Скачайте План комплексних перевірок 2019

Служба охорони праці

Добровільна пожежна дружина на підприємстві

 • 15 вересня 2016
 • 8076

З метою залучення працівників до проведення заходів щодо запобігання пожежам та організації їх гасіння на підприємствах можуть створюватись добровільні пожежні дружини. Який порядок їх створення? Як це питання регулюється законодавством?

Відповідно до статті 5 Закону України «Про пожежну безпеку» від 17.12.1993 № 3745-XII (далі — Закон про пожежну безпеку) власники підприємств, установ та організацій або уповноважені ними органи (далі — підприємство), а також орендарі зобов’язані, зокрема, створювати у разі потреби відповідно до встановленого порядку підрозділи пожежної охорони та необхідну для їх функціонування матеріально-технічну базу.

Згідно зі статтею 28 Закону про пожежну безпеку та пунктом 3.14 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом ДСНС від 19.10.2004 № 126, з метою залучення працівників до проведення заходів щодо запобігання пожежам та організації їх гасіння на підприємствах можуть створюватися з числа робітників, службовців, інженерно-технічних працівників та інших громадян добровільні пожежні дружини (далі — ДПД).

Зверніть увагу!

Відповідно до Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI з 01.07.2013 втратив чинність Закон про пожежну безпеку. Статтею 63 цього Кодексу передбачено утворення добровільної пожежної охорони. Так, для здійснення заходів із запобігання виникненню пожеж та організації їх гасіння керівники підприємств можуть утворювати з числа працівників пожежно-рятувальні підрозділи для забезпечення добровільної пожежної охорони. Порядок забезпечення добровільної пожежної охорони, права та обов’язки осіб, які є її членами визначаються у Положенні про добровільну пожежну охорону, яке затверджується керівником підприємства, що її утворив.

Порядок створення добровільної пожежної дружини

Порядок утворення об’єктової ДПД регулюється такими нормативно-правовими актами:

 • Положення про добровільну пожежну дружину (команду), затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2009 № 136 (далі — Положення № 136);
 • Інструкція про порядок створення та організацію діяльності добровільної пожежної дружини (команди), затверджена наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 24.12.2009 № 882 (далі — Інструкція № 882).

Так, ДПД є підрозділом підприємства, що утворюється згідно з наказом керівника підприємства.

Скачати Наказ про створення добровільної пожежної дружини

Наказ про добровільну пожежну дружину

Наказ про добровільну пожежну дружину

Залежно від розміру та структури підприємства, характеру вибухопожежонебезпечності, технологічних процесів, кількості робочих змін тощо об’єктові ДПД можуть бути загальнооб’єктовими та/або цеховими (декілька на об’єкт). Також допускається створення ДПД спільно декількома підприємствами.

ДПД очолює начальник, якого призначає на посаду і звільняє з посади керівник підприємства за пропозицією загальних зборів членів ДПД. Начальник ДПД несе персональну відповідальність за виконання покладених на неї функцій. Начальник ДПД має заступників, яких призначає на посаду та звільняє з посади керівник підприємства за поданням начальника ДПД, погодженим із загальними зборами членів ДПД.

Начальник ДПД у місячний строк з дня утворення повідомляє про її утворення відповідний орган держпожнагляду з метою внесення до Реєстру ДПД, який ведеться на державному і територіальному рівнях.

Членом ДПД на добровільних засадах може бути особа, яка досягла 18-річного віку і здатна за своїми здібностями та станом здоров’я виконувати покладені на неї обов’язки.

Члени ДПД під час виконання покладених на них завдань підпорядковуються лише начальнику або заступникам начальника ДПД, а при виконанні робіт із гасіння пожеж — керівнику гасіння пожежі. 

Згідно з пунктом 1.10 Інструкції № 882 ДПД можуть мати власний гімн, знак та прапор, спеціальний одяг та знаки розрізнення, положення про застосування та використання яких затверджується засновниками відповідно до законодавства.

Добровільна пожежна дружина на підприємстві У 2017 році набрали чинності Зміни до Правил пожежної безпеки. Які заборони впровадила нова редакція Правил

Включення до складу добровільної пожежної дружини

Оскільки членство у пожежній дружині підприємства є добровільним, для вступу в ДПД особа подає на ім’я керівника підприємства заяву, в якій просить зарахувати до її складу. Потім ця заява розглядається на загальних зборах членів ДПД, де приймається рішення про вступ особи до ДПД. Усі рішення про вступ та виключення з членів ДПД приймаються на загальних зборах членів ДПД.

Начальник ДПД веде Реєстр членів ДПД. Кожному члену ДПД видається довідка про занесення його до Реєстру членів ДПД для пред’явлення на постійному місці роботи або навчання.

Виключення зі складу добровільної пожежної дружини

Підставою для виключення зі складу членів ДПД може бути:

 • заява про виключення за власним бажанням;
 • порушення правил пожежної безпеки;
 • невиконання своїх обов’язків;
 • у разі звільнення з роботи, якщо ДПД є об’єктовою;
 • стан здоров’я, що не дозволяє брати участь у діяльності ДПД.

Документальне забезпечення діяльності добровільної пожежної дружини

Начальник ДПД розробляє та за погодженням із органом (підрозділом) МНС подає на затвердження засновнику такі документи:

 • порядок залучення членів ДПД до чергувань і профілактичної роботи у вільний від роботи час;
 • табель оперативного розрахунку ДПД;
 • схема та спосіб оповіщення членів ДПД, працівників підприємства про пожежу;
 • розпорядок несення служби;
 • перелік територій, об’єктів, будинків і споруд, приміщень тощо, де здійснюються заходи із запобігання пожежам, графіки, маршрути і порядок патрулювання території підприємств;
 • функціональні обов’язки посадових осіб та членів ДПД;
 • перелік майна, пожежно-рятувальної техніки, спорядження, оснащення, засобів зв’язку тощо;
 • порядок проведення теоретичних і практичних занять.

Крім того, у кожному ДПД ведеться така документація:

 • Реєстр членів ДПД;
 • графік чергувань членів ДПД;
 • журнал та розклад занять із членами ДПД;
 • журнал обліку профілактичної та роз’яснювальної роботи;
 • журнал перевірок стану організації діяльності та несення служби ДПД;
 • журнал обліку протоколів про адміністративні правопорушення.
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати