Профспілкові організації створюють здебільшого в компаніях з великим штатом працівників. Організаціям з меншою кількістю персоналу доцільно не утворювати профспілку, а обирати уповноважену особу, яка фактично виконуватиме функції профспілки, а саме — контролюватиме дотримання прав співробітників, зокрема в галузі безпеки праці.
Правовий статус уповноваженого з питань охорони праці
Обсяг прав, обов’язків, компетенції та відповідальності уповноваженого має бути чітко закріплений у локальному нормативному акті компанії — Положенні про діяльність уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці (далі — Положення).
⚡ Як організувати профілактичні заходи проти коронавірусу на підприємстві. Готові документи
У розробленні проєкту Положення беруть участь як роботодавець, так і трудовий колектив компанії. Положення має бути складене на базі форми Типового положення, прийнятого Держгірпромнагляду 21.03.2007 року за наказом № 56, з урахуванням особливостей діяльності компанії. Остаточний проєкт Положення мають погодити загальні збори працівників компанії.
Уповноваженого обирають шляхом відкритого голосування працівників. Для затвердження кандидатури уповноваженого достатньо простої більшості голосів.
Зверніть увагу!
Законодавство не забороняє обрати декількох уповноважених осіб, якщо це обумовлено необхідністю ведення постійного контролю за станом безпеки праці в кожному виробничому підрозділі. У такому разі необхідну кількість уповноважених, а також строк їх повноважень визначають на загальних зборах працівників.
Протягом місяця з моменту обрання уповноважений повинен пройти навчальний курс та інструктажі з безпеки праці.
Функції та обов’язки уповноваженого
У своїй діяльності уповноважений повинен керуватись законами України, підзаконними актами з питань охорони праці, установчим документом компанії та відповідним Положенням. Служба охорони праці має сприяти уповноваженому у виконанні ним своїх обов’язків та надавати йому методичну підтримку.
Можна виділити такі основні обов’язки уповноваженого трудового колективу з питань охорони праці:
- моніторинг упровадження нормативних актів України з питань безпеки праці в діяльності компанії;
- перевірка відповідності прийнятих в компанії правил вимогам законодавства;
- контроль за дотриманням прав співробітників;
- контроль за здійсненням документообороту та обліку з питань безпеки праці, правильністю оформлення внутрішніх документів (наприклад, актів розслідування комісії);
- участь у розробленні й погодженні колективної угоди, насамперед розділу «Охорона праці»;
- розроблення та вживання заходів, спрямованих на покращення умов праці, захист прав працівників, оптимізацію виробничого процесу в частині мінімізації ризиків настання нещасних випадків та травматизму. У випадку збою на виробництві або спричиненні шкоди здоров’ю чи життю співробітників уповноважений повинен негайно повідомити керівника робіт і надати домедичну допомогу постраждалому.
Уповноважений зобов’язаний належним чином реалізовувати покладені на нього обов’язки та права. У випадку, якщо така особа не виконуватиме свої функціональні обов’язки, то за рішенням загальних зборів працівників вона може бути усунена з посади достроково.
Права уповноваженого
Уповноважений трудового колективу з питань охорони праці за посадою має право:
- перевіряти стан безпеки умов праці в компанії;
- отримувати доступ до виробничих приміщень та документів з охорони праці, які ведуть у компанії;
- у разі виявлення порушень прав співробітників — вимагати усунення порушення від відповідальних осіб або звернутися до відповідного державного органу;
- за умови надмірного ризику робіт — вимагати припинення робіт, що створюють загрозу для працівників або устаткування компанії;
- брати участь у засіданнях комісії з охорони праці (якщо така комісія створена в компанії) тощо.
Під час здійснення своїх повноважень уповноважений повинен враховувати інтереси і працівників, і роботодавця. Слід пам’ятати, що від результатів роботи уповноваженого значною мірою залежить ефективність і безпека виробничої діяльності компанії.