Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий доступ ▶ ▷

Довідник спеціаліста з охорони праці

Інструкція з охорони праці для прибиральника службових приміщень

19 серпня 2019
5197
Середній бал: 0 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Інструкція з охорони праці для прибиральника службових приміщень є інструкцією за професією, що встановлює вимоги безпеки під час виконання робіт із прибирання службових приміщень.

Інструкція з охорони праці прибиральника службових приміщень скачати

Зверніть увагу! Наведено примірну інструкцію. За потреби інструкція з охорони праці прибиральниці службових приміщень має бути адаптована до умов вашого підприємства.

Загальні положення

1.1. Інструкція з охорони праці для прибиральниці службових приміщень є інструкцією за професією, що встановлює вимоги безпеки під час виконання робіт із прибирання службових приміщень.

1.2. Інструкцію розроблено на основі Порядку опрацювання і затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 21.12.1993 № 132, Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.1998 № 9, Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15, та з урахуванням вимог Правил охорони праці під час збирання, вивезення та знешкодження побутових відходів, затверджених наказом Мінпраці України від 06.10.2000 № 268.

Дізнайтеся про право на щорічну додаткову відпустку прибиральниці

1.3. Прибиральник службових приміщень утримує службові приміщення у належному санітарному стані.

1.4. Робота прибиральника є одноосібною. Прибирання службових приміщень проводиться згідно з графіком, затвердженим роботодавцем.

1.5. Технологічний процес прибирання включає:

 • підмітання приміщень та коридорів щіткою або віником;
 • миття та дезінфекція підлоги, вікон, дверей, меблів;
 • прибирання та дезінфекція вбиралень із сантехнічним обладнанням (раковини, умивальники, унітази тощо).

Необхідність використання для прибирання пилососа визначається роботодавцем.

1.6. Робота з прибирання службових приміщень не належить до переліку робіт підвищеної небезпеки.

1.7. До виконання обов’язків прибиральника допускається особа не молодше 18 років, яка не має медичних протипоказань за станом здоров’я до виконуваних видів робіт.

1.8. Основні шкідливі та небезпечні чинники, що діють на прибиральника:

 • несправність робочого інвентарю, що використовується для прибирання (гострі краї, задирки та шорсткість на поверхнях інструментів для прибирання, обладнання);
 • небезпечні складові елементи сміття (наприклад, скло);
 • електричний струм (за наявності незахищених струмопровідних частин електрообладнання);
 • токсична та подразнююча дія на органи дихання, шкіру та слизові оболонки хімічних речовин, що можуть використовуватися у дезінфекційних засобах;
 • недостатнє освітлення робочої зони;
 • захаращеність робочої зони.

1.9. Під час влаштування на роботу прибиральник проходить вступний інструктаж з питань охорони праці.

1.10. Прибиральник проходить інструктаж за цією Інструкцією, інструкціями з електробезпеки, пожежної безпеки та надання першої долікарської допомоги перед початком роботи (первинний інструктаж), а потім через кожні 6 місяців (повторний інструктаж). Результати інструктажу заносять до Журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці, де ставлять свої підписи той, хто інструктує, та прибиральник.

Як проводити інструктажі з охорони праці — вступний та первинний

Інструктаж з питань охорони праці з прибиральником може проводитись в інших випадках, передбачених законодавством про охорону праці.

1.11. Прибиральника допускають до самостійної роботи без стажування.

1.12. Прибиральника забезпечують спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту, перелік та строки носіння яких встановлюється трудовим (колективним) договором, а саме: халат бавовняний — 12 місяців; рукавиці комбіновані — 2 місяці; рукавиці гумові — 6 місяців. Спецодяг має бути відповідного розміру і зросту.

1.13. У разі прибирання сантехнічного вузла шляхом поливу з гумового шланга прибиральника додатково забезпечують гумовими чоботами. Прибиральника забезпечують змивальними або знешкоджувальними мийними засобами (милом, захисною пастою).

1.14. Робочий інвентар прибиральника: для прибирання службових приміщень — щітка або віник, відро, швабра, ганчірка; для прибирання убиралень — відро, швабра, ганчірка. Робочий інвентар може бути маркованим. У разі миття вікон, розташованих на висоті, прибиральника забезпечують тримачем з подовженою ручкою.

1.15. Для дезінфекції використовуються дезінфекційні розчини, що мають відповідний позитивний санітарний висновок МОЗ України та інструкцію з їх використання.

1.16. Для дезінфекції можна використовувати хлорне вапно — сухий білий порошок із різким запахом хлору. При температурі понад 150о С розкладається з вибухом. Під час взаємодії з кислотою виділяється «активний хлор». Хлорне вапно чинить токсичну дію на організм людини. Порошок хлорного вапна і хлор, що виділяється під час розкладання хлорного вапна, сильно подразнюють дихальні шляхи і очі, спричиняють пошкодження зубів, можуть викликати бронхіальну астму, сильно подразнюють шкіру, що може призвести до її атрофії.

1.17. Прибиральника забезпечують достатньою кількістю витратних матеріалів для прибирання (ганчір’я, мішки для сміття) та дезінфекції, що зберігаються в окремому приміщенні (коморі) разом із робочим інвентарем.

1.18. Прибиральник повинен:

 • дотримуватись умов трудового договору, не виконувати прибирання у виробничих приміщеннях (цехах) та поблизу механізмів, що рухаються або обертаються;
 • не займатися сторонніми справами, не відволікати увагу інших працівників, дбайливо ставитись до майна, розміщеному у приміщенні, де проводяться роботи;
 • виконувати лише ту роботу, за якою отримав інструктаж, дотримуватися вимог електробезпеки та пожежної безпеки, встановленого режиму роботи;
 • користуватися справним робочим інвентарем та передбаченими для прибирання дезінфекційними засобами;
 • не захаращувати службові та побутові приміщення, проходи до них;
 • проводити прибирання при належному освітленні робочої зони;
 • знати місця утилізації сміття, правила користування засобами первинного пожежогасіння; порядок надання домедичної допомоги.

1.19. У темний час доби ходити лише по добре освітлених місцях. Бути обережним і уважним під час пересування.

1.20. Трудомісткі вантажно-розвантажувальні роботи мають бути механізовані. Заповнені баки для перенесення сміття або води не мають перевищувати встановлених вагових нормативів. Для жінок маса вантажу, що постійно підіймається та переміщується вручну, не має перевищувати 7 кг, для чоловіків — 30 кг.

Вимоги безпеки перед початком роботи

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Надягти спецодяг, засоби індивідуального захисту.

2.2. Підготувати необхідний інвентар. Перевірити його справність. Користуватися несправним або пошкодженим (поламаним) інвентарем заборонено.

2.3. Підготувати мийні засоби. Заборонено використовувати невідомі мийні засоби, які не мають етикетки з інструкцією з використання.

2.4. Упевнитися, що місце виконання робіт достатньо освітлено. Прибирати в темноті або за недостатнього освітлення заборонено.

2.5. У разі прибирання поблизу електричних приладів (або безпосередньо електричних приладів) перевірити, чи вони вимкнені з електромережі.

2.6. Перед початком протирання скла візуально перевірити його кріплення, переконатися, що на ньому немає тріщин. Не протирати скло, якщо воно хитається, має тріщини або порушена його цілісність.

2.7. Якщо виявили будь-які недоліки, роботу не розпочинати, повідомити про це своєму керівнику.

Читайте у статті з Довідника про:

 • вимоги безпеки під час роботи;
 • вимоги безпеки після закінчення роботи;
 • вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.

logo
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!

А також шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!

А також шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте:

• всі інструкції та інструктажі з охорони праці

• шпаргалки і онлайн-тести

• вебінари та презентації від найкращих експертів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ через СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і дочитати

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати