-

Види захисних рукавиць

6 серпня 2020
3326
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Для захисту працівників від виробничих ризиків існує велика кількість видів захисних рукавиць. Зі статті ви дізнайтесь, які існують види захисних рукавиць за технологією виготовлення та за ступенем тактильної чутливості.

Для правильного вибору засобу індивідуального захисту рук скористайтеся таблицею марковання рукавичок.

Марковання засобів індивідуального захисту рук (рукавичок)

Скачати всю таблицю

Згідно з п. 2 Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою КМУ від 27.08.2008 № 761, усі засоби захисту поділяють на три категорії. Рукавиці належать до першої та третьої категорій.

Зверніть увагу!

Постановою КМУ від 21.08.2019 № 771 затверджено новий Технічний регламент засобів індивідуального захисту. Документ набере чинності 30 серпня 2020 року.

Категорії ЗІЗ для рук

Перша категорія — засобів індивідуального захисту, що мають конструкцію простої складності та призначені для захисту від таких чинників:

 • незначної механічної дії (наприклад, садові рукавиці);
 • впливу слабких мийних засобів, наслідки дії яких легко усуваються (рукавиці для захисту від впливу розчинів мийних засобів; рукавиці гумові технічні; спеціальні рукавиці для захисту від хімічних речовин і мікроорганізмів);
 • температурного впливу при взаємодії з поверхнями, нагрітими до температури, що не перевищує 50 °C, і нешкідливого механічного впливу (рукавиці для захисту від термічного впливу (тепла та/чи полум’я) за ДСТУ EN 407:2005; для захисту від порізів і проколів ручними ножами за ДСТУ EN 1082-1:2005, ДСТУ EN 1082-2:2005; рукавиці для захисту від механічних ушкоджень; рукавиці з механічним захистом для електротехнічних робіт за ДСТУ EN 50237:2006);
 • слабких ударів та вібрації, що не впливають на життєво важливі органи та не здатні спричиняти невиліковні ушкодження (рукавиці для захисту від вібрації за ГОСТ 12.4.002-97);
 • впливу погодних умов.

Друга категорія — ЗІЗ, що мають конструкцію середньої складності та не належать до першої і третьої категорій.

Третя категорія — ЗІЗ, що мають конструкцію високої складності та призначені для захисту від небезпеки, яка загрожує життю людей, або небезпеки заподіяння невиліковних тілесних ушкоджень, ступінь якої користувач ЗІЗ не може визначити своєчасно. До цієї категорії належать:

 • ЗІЗ, що забезпечують частковий захист від впливу хімічних речовин та іонізуючого випромінювання (спеціальні рукавиці для захисту від хімічних речовин і мікроорганізмів за; рукавиці для захисту від іонізуючого випромінювання та радіоактивних речовин; рукавиці для захисту від радіоактивних речовин);
 • аварійне спорядження, призначене для використання при високих температурах, вплив яких можна порівняти із впливом нагрітого до температури 100 °C або вище повітря і які супроводжуються/не супроводжуються інфрачервоним випромінюванням, відкритим полум’ям або виділенням великої кількості розплавлених речовин (рукавиці спеціальні; рукавиці захисні для пожежників);
 • аварійне спорядження, призначене для використання при низьких температурах, вплив яких можна порівняти із впливом повітря з температурою до мінус 50 °C (рукавиці для захисту від знижених температур);
 • ЗІЗ від ураження електричним струмом (діелектричні рукавиці).

Види захисних рукавиць за способом виготовлення

За технологією виготовлення захисні рукавиці поділяються на сім видів.

Формовані рукавиці (наприклад, гумові, поліетиленові) виготовляють шляхом формування з двох шарів тонкого матеріалу. Зазвичай ці рукавиці призначені для захисту від мінімальних ризиків.

Еластичні анатомічні рукавиці виготовляють з тонкого шару еластичного матеріалу (латекс, вініл, нітрил-каучук), вони прекрасно облягають руку. Зсередини можуть містити тонку гіпоалергенну пудру для поліпшення надягання і зменшення пітливості рук. Товщина матеріалу зазвичай не перевищує 0,15 мм. Легкі лабораторні рукавиці призначені для захисту від мінімальних ризиків — від впливу слабких розчинів кислот і лугів.

Еластичні рукавиці з ворсовим бавовняним напиленням зсередини або без напилення виготовляють з еластичного матеріалу (латекс, нітрил-каучук, неопрен, бутил-каучук, вітон тощо). Товщина матеріалу рідко перевищує 1 мм. Призначені для захисту від агресивних речовин.

Безшовні в’язані рукавиці з покриттям або без покриття — оптимальні для захисту від механічних впливів при виконанні точних і загальних робіт.

Рукавиці, основи яких зшиті з декількох деталей (найчастіше бавовняні), з різними видами покриттів (латекс, нітрил-каучук, неопрен, ПВХ), застосовують для захисту від механічних впливів при виконанні загальних і важких робіт, а також як хімічно стійкі рукавиці.

Рукавиці, що мають додаткову утеплювальну підкладку (пінополіуретан, трикотаж, неткане полотно тощо), застосовують як додаткові до рукавиць з основними захисними властивостями і для захисту від знижених температур.

Рукавиці, зшиті з натуральних матеріалів (шкіра, спилок), в основному використовують для захисту від механічних впливів і підвищених температур.

Як запобігти професійним захворюванням, спричиненим дією підвищеної температури

За ступенем тактильної чутливості (чутливості пальців) рукавиці поділяють:

 • для точних робіт (з дрібними деталями, приладами і механізмами);
 • для загальних робіт (з інструментом, загальновиробничі роботи, упакування, навантаження/розвантаження тощо);
 • для важких робіт (з важкими предметами, грубими і абразивними матеріалами).
logo