Посадова інструкція

4026
Дізнайтеся основні вимоги до розроблення посадових інструкцій, про їх структуру, а також про особливості посадових інструкцій працівників, яких призначають на підприємстві відповідальними за експлуатацію об’єктів підвищеної небезпеки

Загальні вимоги до посадових інструкцій

Посадова інструкція – це внутрішній нормативний документ, що складається з метою регламентації організаційно-правового статусу співробітника в компанії, визначення завдань, обов’язків та прав, якими особа наділяється в рамках займаної посади.

Різновидом посадової інструкції є робочі інструкції, що оформлюються для робітничих професій та містять конкретний перелік завдань в залежності від кваліфікації особи.

Процедура складання і внесення змін до посадових інструкцій

Інструкції обов’язково оформлюються на кожну особу, визначену у штатному розписі компанії, незалежно від її посади. Відповідальною особою за розпис посадових інструкцій співробітників зазвичай є директор відокремленого підрозділу, де працює особа.

При розробці інструкції директор повинен керуватись уніфікованим Довідником кваліфікаційних характеристик професій, який передбачає перелік основних робіт, властивих тій чи іншій посаді, виходячи із принципу поділу і кооперації праці. Слід враховувати особливості розподілу функціональних обов’язків, обумовлених виробничим процесом, та не допускати їх дублювання для декількох виконавців одночасно. Рекомендується узгодити текст інструкції з юридичним управлінням компанії та кадровою службою.

Заголовок інструкції повинен містити повне найменування посади співробітника згідно з Довідником та повну назву підрозділу, де працює особа.

Директор затверджує фінальний проект інструкції підписом із зазначенням ПІБ, своєї посади та дати (проставляються на першій сторінці). Окрім того, на примірнику інструкції має розписатись відповідний співробітник для підтвердження, що він ознайомлений зі змістом документу.

У разі зміни в штатному розписі, структурі компанії, перерозподілу праці або за інших аналогічних умов допускається внесення необхідних змін до діючих посадових інструкцій. Внесення змін оформлюються на підставі відповідного розпорядження голови компанії.

Зміст посадової інструкції

Для повноцінного урегулювання трудових відносин, інструкція повинна охоплювати наступні тематичні розділи:

1. Загальні положення. Вказуються ключові відомості:

  • посада особи,
  • мета створення підрозділу,
  • правове регулювання трудової діяльності співробітника;
  • організаційне підпорядкування тощо.

2. Завдання та обов’язки. В цьому підпункті слід чітко прописати конкретні задачі, що ставляться перед виконавцем та особливості його роботи. Можна прописати показники або нормативи, за якими буде оцінюватись ефективність та результативність виробничої діяльності співробітника.

3. Права. В цьому розділі визначається обсяг власних та делегованих прав, якими наділяється співробітник, а також перелік питань, вирішення яких здійснюється співробітником на власний розсуд.

4. Відповідальність. Розділ, в якому роботодавець визначає ступінь відповідальності та санкцій, що можуть накладатись на співробітника у випадку недотримання останнім трудового розпорядку або неналежного виконання ним посадових обов’язків.

5. Розділ «Повинен знати». В даній частині інструкції доцільно визначити вимоги щодо знання робітником законодавчих актів і локальних документів компанії, які мають безпосередній вплив на його трудову діяльність.

6. Кваліфікаційні вимоги. Визначаються мінімальні стандарти, знання та вміння, якими повинен володіти співробітник для успішного виконання своїх функціональних обов’язків;

7. Структурні взаємовідносини. Містить коло службових взаємозв’язків робітника з колегами та іншими задіяними підрозділами компанії, установлення яких є необхідним для досягнення виробничих результатів. В ньому прописується:

  • порядок взаємодії між підрозділами;
  • терміни одержання та надання інформації;
  • процедури погодження та затвердження документів.

8. Спеціалізація. Додатковий розділ, в якому можна описати:

  • особливості посади;
  • нетипові завдання та вимоги.

Посадові інструкції співробітників, відповідальних за утримання джерел підвищеної небезпеки

На виконання приписів законодавства України про безпеку праці в компанії необхідно призначити таких уповноважених осіб в частині використання небезпечного обладнання:

Під час складання посадових інструкцій треба враховувати приписи галузевих інструкцій з технічної експлуатації. Тому, стандартний текст інструкції слід доповнювати специфічними задачами та обов’язками, що знаходяться у виключній компетенції зазначених співробітників.

Більш детально читайте на сторінках Довідника спеціаліста з охорони праці.Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

© Служба охорони праці, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


  • Ми в соцмережах
... це як сніг на голову!

Не скачується? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• шпаргалки для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і продовжу читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль