text

Активуйте подарунковий доступ >

Служба охорони праці

Уповноважений трудового колективу з питань охорони праці

 • 29 березня 2017
 • 4511

На сьогоднішній день профспілкові організації створюються, як правило, у компаніях з великим штатом працівників. Організаціям з меншою кількістю персоналу доцільно замість утворення профспілки обирати уповноважену особу, що фактично виконуватиме функції профспілки, а саме – реалізовуватиме контроль за дотриманням прав співробітників в тому числі у сфері безпеки праці.

Правовий статус уповноваженого з питань охорони праці

Обсяг прав, обов’язків, компетенції та відповідальності уповноваженого має бути чітко закріплений у локальному нормативному акті компанії – Положенні про діяльність уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці (далі – Положення).

Скачати зразок Положення про діяльність уповноважених найманими працівниками

Уповноважений трудового колективу з питань охорони праці

В розробці проекту Положення приймають участь як роботодавець, так і трудовий колектив компанії. Положення має бути складено на базі форми Типового положення, прийнятого Держгірпромнагляду 21.03.2007 року за наказом № 56, з урахуванням особливостей діяльності компанії. Остаточний проект Положення підлягає погодженню загальними зборами співробітників компанії.

Обрання уповноваженого здійснюється шляхом відкритого голосування співробітників. Для затвердження кандидатури уповноваженого достатньо простої більшості голосів.

Скачати зразок Протоколу загальних зборів з обрання уповноваженої найманими працівниками особи

Уповноважений трудового колективу з питань охорони праці

Звертаємо увагу, що законодавство не забороняє обрати декількох уповноважених осіб, якщо це обумовлено необхідністю ведення постійного контролю за станом безпеки праці в кожному виробничому підрозділі. У такому разі, необхідна кількість уповноважених, а також строк їх повноважень визначається на загальних зборах співробітників.

Протягом місяця з моменту його обрання уповноважений повинен пройти навчальний курс та інструктажі в сфері безпеки праці.

Функції та обов’язки уповноваженого

У своїй діяльності уповноважений має керуватись законами України, підзаконними актами з питань охорони праці, установчим документом компанії та відповідним Положенням. Служба охорони праці (якщо є – комісія з охорони праці) повинна сприяти уповноваженому у виконанні ним своїх обов’язків та надавати йому методичну підтримку.

Основні обов’язки уповноваженого можливо об’єднати у наступні групи:

 • Моніторинг впровадження нормативних актів України з питань безпеки праці в діяльності компанії;
 • Перевірка відповідності прийнятих в компанії правил вимогам законодавства;
 • Контроль за дотриманням прав співробітників;
 • Контроль за здійсненням документообороту та обліку з питань безпеки праці, правильністю оформлення внутрішніх документів (наприклад, актів розслідування комісії);
 • Участь в розробці і погодженні колективної угоди, насамперед розділу «Охорона праці»;
 • Розробка та вживання заходів спрямованих на покращення умов праці, захисту прав працівників, оптимізації виробничого процесу в частині мінімізації ризиків настання нещасних випадків та травматизму. У разі настання збою у виробництві або спричинені шкоди здоров’ю чи життю співробітників уповноважений повинен негайно повідомити керівника робіт і надати першу медичну допомогу постраждалому.

Уповноважений зобов’язаний належним чином реалізовувати покладені на нього обов’язки та права. У випадку, якщо він не справлятиметься з його функціональними обов’язками, то за рішенням загальних зборів співробітників він може бути усунений з посади достроково.

Права уповноваженого

До основних прав, що належать уповноваженому за посадою, відносяться такі:

 • Перевірка стану безпеки умов праці в компанії;
 • Доступ до виробничих приміщень та документів щодо охорони праці, які ведуться в компанії;
 • У разі виявлення порушень прав співробітників – вимагати усунення порушення від відповідальних осіб, або за самостійним рішенням звернутись за допомогою до відповідного державного органу;
 • При надмірній ризиковості робіт – вимагати припинення робіт, що створюють загрозу для співробітників або устаткування компанії;
 • Брати участь в засіданнях комісії з охорони праці (якщо така комісія створена в компанії) тощо.

При здійсненні своїх повноважень уповноважений повинен враховувати інтереси і співробітників, і роботодавця. Слід пам’ятати, що від результатів роботи уповноваженого в значній мірі залежить ефективність і безпека виробничої діяльності компанії.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся