Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Розслідування професійних захворювань на виробництві

  • 26 квітня 2017
  • 4111

Інколи на підприємствах, особливо тих, які у своїй діяльності використовують небезпечні та шкідливі речовини, трапляються випадки масового чи індивідуального захворювання співробітників. За таких умов, розслідування підстав виникнення професійних захворювань у робітників компанії є важливим заходом для подальшої профілактики та недопущення настання подібних випадків у майбутньому.

Порядок розслідування професійних захворювань

Про факт настання захворювання має бути повідомлено головного лікаря відповідного населеного пункту, де розташовано підприємство. Протягом 3 днів після отримання повідомлення про захворювання за формою П-3 лікар скликає уповноважену комісію з членів державних органів та представників компанії для проведення перевірки і розслідування обставин події. Крім того, з урахуванням характеру захворювання, комісія може залучати до перевірки спеціалістів епідеміологічного та паразитарного контролю.

Скачати бланк Повідомлення про професійне захворювання (отруєння)

 Форма П-3

Форма П-3 Повідомлення про професійне захворювання (отруєння)

Якщо на час утворення комісії, компанія, працівники якої постраждали від професійного захворювання, ліквідована, до складу комісії в якості представника компанії запрошується співробітник органів місцевого самоврядування.

Нормативне регулюваня

Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1232

Якщо комісія створюється для розслідування захворювання робітника, який був відряджений до іншої компанії, у роботі комісії з перевірки в обов’язковому порядку приймають участь довірені особи компанії, співробітником якої є потерпілий, представники первинної організації відповідної профспілки або уповноважена особа з питань охорони праці, представник вищого профспілкового органу, робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем розташування компанії.

Очолює комісію представник санітарно-епідеміологічних органів контролю. 

Строк для перевірки випадку захворювання становить 10 робочих днів з дати створення комісії з можливістю його пролонгації на 30 днів (у разі необхідності проведення більш поглибленого розслідування). Рішення про продовження строку розслідування приймається головним лікарем, який скликав комісію, та оформлюється окремим розпорядженням.

Робота комісії з рослідування на підприємстві

Директор компанії зобов’язаний всебічно сприяти роботі комісії, надати їй відокремлене приміщення, забезпечити комісію засобами зв’язку, друкування, та за необхідності – транспортними засобами.

На вимогу комісії директор повинен також подати їй такі документи:

На підставі отриманих документів комісія здійснює оцінку умов праці співробітників. З метою уточнення наданої інформації комісія може витребувати додаткові документи, ініціювати проведення необхідних досліджень на робочому місці потерпілого та вимагати письмових пояснень від посадових та відповідальних осіб компанії.

Оформлення та облік результатів перевірки

Протягом 3 днів після завершення перевіри комісія видає акт проведення розслідування підстав виникнення хронічного професійного захворювання за формою П-4.

Скачати бланк Акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання

Форма П-4

Розслідування професійних захворювань на виробництві

Акт П-4 повинен містити основні умови, обставини і підстави настання захворювання, заходи щодо запобігання розвитку професійного захворювання та забезпечення поліпшення загальних умов праці, а також визначає винних осіб, дії яких призвели до утворення загрози.

Акт підписується всіма членами комісії, затверджується головним лікарем відповідного населеного пункту та завіряється печаткою установи. Члени, які не підтримують рішення комісії, мають право долучити до акту свою окрему думку, виклавши її письмово.

Акт видається у шести примірниках та надсилається потерпілому, Фонду та іншими задіяним особам та органам. 

Підприємство зобов’язано зберігати в архіві результати розслідування та акт не менше 45 років.

Профілактичні заходи щодо запобігання виникненню професійних захворювань

Директор компанії повинен у п’ятиденний строк після закінчення проаналізувати матеріали перевірки та прийняти рішення щодо вжиття заходів, необхідних для подальшого запобігання виникнення подібних захворювань та про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні санітарних нормативів, що стало підставою настання захворювання.

Про вчинення запропонованих комісією профілактичних заходів директор письмово повідомляє установи державного санітарно-епідеміологічного контролю, протягом терміну, установленого в акті П-4.

Контроль за своєчасністю та об’єктивністю проведення перевірки підстав настання професійних захворювань, документальним оформленням, вжиттям заходів щодо усунення зазначених причин здійснюють установи державного санітарно-епідеміологічного контролю, робочі органи виконавчої дирекції Фонду соцстрахування, профспілки або уповноважені найманими співробітниками особи з питань охорони праці в рамках їх компетенції.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати