Навчання з питань цивільного захисту
Організація навчання з питань цивільного захисту
Відповідно до ст. 20 КЦЗ від 02.10.2012 № 5403-VI до завдань і обов’язків суб’єктів господарювання у сфері цивільного захисту (далі – ЦЗ) належить навчання співробітників з питань ЦЗ, у т. ч. правилам техногенної та пожежобезпеки (далі – ПБ) та проведення об’єктових тренувань і навчань з питань ЦЗ.
Порядок проведення навчання щодо дій у надзвичайних ситуаціях затв. постановою КМУ від 26.06.2013 № 444 (далі — Порядок № 444). Цим Порядком визначено структуру, види, форми та механізм навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях (НС).
Навчання проводиться відповідно до зайнятості:
- за місцем роботи;
- за місцем навчання;
- за місцем проживання.

Організаційні питання щодо навчання вирішують:
- працюючого та непрацюючого — на Держслужбу України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України), Раду міністрів АРК, місцеві держадміністрації, органи місцевого самоврядування;
- дітей дошкільного віку, учнів та студентів — на МОН.
Складові навчального процесу:
- навчання та території підприємства;
- навчання поза закладом керівництва і спеціалістів з питань ЦЗ та ПБ;
- практикуму протягом проведення спецнавчання і тренувань з ЦЗ;
- навчання для здобуття відповідного кваліфікаційного рівня у закладах освіти;
- самонавчання щодо дій в умовах НС.
Працююче населення навчається безпосередньо в установі за спецпрограмою, а також протягом проведення спецнавчань і тренувань з питань ЦЗ.
Читайте на порталі
Проведення навчання з цивільного захисту
Співробітники навчаються:
- на курсах (формуються навчальні групи для заняття в спеціальних класах або на об’єктах навчально-виробничої бази організації);
- індивідуально (самостійне та консультаційне засвоєння теоретичної інформації).
Освітні групи складаються із співробітників, що входять до складу спеціалізованих служб і формувань ЦЗ.
Для належної організації навчання в організаціях створюють і ведуть планувальну, облікову та звітну документацію.
Вас також може зацікавити стаття: Цивільний захист та охорона праці на підприємстві
Особи, яких залучають організації (в т. ч. по договору) до викладання інструктажів, навчання і перевірки знань з ЦЗ, ПБ та техногенної безпеки, повинні пройти спецпідготовку в місцевих курсах, у навчально-методичних центрах ЦЗ та безпеки життєдіяльності.
Скачайте журнали реєстрації за посиланнями:
- Журнал реєстрації інструктажів з ОП на робочому місці
- Журнал реєстрації вступного інструктажу з ОП
- Журнал обліку теоретичного навчання з ОП
- Журнал протоколів перевірки знань з електробезпеки
Навчання працюючого населення проводиться у робочі години за рахунок організацій.
Об’єктові спецнавчання і тренування з питань ЦЗ проводять у порядку, затвердженому Міноборони. Графіки проведення цих навчань і тренувань затверджують кожного року керівництво організацій за погодженням з територіальними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та місцевими органами ДСНС.
Порядок організації та проведення об’єктових спецнавчань і тренувань з питань ЦЗ затв. наказом МВС від 11.09.2014 № 934. Ці навчання бувають:
- планові;
- експериментальні;
- показові.
Вони проводяться в робочі години за рахунок працедавця. Відповідно до складу учасників класифікуються наступним чином:
- комплексні об’єктові навчання (тренування);
- об’єктові тренування спеціалізованих служб і формувань ЦЗ;
- протипожежні та протиаварійні об’єктові тренування і навчальні тривоги.
Орієнтовний розподіл навчального часу за розділами програми та формами навчання
Інструктажі з охорони праці та пожежної безпеки
Програма навчання з цивільного захисту
Програми підготовки співробітників до дій у НС розробляють та затверджують організації на основі програм та організаційно-методичних вказівок з підготовки населення до дій у НС, що розробляють та затверджують ДСНС, Рада міністрів АРК, територіальні держадміністрації, органи місцевого самоврядування.
Види програм
Програми підготовки працівників до дій у НС класифікуються за 5-ма видами:
- Програма загальної підготовки співробітників організацій передбачає вивчення матеріалів, які знаходяться у планах реагування на НС, про дії в умовах загрози і виникнення НС, а також оволодіння навичками надання першої домедичної допомоги постраждалим, використання ЗІЗ.
Скачати Типова програма навчання з цивільного захисту
- Програма спеціпідготовки співробітників, що входять до складу спеціалізованих служб і формувань ЦЗ, вбачає ознайомлення з обов’язками, навичками користування та матчастиною техніки, приладів і табельного майна таких служб і формувань, ЗІЗ, вивчення порядку приведення їх у готовність, проведення рятівних та інших невідкладних робіт.
- Програма додаткової підготовки з техногенної безпеки співробітників об’єктів ‘що потенційно небезпечні та можуть викликати НС на об’єкті підвищеної небезпеки, та шкідливих речовин, що виготовляються, переробляються, зберігаються чи перевозяться на його території.
- Програма пожежно-технічного мінімуму для співробітників, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, передбачає підвищення рівня загальних пожежно-технічних знань, вивчення правил ПБ з врахуванням тонкощів виробництва, ознайомлення з протипожежними заходами та діями у разі виникнення пожежі, оволодіння навичками використання засобів пожежогасіння.
- Програма прискореної підготовки працівників до дій в особливий період передбачає навчання способам захисту від наслідків НС, спричинених застосуванням засобів ураження в особливий період, що здійснюється підприємствами, які продовжують роботу у воєнний час, і розпочинається одночасно з введенням в дію планів цивільного захисту на особливий період.