Посадова інструкція: загальні вимоги

1335
Організаційно-правовим документом, який визначає завдання, права, обов’язки і відповідальність працівника відповідно до займаної посади, є посадова інструкція. Дізнайтеся про основні вимоги до розроблення посадових інструкцій та їх структуру у статті

Посадова інструкція — це документ, що видається з метою регламентації організаційно-правового статусу працівника, його конкретних завдань та обов’язків, прав, відповідальності, забезпечує умови для його ефективної роботи. Для професій робітників розробляють робочі інструкції, у яких визначають конкретний перелік робочих обов’язків залежно від кваліфікації робітника.

Основою для розроблення посадових (робочих) інструкцій є Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП), який систематизовано за видами економічної діяльності та містить збірник описів професій, наведених у Класифікаторі професій. У випусках ДКХП визначено перелік основних робіт, які притаманні тій або іншій посаді, виходячи із встановленого у галузях економіки поділу і кооперації праці.

Розроблення посадових інструкцій

Посадові інструкції складають для працівників усіх посад, що зазначені у штатному розписі підприємства. Виняток можуть становити окремі керівники, правове положення яких визначено у статуті (положенні, трудовому договорі або контракті) підприємства або відповідного підрозділу, де зазначено основні завдання, обов’язки, права і відповідальність за виконання покладених на них функцій.

Розроблення посадових інструкцій, як правило, покладається на керівника відповідного підрозділу. Під час розроблення посадових інструкцій забезпечують єдиний підхід до побудови, структури і викладення змісту розділів.

У посадових інструкціях мають бути враховані конкретні завдання та обов’язки, функції, права, відповідальність працівників та особливості розподілу праці (системи управління), що діє на підприємстві.

Зверніть увагу! За необхідності завдання та обов’язки, що включені до типової кваліфікаційної характеристики певної посади, можуть бути розподілені між окремими виконавцями або коло завдань та обов’язків окремих працівників може бути розширене з дорученням їм робіт, передбачених для різних груп посад, рівних за складністю, виконання яких не потребує іншої спеціальності (кваліфікації).

Посадові інструкції мають бути взаємопов’язаними, аби не допускати дублювання у роботі працівників, та можуть містити основні питання, пов’язані з безпекою праці.

Оформлення та введення в дію посадових інструкцій

У правому куті першої сторінки посадової інструкції розташовують слово «Затверджую», підпис керівника про її затвердження, зазначають посаду, ініціали та прізвище керівника, а також дату затвердження.

У заголовку посадової інструкції наводять повну назву посади у родовому відмінку (має відповідати професійній назві роботи, передбаченій Класифікатором професій) та повну назву структурного підрозділу.

Посадові інструкції після їх узгодження з юрисконсультом (за потреби — з іншими фахівцями підприємства) та затвердження керівником підприємства, доводяться до працівника під підпис, про що у кінці посадової інструкції має бути відповідна відмітка «З інструкцією ознайомлений», особистий підпис, ініціали, прізвище, дата працівника.

Внесення змін до посадових інструкцій

Зміни та доповнення до посадових інструкцій вносять на підставі наказу керівника підприємства. Так, наказ про внесення змін, доповнень до посадової інструкції видається у разі перерозподілу обов’язків між працівниками у зв’язку зі скороченням чисельності, реорганізацією, раціональним розподілом праці.

До посадових інструкцій також вносяться відповідні зміни у разі зміни назви підприємства, його структурного підрозділу або посади.Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Свіжий номер журналу

Серпневий Довідник вже на сайті

«Наказ про дії персоналу під час аварій та нещасних випадків»

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

© Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


  • Ми в соцмережах
Якщо я скачаю файл без реєстрації, чи стану я Піратом?

Ми б на Вашому місці так не ризикували!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжуйте скачування!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Що? Вже йдете? І не дочитаєте?

Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ. Це займе не більше 1 хв — натомість надалі читатимете ще більше статей, запитань та відповідей.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І не відволікайтеся!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль