Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Аптечка на підприємстві

 • 20 квітня 2017
 • 13380

Вимоги до аптечки на підприємстві та у транспортних засобах: нормативне регулювання та особливості забезпечення лікарськими засобами.

Аптечка домедичної допомоги (далі – аптечка) – це один з основних елементів охорони та гігієни праці на виробництві, що використовується для надання домедичної допомоги потерпілим безпосередньо на місці події.

СкачатиІнструкція з надання домедичної допомоги

Склад та розміщення медичної аптечки на підприємстві

Нормативні акти України не містять уніфікованого підходу щодо укомплектування аптечки на промислових об’єктах. Склад аптечки визначається кожного разу індивідуально, залежно від особливостей діяльності компанії та виробничих факторів, що можуть вплинути на співробітників.

При розміщенні аптечки слід дотримуватись таких принципів, єдиних для всіх підприємств:

 • аптечка домедичної допомоги на підприємстві повинна зберігатись у спеціальному сейфі або шафі на постійному робочому місці або переноситися у санітарній сумці, якщо місце роботи особи не є стаціонарним;
 • всі співробітники мають бути проінформовані про місце зберігання аптечки, її склад та правила користування нею;
 • доступ до аптечки повинні мати всі особи, які працюють в компанії. Як правило, аптечку слід розміщувати у місцях можливого скупчення людей, на травмонебезпечних дільницях робіт та інших територіях підвищеної небезпеки;
 • медичний персонал або спеціально уповноважені особи здійснюють регулярну перевірку аптечки та відповідають за її стан і систематичне поповнення;
 • забороняється відкривати герметичні упаковки, лікарські засоби, пенали з таблетками без необхідності;
 • лікарські засоби, строк зберігання яких сплив, мають бути вчасно замінені;
 • невикористані аптечки або медикаменти передаються на склад або підлягають знищенню в установленому порядку.

Вимоги до атпечки в транспортному засобі

Якщо в діяльності підприємства використовується праця водіїв, то необхідно укомплектувати відповідні транспорті засобами аптечками автомобільної допомоги. На відміну від аптечок, що мають бути розміщенні на підприємстві, вимоги щодо складу та правил використання автомобільних аптечок визначені у ДСТУ 3691-2000 та наказі МОЗ від 07.07.1998 № 187 «Про перелік лікарських засобів, які мають бути у медичних аптечках першої медичної допомоги для пасажирських легкових з кількістю пасажирів до 9 осіб та вантажних транспортних засобів».

Аптечка на підприємстві Склад автомобільної аптечки

Залежно від кількості пасажирів та типу транспортного засобу використовуються:

 • Аптечка медична автомобільна (АМА-1) призначена для автомобілів, які мають до восьми включно сидячих місць, крім сидіння водія, та колісних тракторів.
 • Аптечка медична автомобільна (АМА-2) призначена для транспортних засобів з кількістю сидячих місць, крім сидіння водія, більше восьми.

Комплект кожної із зазначених аптечок повинен містити два набори медичних інструментів: аварійний та функціональний, що зберігаються в окремих герметично захищених пакетах. На пакети наноситься позначка із зазначенням призначення АМА-1 чи АМА-2 та номера набору, а також перелік та кількість медичних засобів та інструментів у пакеті.

Автомобільна аптечка має бути розміщена або у спеціально відведеному місці, визначеному виробником, або в іншому легкодоступному місці автомобіля, у випадку, коли конструкцією транспортного засобу спеціальне місця не передбачено.

Вимоги до аптечки на підприємствах цивільної та військової оборони

На об’єктах цивільної оборони, хімічно-небезпечних об’єктах та в умовах можливого радіоактивного зараження застосовують аптечку індивідуальну АІ-2 або її аналог, індивідуальний протихімічний пакет ІПП-8 і пакет перев’язочний індивідуальний. Аптечка індивідуальна АІ-2 призначена для профілактики уражень робітників отруйними матеріалами, радіоактивними та бактеріальними речовинами. Аптечка типу АІ-2 розташовується в опалюваних приміщеннях, на відстані не менше 1 м від джерел тепла при температурі 0 ° - 25 °С.

У разі відсутності індивідуального протихімічного пакета для оброблення заражених ділянок можна застосовувати підручні засоби, що використовуються у побуті — мило, шампуні, пральні порошки, розчинники (вказані засоби розчиняють у воді і змивають отруйні речовини із зараженої поверхні, а замість тампонів дозволяється використовувати папір, вату, ганчірки). Аптечка АІ-2 має розміри 90х100х20 мм та масу 130 г.

Що стосується аптечок, призначених для військових об’єктів, то згідно із наказом Державної служби України з лікарських засобів за погодженням з Міністерством оборони України від 19.08.2014 № 1087 розрізняють такі види військових аптечок першої допомоги:

 • аптечка медична військова індивідуального призначення;
 • аптечка медична військова для підрозділів спеціального призначення;
 • аптечка медична військова універсальна;
 • аптечка медична військова загального призначення.

Аптечка на підприємствіЧитайте повний текст статті: Надання домедичної допомоги, вимоги до аптечки першої допомоги

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати