Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Правила користування вогнегасником

  • 27 жовтня 2016
  • 8828

Дізнайтеся, як застосовувати вогнегасники на відкритому повітрі, як правильно їх експлуатувати при гасінні легкозаймистих і горючих рідин, під час гасіння газів, при гасінні електроустаткування, яке перебуває під напругою, та інші важливі правила користування вогнегасником.

Активізувати вогнегасники потрібно одразу перед їх використанням.

Важливо

Щоб горюча рідина, яка знаходиться в посудині, не розхлюпалася та не пролилася, гасити потрібно, так, щоб струмінь був направлений безпосередньо в основу полум’я, з відстані, котра дорівнює максимально можливій довжині струменя.

Застосування вогнегасників на відкритому повітрі

При займанні твердих речовин (пожежа класу А) починати гасити потрібно з тієї сторони, з якої дме вітер. При цьому, обов’язково треба обробляти різні місця пожежі з усіх напрямків. Після того, як полуменеве горіння буде припинено, слід догасити вогнища, що тліють.

Для гасіння твердих речовин дозволено використовувати такі види вогнегасників:

  • порошкові зі зарядами багатоцільового порошку (А; В; С;);
  • із зарядами на водній основі;

Якщо при гасінні пожежі використовують вогнегасники із зарядами на водній основі, водяний струмінь потрібно направити безпосередньо в основу полум’я намагаючись охопити усю зайняту вогнем поверхню. І тільки після цього, коли полум’я вже збито, можна пересунутися ближче до осередку пожежі. При цьому, необхідно гасити окремі вогнища пожежі, маніпулюючи насадкою вогнегасника. Воду треба подавати маленькими порціями. Якщо після того, як пожежу буде загашено, залишиться вогнегасна речовина, необхідно і далі подавати її. Це потрібно для того, щоб охолодити нагріті поверхні.

Вимоги до розміщення вогнегасників Чи правомірно інженеру з охорони праці суміщати посаду інженера з пожежної безпеки, на якого покладено виконання обов’язків цивільного захисту? Відповідь дають експерти.

При гасінні твердих речовин (пожежа гасіння класу А) пінним вогнегасником, піну середньої кратності слід подавати таким чином, щоб створився спеціальний шар, який покриватиме поверхню, охоплену вогнем.

Якщо гасіння здійснюють порошковими вогнегасниками (заряд порошку А; В; С), то порошок слід спрямувати в осередок вогню, а сам струмінь переміщувати в різні сторони, збиваючи при цьому полум’я. Збивши його, необхідно продовжувати подавати порошок невеличкими переривчастими порціями, для того, щоб усю поверхню речовини, яка зайнялася, вкрити шаром порошку.

Експлуатація вогнегасників при гасінні легкозаймистих і горючих рідин

Якщо рідина, яка загорілася, знаходилася в резервуарі, краще для її гасіння застосувати порошковий вогнегасник. У випадку, коли загорання незначне, можна використати вуглекислотний вогнегасник. Також допускається застосування водопінного вогнегасника. Гасити треба від ближчого у резервуарі борту або з межі розливу рідини, з тієї сторони, звідки дме вітер. Якщо для гасіння використовують порошковий вогнегасник, то його потрібно застосовувати таким чином: коли струмінь не перекриває вогнища пожежі, його швидкими рухами переміщують в горизонтальній площині. При цьому, треба просуватися так, щоб з боків не залишалося непогашених ділянок. Доки пожежу не буде погашено, не можна припиняти подачу порошку.

Правила користування вогнегасником Ознайомтеся з прикладом Порядку організації експлуатації та обслуговування наявних засобів протипожежного захисту

Коли пожежу класу В ліквідовують за допомогою пінного вогнегасника, потрібно не допустити розбризкування рідини, що зайнялася. Тому, піну подають дуже обережно, зі сторони вітру, починаючи із заднього внутрішнього борту місткості. Потім пінний струмінь акуратно направляють у різні сторони таким чином, щоб покрити піною всю поверхню. Якщо гасять розлив рідини, струмінь направляють безпосередньо на поверхню горіння, а також навколо розливу. Це роблять для того, щоб вогонь не поширювався далі. Гасіння рідини, яка витікає, починають з місця її розливу. Далі піднімають струмінь вверх, щоб погасити рідину, що зайнялася і витікає.

Якщо пожежу ліквідовують за допомогою вогнегасника низької кратності з зарядом ППЛВ, подачу слід здійснювати після початку видимого ефекту гасіння в переривчастому режимі.

Під час гасіння пожежі класу В вуглекислотними вогнегасниками, розтруб має бути спрямований в основу вогнища пожежі, що знаходиться найближче до оператора. Під час гасіння, оператору необхідно виконувати рухи розтрубом з боку в бік, просуваючись у перед.

Увага!

Коли площа гасіння рідини дорівнює або перевищує 5-7м2, рекомендується використовувати одразу два порошкових вогнегасники, які мають ранг не менший за ВП-6.

Водопінні вогнегасники не можна використовувати одночасно. Їх застосовують тільки послідовно.

Якщо зайнялися рідини, котрі знаходяться у місткостях видовженої форми та мають видовжені вогнища пожежі (зливні канави, траншеї тощо), то варто подавати вогнегасну речовину вздовж вісі місткості (довжини вогнища). І не забувайте, при цьому, враховувати напрямок вітру.

Часто трапляється так, що безпосередньо у вогнищі пожежі знаходиться технологічне обладнання. У такому випадку, гасити пожежу треба кількома порошковими вогнегасниками з різних напрямків. Якщо ж ви застосовуєте водопінні вогнегасники, то достатньо буде лише одного.

Використання вогнегасників під час гасіння газів

Гасячи газовий факел із пошкодженого трубопроводу або технологічного обладнання з діаметром отвору до 90 мм, можна використовувати порошковий вогнегасник. Струмінь спочатку подають прямо в основу газового факела. Далі струмінь переміщують вздовж його розповсюдження. Важливо: вісь струменя повинна переміщатися паралельно до осі факела. Якщо ліквідувати пожежу за допомогою одного вогнегасника не вдалося, потрібно продовжувати гасіння, але застосувати при цьому, декілька вогнегасників.

Зверніть увагу!

Щоб уникнути під час горіння газів негативного впливу високої теплової радіації, слід перед початком гасінням активувати порошковий вогнегасник і підходити до вогнища пожежі одночасно із подачею порошку.

Правила експлуатації вогнегасників при гасінні електроустаткування, котре перебуває під напругою

Якщо обладнання, котре зайнялося, перебуває під напругою меншою ніж 1000 В, дозволено застосовувати газові (зокрема, і вуглекислотні) вогнегасники, а також порошкові. Гасити пожежу в такому випадку треба з відстані від 1 м. За першої нагоди електричне устаткування слід знеструмити. Це дозволить уникнути повторного загорання. Після знеструмлення обладнання, можна використовувати водні вогнегасники.

Якщо освітлювальне або силове устаткування розташоване в шафах, вогнегасну речовину подають безпосередньо в середину шафи.

Правила користування вогнегасником Читайте також детальніше про електробезпеку та засоби захисту від ураження електричним струмом

Правила використання вогнегасників при гасінні пожежі, що виникла на сільськогосподарській техніці

Для такого виду пожежі дозволено застосовувати низькократні пінні, водні або порошкові вогнегасники (клас не менше ВП-6). Якщо є можливість, то доцільно здійснювати гасіння одночасно порошковим та водним вогнегасником. Коли використовуєте порошковий вогнегасник, то пам’ятайте, що він працює впродовж 12-15 секунд. Тому, у випадку, коли пожежу погасили до закінчення вказаного часу, слід зупинити вогнегасник. Це необхідно, щоб мати змогу догасити можливі приховані вогнища пожежі.

Правила користування вогнегасником Вас може зацікавити стаття Охорона праці в сільському господарстві

Загорання комбайнів, тракторів чи іншої сільськогосподарської техніки є особливо небезпечним, через те, що горючо-змащувальні матеріали, які витікають з техніки, попадають на землю і через це спалахує солома і трава прямо під технікою. Для гасіння такої пожежі необхідно діяти блискавично швидко і рішуче, без зайвої метушні. Після того, як вогнегасник активовано (для цього потрібно натиснути на кнопку проколювання мембрани, висмикнути чеку), потрібно наблизитися до вогнища пожежі на відстань 20 метрів. Рухатися слід зі сторони вітру. Далі необхідно спрямувати розпилювач на фронтальний край поверхні, яка загорілася. Розпилювач потрібно постійно перенаправляти з однієї сторони в іншу, по горизонталі. Після того, як рідину, яка витекла із с/г техніки погасили, гасять безпосередню техніку. Якщо пожежа виникла в соломонакопичувачі, комбайн необхідно вивести із загону. Обов’язкового перевірте, чи не залишилося не ліквідованих вогнищ пожежі.

Як користуватись вогнегасником при гасінні пожежі в закритих приміщеннях

Будь-які загоряння в приміщенні призводять до сильного задимлення та високої температури. Тому, вогнегасник необхідно застосувати в перш хвилини пожежі. Бо надалі гасити такий вид пожежі без індивідуальних засобів захисту буде неможливо. Залежно від класу пожежі в приміщеннях можна використовувати різні види вогнегасників. Для прикладу, якщо в приміщенні є люди, використовують водні вогнегасники. А якщо людей немає, то можна гасити пожежу в приміщенні порошковим вогнегасником. Проте після того, як горіння буде ліквідовано, радять охолодити поверхні та догасити речовини, що тліють за допомогою водного вогнегасника.

Важливо!

Якщо в приміщенні відбулося загорання твердих матеріалів, речовин, то вогнегасний порошок не можна подавати ззовні. Оскільки це погрішить видимість.

Застосування вогнегасників при пожежі в транспортному засобів

Під час такої пожежі найефективнішим буде використання порошкового вогнегасника. Струмінь слід спрямувати в середину вогнища пожежі. Це дозволить повністю ліквідувати, або, принаймні, локалізувати пожежу. Струмінь направляють з однієї сторони в іншу, швидкими рухами. Гасити потрібно зі сторони вітру. Якщо відбулося загорання двигуна, гасити треба з відстані не більшої ніж 2-3 метри. Якщо загорілися автопокришки, рекомендують починати їх гасіння з відстані не менше 1 м. Струмінь направляють знизу вверх, у сторону полум’я. Пожежу в салоні легкового авто чи в кабіні вантажівки гасять з відстані 1-2 метри. Струмінь подають через відкриті двері або вікна, з протилежної розташуванню бензобаку сторони. Коли горять проливи пального поруч з автотранспортним засобом, гасити слід від проливу до джерела виливання пального.

Правила користування вогнегасником Як забезпечити пожежну безпеку: скористайтеся покроковим алгоритмом

У випадку значної пожежі автомобіля, гасити його необхідно декількома вогнегасниками одночасно, направляючи порошковий струмінь знизу вверх, оброблюючи всю гарячу поверхню.

У випадку загоряння вантажу на автотранспорті вид застосовуваного вогнегасника залежить від виду вантажу.

Експлуатація вогнегасників при гасінні металів та їх сплавів

Причиною загоряння металів можуть стати електричні розряди, нагрів частинок під час механічної обробки деталей на металорізальних станках або відкрите полум’я. Для гасіння такого виду пожежі рекомендовано застосовувати спеціальні вогнегасні порошки. На жаль, сьогодні на ринку спецзасобів відсутні вогнегасники, придатні для гасіння металів. Однак, вихід є. Можна удосконалити порошковий вогнегасник ВП-9 або більше. Найлегшою модернізацією буде встановлення насадки-розпилювача типу зрошувача пінного дренчерного ОДП, замість штатної насадки-розпилювача. Тиск в корпусі вогнегасника повинен бути 0,4-0,6 МПа. Якщо ви гаситимете таким вогнегасником пожежу, пам’ятайте, що насадок треба розміщати над поверхнею, що горить (висота 50-100 м).

Одним переобладнаним вогнегасником типу ВП-9 можна погасити титанову стружку на площі до 0,1 м2 при товщині шару стружки не більше 0,25 м. Якщо площа пожежі більша, використовують переобладнані пересувні вогнегасники ВП-100.

Правила користування вогнегасником Які вимоги до облаштування внутрішнього протипожежного водогону – розповідає експерт

Характерні помилки при використанні вогнегасників

Найпоширеніші помилки, яких допускаються під час використання вогнегасників:

  • не враховується клас пожежі й застосовуюється не той вид вогнегасника;
  • виконуються дії під час застосування вогнегасника в неправильному порядку;
  • застосовуються неправильні тактичні засоби гасіння вогнегасником (напрямок подавання вогнегасної речовини та відстань, з якої вона подається);
  • відхиляються від вертикальної осі під час гасіння і використовують вогнегасну речовину не повністю;
  • перевертають вогнегасник, вдаряють його об землю.

Як використовувати вогнегасник

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати