторінки посадової інструкції розташовують слово «Затверджую», підпис керівника про її затвердження, зазначають посаду, ініціали та прізвище керівника, а також дату затвердження.

У заголовку посадової інструкції наводять повну назву посади у родовому відмінку (має відповідати професійній назві роботи, передбаченій Класифікатором професій) та повну назву структурного підрозділу.

Посадова інструкція: загальні вимоги Строк дії посадових (робочих) інструкцій: чи встановлено законодавством

Посадові інструкції після їх узгодження з юрисконсультом (за потреби — з іншими фахівцями підприємства) та затвердження керівником підприємства, доводяться до працівника під підпис, про що у кінці посадової інструкції має бути відповідна відмітка «З інструкцією ознайомлений», особистий підпис, ініціали, прізвище, дата працівника.

Зміст посадової інструкції

Для повноцінного урегулювання трудових відносин, інструкція повинна охоплювати такі тематичні розділи:

1. Загальні положення. Вказуються ключові відомості:

 • посада особи,
 • мета створення підрозділу,
 • правове регулювання трудової діяльності співробітника;
 • організаційне підпорядкування тощо.

2. Завдання та обов’язки. В цьому підпункті слід чітко прописати конкретні задачі, що ставляться перед виконавцем та особливості його роботи. Можна прописати показники або нормативи, за якими буде оцінюватись ефективність та результативність виробничої діяльності співробітника.

3. Права. В цьому розділі визначається обсяг власних та делегованих прав, якими наділяється співробітник, а також перелік питань, вирішення яких здійснюється співробітником на власний розсуд.

4. Відповідальність. Розділ, в якому роботодавець визначає ступінь відповідальності та санкцій, що можуть накладатись на співробітника у випадку недотримання останнім трудового розпорядку або неналежного виконання ним посадових обов’язків.

5. Розділ «Повинен знати». В даній частині інструкції доцільно визначити вимоги щодо знання робітником законодавчих актів і локальних документів компанії, які мають безпосередній вплив на його трудову діяльність.

6. Кваліфікаційні вимоги. Визначаються мінімальні стандарти, знання та вміння, якими повинен володіти співробітник для успішного виконання своїх функціональних обов’язків;

7. Структурні взаємовідносини. Містить коло службових взаємозв’язків робітника з колегами та іншими задіяними підрозділами компанії, установлення яких є необхідним для досягнення виробничих результатів. В ньому прописується:

 • порядок взаємодії між підрозділами;
 • терміни одержання та надання інформації;
 • процедури погодження та затвердження документів.

8. Спеціалізація. Додатковий розділ, в якому можна описати:

 • особливості посади;
 • нетипові завдання та вимоги.

Внесення змін до посадових інструкцій

Зміни та доповнення до посадових інструкцій вносять на підставі наказу керівника підприємства. Так, наказ про внесення змін, доповнень до посадової інструкції видається у разі перерозподілу обов’язків між працівниками у зв’язку зі скороченням чисельності, реорганізацією, раціональним розподілом праці.

До посадових інструкцій також вносяться відповідні зміни у разі зміни назви підприємства, його структурного підрозділу або посади.

Посадові інструкції співробітників, відповідальних за утримання джерел підвищеної небезпеки

На виконання приписів законодавства України про безпеку праці в компанії необхідно призначити таких уповноважених осіб в частині використання небезпечного обладнання:

Під час складання посадових інструкцій треба враховувати приписи галузевих інструкцій з технічної експлуатації. Тому, стандартний текст інструкції слід доповнювати специфічними задачами та обов’язками, що знаходяться у виключній компетенції зазначених співробітників.

Завантажте посадову провідного інженера з охорони праці

Посадова інструкція провідного інженера з охорони праці

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати