Порядок дій у разі виникнення пожежі

14 липня 2022
49294
Середній бал: 5 із 5

Кожен працівник має бути належним чином поінформований про порядок дій у випадку виникнення пожежі на підприємстві. Це допоможе звести до мінімуму рівень шкоди та зберегти людські життя. Як саме потрібно діяти у випадку пожежі — підкаже стаття.

Пожежа може виникнути на будь-якому підприємстві. Саме тому посадовим особам, працівникам важливо знати характерні для кожного об’єкта ризики пожежі, правила її гасіння на початковій стадії, заходи зі створення умов для ефективної ліквідації пожежі пожежно-рятувальними підрозділами тощо.

Скористайтеся новим сервісом, який допоможе скласти План евакуації

Можна виділити такі найбільш поширені причини пожеж:

 • неправильне облаштування систем опалення, вентиляції, електроустаткування;
 • коротке замикання в електромережах, струмові перевантаження проводів та електричних машин, великий перехідний опір, розряди статичної й атмосферної електрики, електричні іскри;
 • порушення правил користування електрообладнанням, несправність виробничого обладнання;
 • необережне поводження з вогнем, використання відкритого вогню факелів, паяльних ламп, куріння в заборонених місцях;
 • недостатнє знання персоналом основ пожежної безпеки;
 • порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації печей і теплогенеруючих агрегатів;
 • порушення правил зберігання пожежонебезпечних несумісних матеріалів;
 • самозаймання;
 • підпал тощо.

Якщо уникнути пожежі на підприємстві не вдалося, потрібно знати, як правильно діяти далі.

Як діяти у разі пожежі

Порядок дій у разі пожежі наведено в Правилах пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС від 30.12.2014 № 1417.

Отже, кожний, хто виявив ознаки пожежі (горіння), повинен дотримуватися такого порядку оповіщення про пожежу:

 • негайно зателефонувати за номером «101». Потрібно назвати свої ПІБ та надати оператору повну інформацію щодо пожежі, а саме: місце її виникнення, кількість поверхів будівлі та місце розташування, загальну обстановку на об’єкті, наявність людей у зоні пожежі та за необхідності іншу допоміжну інформацію;
 • у разі якщо пожежа сталася на підприємстві, слід негайно повідомити про неї директору або відповідальним за пожежну безпеку особам (черговим);
 • за можливості здійснити заходи, спрямовані на гасіння пожежі як за допомогою спеціального протипожежного інвентарю, так і за допомогою первинних інструментів пожежогасіння (посипати місце пожежі піском, залити водою);
 • допомогти людям залишити приміщення, де виникла пожежа, за наявності відповідних навичок або знань — надати домедичну допомогу постраждалим;
 • за необхідності — викликати інші рятувальні служби (ДСНС, швидку медичну допомогу тощо).

Якщо пожежа виникла на підприємстві, посадова особа об’єкта, яка прибула до місця пожежі, зобов’язана:

 • викликати оперативно-рятувальну службу цивільного захисту або переконатись, що її вже викликали інші співробітники;
 • оцінити ступінь і небезпеку пожежі та скласти орієнтовний план дій;
 • зупинити проведення всіх робіт у приміщенні, крім тих, що необхідні для гасіння пожежі. Для перешкоджання розповсюдженню пожежі слід вимкнути електроживлення, припинити роботу пристроїв, обладнання та устаткування і зупинити роботу вентиляційних систем;
 • невідкладно організувати і провести евакуацію людей з приміщення на вулицю або до безпечного сховища. Усіх сторонніх осіб, не причетних до ліквідування пожежі, потрібно негайно вивести;
 • увімкнути центральні системи оповіщення людей про пожежу, стаціонарні установки пожежогасіння та протидимового захисту;
 • вчинити дії, необхідні для збереження або евакуації матеріальних цінностей;
 • зустріти представників оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, надати їм допомогу при під’єднанні техніки до зовнішніх джерел водопостачання.

Крім того, пожежно-рятувальним підрозділам необхідно забезпечити безперешкодний доступ на територію об’єкта. Ця вимога не поширюється на підприємства з особливим порядком допуску.

Працівники підприємства за потреби зобов’язані брати участь у консультуванні керівника гасіння пожежі щодо конструктивних і технологічних особливостей об’єкта, де виникла пожежа, прилеглих будівель та пристроїв, організувати залучення сил і засобів об’єкта до вжиття необхідних заходів, пов’язаних із ліквідацією пожежі та попередженням її поширенню.

Як встановити протипожежний режим на підприємстві

Рекомендації щодо особистої поведінки в разі пожежі

Почувши крики: «Пожежа!», зберігайте спокій та закликайте до цього довколишніх. Оцініть обстановку, переконайтеся в наявності реальної небезпеки — можливо, хтось цим криком хоче просто привернути увагу людей.

Стоячи на місці, уважно подивіться навколо. Побачивши телефон або кнопку пожежної сигналізації, повідомте про пожежу пожежно-рятувальній службі та починайте спокійно рухатися до найближчого виходу.

Якщо є змога впоратися з вогнем, за допомогою первинних засобів пожежогасіння і підручних засобів загасіть пожежу. При цьому залучіть на допомогу людей, які перебувають поруч.

Якщо приміщення заповнилося димом, зникло освітлення, йдіть до виходу, тримаючись за стіни або поручні. Дихайте через зволожену тканину, носовичок або рукав одягу. У разі пожежі дим накопичується у верхній частині приміщення. Тому при задимленні нагніться або ляжте на підлогу, рухайтеся навкарачки або поповзом до виходу вздовж стіни, щоб не втратити напрямок евакуації.

У будь-якій обстановці зберігайте витримку й холоднокровність, не давайте поширюватися паніці. Допоможіть тим, хто скутий страхом і не може рухатися. Розмовляйте з ними спокійно та виразно, підтримуйте їх під руки.

Якщо сходова клітка відрізана вогнем або сильно задимлена, ліпше залишайтеся в приміщенні та чекайте на пожежників. Ущільніть двері, через які може проникнути дим: зволожте ганчірки, рушники, простирадла і, щільно прикривши двері, заткніть щілини між дверима та косяком, підлогою.

У разі пожежі спускатися водостічними трубами, стояками за допомогою простирадл або мотузок, а також стрибати з вікон будівлі неприпустимо. Це може призвести до тяжких травм і навіть до загибелі.

Порядок дій у разі виникнення пожежі Пам’ятайте, правильна поведінка під час пожежі є запорукою безпечної евакуації з місця аварії та збереження життя і здоров’я людей. 

logo