Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Вимоги пожежної безпеки до електроустановок

 • 1 березня 2017
 • 3150

Порушення правил і норм пожежної безпеки на підприємстві нерідко стає причиною пожеж. Тож, улаштовуючи та експлуатуючи електромережі, електричні машини, апарати, обладнання, електропроводи та кабелі, необхідно знати та дотримуватися вимог нормативних документів. Дізнайтеся зі статті, які вимоги пожежної безпеки до електроустановок існують.

Правила та норми пожежної безпеки під час експлуатації електричних мереж та електроустановок

Згідно з чинним в Україні законодавством (Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів, що були затверджені 25 липня 2006 року наказом Мінпаливенерго № 258 (далі – Правила), а також спеціальними держстандартами та нормами:

З метою уникнення небезпечних ситуацій та аварій, електромашини, механізми й устаткування, електродроти та кабелі повинні відповідати визначеному Правилами улаштування електричних установок (далі – ПУЕ) класу зони, а також мати необхідне обладнання для захисту від короткого замикання та інших аварійних режимів. Якщо зона належить до класу пожежо- чи вибухонебезпечних зон, використання у ній електричного обладнання допускається виключно в тому випадку, якщо його рівень вибухозахисту (ступінь захисту оболонки) відповідає класу такої зони.

Увага!

Забороняється використовувати прилади для опалення у спорудах, що належать до класу А і Б за вибухонебезпекою.

Для обігріву мобільних будівель, а також приміщень, площа яких є меншою ніж 50 м2, дозволяється скористатися нагрівальними електричними панелями із закритими нагрівальними елементами чи масляними радіаторами. У них неодмінно мають бути справними терморегулятор та індивідуальний електрозахист.

Вимоги пожежної безпеки до електроустановок Які вимоги до періодичності випробування ізоляції електрообладнання верстатів? Які нормативні акти регулюють ці питання? На запитання відповідає експерт.

Існують додаткові вимоги пожежної безпеки до електроустановок, які розташовані в складах, книгосховищах, архівах, або ж у приміщеннях із аналогічними характеристиками. Зокрема, за межами таких споруд, на негорючих стінах, повинні бути встановлені спеціальні вимикачі, які б відмикали силові та освітлювальні мережі вказаних будівель чи приміщень.

Якщо такі вимикачі є спільними, вони повинні бути в спецящиках, виготовлених із негорючих матеріалів чи в таких, що пристосовані до пломбування і замикаються на замок.

Вимоги пожежної безпеки до електроустановок

Електроустановка з напругою більшою ніж 1 кВ може експлуатуватися фізичною особою, що належить до категорії «населення», якщо між такою особою та електропередавальною чи спецорганізацією буде підписано двосторонню угоду про обслуговування вказаної електроустановки (електроустановок). Крім того, за наявності у такої особи V групи з електробезпеки вона може використовувати електричну установку з напругою більшою за 1 кВ.

У будь-якому випадку, особа чи організація, що є відповідальною за пожежну безпеку таких установок (власник чи спеціалізована організація, з якою він підписав відповідний документ), повинна вжити всіх заходів для того, щоб електроустановка використовувалася відповідно до Правил.

Важливо

Якщо власник не може забезпечити електроустановку працівниками (електротехнічними та електротехнологічними), які б мали потрібний рівень кваліфікації, а угода з спецорганізацією чи електропередавальнею про обслуговування електроустановок у нього відсутня – електроустановку експлуатувати заборонено.

Правила використання розеток, електрощитів, перемикачів і вимикачів

Електрощити та групові електрощитові обов’язково слід захищати автономними системами пожежогасіння. Крім того, їх обладнують відповідною схемою під’єднання споживачів, куди заносяться пояснювальні надписи та зазначається значення номінального струму апарату захисту (плавкої вставки).

Вимикачі, електричні розетки, інші схожі апарати слід встановлювати на основах чи конструкціях, що є негорючими. Якщо це неможливо, то необхідно підкладати під них суцільний негорючий матеріал, який виступатиме за межі апарату більше ніж на 0,01 м.

Слід звернути увагу на таке:

 • не дозволяється, щоб електричне обладнання було розміщене без засобів пожежо- та вибухозахисту;
 • заборонено прокладати електричні кабелі чи проводи над вибухонебезпечними зонами незалежно від того, до якого класу вони належать;
 • не можна експлуатувати неізольовані електропроводи чи кабелі, або якщо їх ізоляція пошкоджена чи втратила захисні властивості;
 • не дозволяється на сходових прокладати електрокабелі або електропроводи, окрім тих, що призначені для освітлення сходових кліток;
 • суворо заборонено зберігати матеріали чи обладнання або розміщати тимчасові пристрої у кабельних спорудах;
 • не дозволено розташовувати горючі матеріали на відстані меншій ніж 1 м до електрощитів чи електрообладнання;
 • не можна використовувати саморобні не калібровані плавкі вставки;
 • заборонено для обігріву приміщення використовувати саморобні електронагрівальні пристрої та побутове електронагрівальне устаткування без підставок, виготовлених з негорючих та теплоізоляційних матеріалів;
 • у жодному разі не можна експлуатувати розетки та користуватися іншими електричними приладами чи виробами які вийшли з ладу, пошкодилися;
 • заборонено вішати світильники (лампи) безпосередньо на струмопровідні проводи;
 • не можна обгортати світильники чи електричні лампи горючими пожежонебезпечними матеріалами (тканиною, папером тощо) та експлуатувати їх без розсіювачів;
 • не слід у  зонах, що є пожежо- та вибухонебезпечниими, користуватися світильниками без ковпаків або з ковпаками із горючих матеріалів;
 • заборонено відкрито, транзитом прокладати електричні кабелі та проводи через зони, що є пожежо- або вибухонебезпечними, незалежно від їх класу
 • не дозволяється, щоб повітряні лінії електропередач та зовнішні електропроводки проходили над  складами пально-мастильних матеріалів, торфу, дров та інших горючих матеріалів, а також над покрівлями чи навісами, виготовленими з горючих матеріалів;
 • заборонено залишати ввімкненими (з напругою) електроустановки та електроприлади у приміщеннях, які в неробочий час зачиняються і не контролюються черговим персоналом. Однак, така вимога не поширюється на електричні, охоронні або протипожежні установки, які, згідно з технологічними вимогами, працюють цілодобово. Також може бути увімкненим чергове освітлення.

Вимоги пожежної безпеки до електроустановок Дізнайтеся про всі вимоги пожежної безпеки до електроустановок зі статті з Довідника.

Встановлення протипожежних перешкод

У приміщеннях, що належать до класу пожежо- та вибухонебезпечних (категорії А, Б, В) повинні бути дотримані вимоги електричної іскробезпеки, визначені ГОСТ 12.4.124-83.

Не можна, щоб у ліфтових кабінах були встановлені електротехнічні засоби, що не були передбачені виробником.

Вимоги пожежної безпеки до електроустановок Вас також може зацікавити стаття про ступінь захисту оболонки електрообладнання

Електрощитові мають бути відділеними від протипожежних перешкод згідно із вимогами ДБН В.1.1-7-2002.

Захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів, а також їх перевірку необхідно виконувати відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати