Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Навчання з питань цивільного захисту

 • 1 серпня 2018
 • 10024

Навчання з питань цивільного захисту та пожежної безпеки працюючого населення — обов’язкова вимога законодавства України. Додержання розроблених правил поведінки у надзвичайних ситуаціях є гарантією збереження життя та здоров’я у подібних ситуаціях. Читайте про нові вимоги до організації цього навчання та про спеціальні програми підготовки.

Навчання з питань цивільного захисту Скачайте Типову програму навчання з цивільного захисту

Навчання з питань цивільного захисту

Організація навчання з питань цивільного захисту

Відповідно до ст. 20 КЦЗ від 02.10.2012 № 5403-VI до завдань і обов’язків суб’єктів господарювання у сфері цивільного захисту (далі – ЦЗ) належить навчання співробітників з питань ЦЗ, у т. ч. правилам техногенної та пожежобезпеки (далі – ПБ) та проведення об’єктових тренувань і навчань з питань ЦЗ.

Порядок проведення навчання щодо дій у надзвичайних ситуаціях затв. постановою КМУ від 26.06.2013 № 444 (далі — Порядок № 444). Цим Порядком визначено структуру, види, форми та механізм навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях (НС).

Кабмін постановою від 26 липня 2018 р. № 592 вніс зміни до Порядку № 444. Згідно з новими вимогами працівники будуть щороку за місцем роботи проходити інструктаж з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях.

Посадові особи до початку виконання своїх обов’язків і періодично (один раз на три роки) мають проходити навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки. Однак тепер посадовим особам не потрібно більше проходити таке навчання саме на територіальних курсах, у навчально-методичних центрах цивільного захисту та безпеки життєдіяльності або на інших підприємствах, в установах та організаціях, що мають затверджені програми навчання з питань пожежної безпеки.

Особи, яких приймають на роботу, пов’язану з підвищеною пожежною небезпекою, мають попередньо пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум). Працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, зобов’язані один раз на рік проходити перевірку знань нормативних актів з пожежної безпеки.

Навчання з питань цивільного захисту Дізнайтеся більше про навчання осіб, відповідальних за організацію робіт підвищеної небезпеки

Програми проведення інструктажів (вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий), програми навчання посадових осіб з питань пожежної безпеки та програми спеціального навчання (пожежно-технічний мінімум) затверджуються керівниками підприємств, установ та організацій.

Порядок затвердження таких програм, організації та контролю їх виконання визначається МВС.

Складові навчального процесу

Навчання проводиться відповідно до зайнятості:

 • за місцем роботи;
 • за місцем навчання;
 • за місцем проживання.

Організаційні питання щодо навчання вирішують:

 • працюючого та непрацюючого — на Держслужбу України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України), Раду міністрів АРК, місцеві держадміністрації, органи місцевого самоврядування;
 • дітей дошкільного віку, учнів та студентів — на МОН.

Навчання з питань цивільного захисту Про вимоги до захисних споруд, які допоможуть зробити безпечним укриття і тимчасовий захист людей, розповідає експерт 

Складові навчального процесу:

 • навчання та території підприємства;
 • навчання поза закладом керівництва і спеціалістів з питань ЦЗ та ПБ;
 • практикуму протягом проведення спецнавчання і тренувань з ЦЗ;
 • навчання для здобуття відповідного кваліфікаційного рівня у закладах освіти;
 • самонавчання щодо дій в умовах НС.

Працююче населення навчається безпосередньо в установі за спецпрограмою, а також протягом проведення спецнавчань і тренувань з питань ЦЗ.

Проведення навчання з цивільного захисту

Співробітники навчаються:

 • на курсах (формуються навчальні групи для заняття в спеціальних класах або на об’єктах навчально-виробничої бази організації);
 • індивідуально (самостійне та консультаційне засвоєння теоретичної інформації).

Освітні групи складаються із співробітників, що входять до складу спеціалізованих служб і формувань ЦЗ.

Для належної організації навчання в організаціях створюють і ведуть планувальну, облікову та звітну документацію.

Навчання з питань цивільного захисту Вас також може зацікавити стаття: Цивільний захист та охорона праці на підприємстві

Особи, яких залучають організації (в т. ч. по договору) до викладання інструктажів, навчання і перевірки знань з ЦЗ, ПБ та техногенної безпеки, повинні пройти спецпідготовку в місцевих курсах, у навчально-методичних центрах ЦЗ та безпеки життєдіяльності.

Скачайте журнали реєстрації за посиланнями:

Навчання працюючого населення проводиться у робочі години за рахунок організацій.

Навчання з питань цивільного захисту Чи знаєте ви, як відбувається навчання з питань пожежної безпеки працівників навчального закладу

Об’єктові спецнавчання і тренування з питань ЦЗ проводять у порядку, затвердженому Міноборони. Графіки проведення цих навчань і тренувань затверджують кожного року керівництво організацій за погодженням з територіальними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та місцевими органами ДСНС.

Порядок організації та проведення об’єктових спецнавчань і тренувань з питань ЦЗ затв. наказом МВС від 11.09.2014 № 934. Ці навчання бувають:

 • планові;
 • експериментальні;
 • показові.

Вони проводяться в робочі години за рахунок працедавця. Відповідно до складу учасників класифікуються наступним чином:

 • комплексні об’єктові навчання (тренування);
 • об’єктові тренування спеціалізованих служб і формувань ЦЗ;
 • протипожежні та протиаварійні об’єктові тренування і навчальні тривоги.

Орієнтовний розподіл навчального часу за розділами програми та формами навчання

Навчання з питань цивільного захисту

Програма навчання з цивільного захисту

Програми підготовки співробітників до дій у НС розробляють та затверджують організації на основі програм та організаційно-методичних вказівок з підготовки населення до дій у НС, що розробляють та затверджують ДСНС, Рада міністрів АРК, територіальні держадміністрації, органи місцевого самоврядування.

Навчання з питань цивільного захисту Дізнайтеся, що змінилося у порядку навчання з питань охорони праці

Види програм

Програми підготовки працівників до дій у НС класифікуються за 5-ма видами:

 1. Програма загальної підготовки співробітників організацій передбачає вивчення матеріалів, які знаходяться у планах реагування на НС, про дії в умовах загрози і виникнення НС, а також оволодіння навичками надання першої домедичної допомоги постраждалим, використання ЗІЗ.
 2. Програма спеціпідготовки співробітників, що входять до складу спеціалізованих служб і формувань ЦЗ, вбачає ознайомлення з обов’язками, навичками користування та матчастиною техніки, приладів і табельного майна таких служб і формувань, ЗІЗ, вивчення порядку приведення їх у готовність, проведення рятівних та інших невідкладних робіт.
 3. Програма додаткової підготовки з техногенної безпеки співробітників об’єктів ‘що потенційно небезпечні та можуть викликати НС на об’єкті підвищеної небезпеки, та шкідливих речовин, що виготовляються, переробляються, зберігаються чи перевозяться на його території.
 4. Програма пожежно-технічного мінімуму для співробітників, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, передбачає підвищення рівня загальних пожежно-технічних знань, вивчення правил ПБ з врахуванням тонкощів виробництва, ознайомлення з протипожежними заходами та діями у разі виникнення пожежі, оволодіння навичками використання засобів пожежогасіння.
 5. Програма прискореної підготовки працівників до дій в особливий період передбачає навчання способам захисту від наслідків НС, спричинених застосуванням засобів ураження в особливий період, що здійснюється підприємствами, які продовжують роботу у воєнний час, і розпочинається одночасно з введенням в дію планів цивільного захисту на особливий період.

Скачати перелік рекомендованих нормативних документів

Навчання з питань цивільного захисту

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати