Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Знаки безпеки на виробництві

 • 12 січня 2016
 • 14469

Знаки безпеки є одним із різновидів засобів колективного захисту співробітників, що призначені для профілактики впливу небезпечних виробничих факторів і виникнення аварій. Основною метою застосування знаків безпеки є інформування співробітників щодо порядку експлуатації обладнання та дозволеної поведінки у промислових приміщеннях.

Особи, відповідальні за охорону безпеки праці в компанії, в межах своїх посадових обов’язків зобов’язані перевіряти наявність на обладнанні, що використовується на виробництві, знаків безпеки, оперативних інструкцій, маркувань, передбачених відповідною технічною документацією.

Нормативне регулювання

 • Порядок встановлення знаків безпеки визначається Технічним регламентом знаків безпеки і захисту здоров'я працівників, затв. Постановою КМУ № 1262 від 25 листопада 2011р.
 • Додатково, вимоги щодо оформлення знаків містяться у ДСТУ 3864-1:2005 та ДСТУ 6309:2007 (в частині регулювання знаків протипожежної безпеки).

Скачати повний перелік нормативних документів, які регулюють питання знаків безпеки на підприємстві

Перелік

Види знаків безпеки на виробництві

Залежно від призначення та мети використання можна виділити наступні види знаків безпеки:

 • Забороняючий знак – знак, що утримує співробітників від провадження певних дій. Знак має наноситись на плоску або об’ємну круглу табличку з темною піктограмою на білому фоні, край та діагональна відмітка — червоного кольору. Червоне забарвлення має складати не менше 35% поверхні знаку.

Знаки заборони

 • Знак попередження — інформує співробітників про ймовірний ризик або небезпеку. Виготовляється у формі трикутника з темною піктограмою на жовтому фоні, край — чорний. Жовте забарвлення має складати щонайменше 50% поверхні знаку.

Попереджувальні знаки

 • Знак безпеки і захисту людей — графічні зображення, форми, кольори, світлові або звукові застереження, установлені з метою недопущення вчинення співробітниками певних дій або, навпаки, з метою надання їм рекомендацій щодо поводження в робочій зоні;
 • Зобов’язувальний знак — знак, що примушує особу до певних дій. Має бути круглим, з білою піктограмою на синьому фоні, при цьому синє забарвлення має складати щонайменше 50% поверхні знаку;

Зобов’язувальні знаки

 • Інформативні знаки — знаки, що надають додаткові вказівки по відношенню до забороняючих знаків, знаків попередження (наприклад, знаки медичної або протипожежної допомоги);
 • Рятувальні знаки — схематичні зображення, на яких вказується маршрут до укриття і аварійних виходів, пункту медичної допомоги. Встановлюються у вигляді прямокутника або квадрату з білою піктограмою на зеленому фоні. Зелене забарвлення повинно складати щонайменше 50% поверхні зображення.

Рятувальні знаки

 • Знаки протипожежної безпеки — прямокутник або квадрат з білою піктограмою на червоному фоні. Червоне забарвлення має становити щонайменше 50% поверхні знаку.

Знаки пожежної безпеки

Загальні вимоги стосовно встановлення знаків безпеки

Для позначення небезпечних приміщень або зон на підприємстві знаки безпеки слід установлювати на попередньо підготовленій рівні поверхні за допомогою самоклеючої плівки, або просто прикріпляти їх на відповідну табличку. Знаки мають бути виготовлені із тонкого листового метали, деревини або пластмаси. Пристрої для закріплення знаків повинні бути пофарбовані у сірий або сріблясто-сірий колір.

Кольори, що застосовуються на знаках безпеки

Кольори, що застосовуються на знаках безпеки

Знаки повинні бути помітними для оточуючих. Для покращення їх візуалізації дозволяється виготовляти їх із додаванням люмінесцентних фарб, світловідбиваючих частин. Таблички, установлені на відкритому повітрі, повинні бути надійно захищені від до впливу осадків, вітру та прямого сонячного світла. За потреби, знаки безпеки періодично оновлюють.

Знаки, що переважно призначенні для застосування у темний час доби або в умовах поганої видимості, мають бути обладнанні штучним освітленням. При цьому, таке освітлення не повинно впливати на їх колір та видимість у світлий час доби.

Знаки протипожежної безпеки і схеми евакуаційних або аварійних виходів обладнують автономними джерелами живлення з метою забезпечення їх безперервного освітлення. Світлові покажчики і лампи для освітлення сходів і зон виходів пішохідних тунелів приєднують до фаз нічного режиму зовнішнього освітлення.

Тимчасові знаки безпеки

Вимога щодо застосування знаків безпеки поширюється і на тимчасові роботи (тимчасові знаки безпеки). Відповідальна особа, яка керує роботами, повинна стежити за установленням знаків у місцях, де проводять роботи за нарядом-допуском: висотні, земляні роботи, підземні роботи, роботи на проїзній частині доріг, роботи з викорчування кущів і пеньків у містах тощо.

При закінченні робіт тимчасові знаки знімаються.

Територія дії знаків безпеки

Таблички, прикріплені на воротах і вхідних дверях будівель та спору, вказують на те, що територія дії цих знаків охоплює все приміщення в цілому. За необхідності обмеження зони дії знаку, слід нанести поруч зі знаком уточнюючий напис.

Знаки, облаштовані штучним освітленням, установлені у вибухо- і пожежонебезпечних приміщеннях, а також на відкритих місцях поблизу вибухо- і пожежонебезпечного устаткування, мають бути захищені посиленими протипожежними матеріалами або конструкціями.

Знаки безпеки на виробництві Дізнайтеся про вимоги до оформлення знаків пожежної безпеки та скачайте їх перелік.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати