Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Спеціальне навчання з питань пожежної безпеки

  • 30 липня 2014
  • 2736

З метою покращення рівня загальних пожежно-технічних знань співробітників та напрацювання їх навичок щодо дій у випадках раптового спалаху пожежі на підприємстві, роботодавець зобов’язаний організувати в компанії курс інструктажів в сфері пожежної безпеки. Залежно від особливостей виробничої діяльності компанії, співробітники певних спеціальностей потребують поглибленого (спеціального) навчання з питань пожежної безпеки.

Хто повинен проходити спеціальне навчання з пожежної безпеки

Зокрема, спеціальний курс інструктажів є обов’язковим для таких груп осіб:

  1. співробітники, які безпосередню залучені до виробничого процесу в приміщеннях категорій за вибухопожежною та пожежною небезпекою А, Б і В:
  • категорія А (спалахопожежонебезпечна) – роботи з горючими газами, легкозаймистими рідинами з температурою спалаху не більше 28° С в такій кількості, що можуть утворювати вибухонебезпечні парогазоповітряні суміші;
  • категорія Б (спалахопожежонебезпечна) – роботи з речовинами та матеріалами, що можуть спалахувати та горіти у азі взаємодії з повітрям, водою або один одним;
  • категорія В (пожежонебезпечна) – роботи з горючим пилом або волокнами, легкозаймистими рідинами з температурою спалаху більше 28° С, горючими рідинами, які можуть спровокувати виникнення надмірного тиску спалаху.
  1. співробітники, які працюють з механізмами, обладнанням, пристроями, де задіяні легкозаймисті та горючі рідини, горючі гази, речовини та матеріали, здатні вибухати або горіти в результаті взаємодії з водою, киснем повітря та при поєднанні один з одним;
  2. співробітники, відповідальні за збереження небезпечних матеріалів і засобів;
  3. електрогазозварювальники та робітники, які працюють з електроустановками у вибухо- та пожежонебезпечних зонах;
  4. інші співробітники, діяльність яких потребує специфічних знань з питань пожежної безпеки та навичок для запобігання виникненню пожежі.

Звертаємо увагу, що наведений перелік осіб, які потребують спеціального навчання, не є вичерпним. Конкретний перелік співробітників, які в обов’язковому порядку мають пройти курс спеціального навчання з пожежної безпеки, затверджується розпорядженням директора компанії.

Загальна інформація про спеціальне навчання з питань пожежної безпеки

Якщо в компанії немає можливості проводити спеціальне навчання співробітників, то керівник повинен організувати навчання своїх підлеглих у споріднених підприємствах або направити робітників до спеціалізованих навчально-методичних центрів в сфері охорони праці.

Співробітників, які протягом минулого року вже прослухали курс спеціального навчання з пожежної безпеки на попередньому місці роботи на аналогічній посаді і можуть підтвердити рівень своїх знань, дозволяється звільнити від повторного проходження курсу в компанії.

У випадках, коли навчання співробітників планується здійснити безпосередньо на підприємстві, директор розробляє та затверджує програму інструктажу і подає її на узгодження до уповноважених органів державного пожежного нагляду.

Навчальні лекції та семінари з пожежної безпеки рекомендується проводити у групах, розділивши співробітників відповідно до їх спеціальності. За необхідності слід долучити до проведення лекцій експертів або технічних спеціалістів, які володіють фаховими знаннями. 

Комісія з перевірки знань після спеціального навчання з пожежної безпеки

Після завершення курсу спеціальних інструктажів співробітники повинні пройти атестацію отриманих знань, для чого вони складають заліки з пожежної безпеки перед спеціально створеною на підприємстві комісією (у великих компаніях допускається створення декількох комісій в кожному відокремленому підрозділі).

Головою такої комісії виступає директор підприємства або головний інженер, які затверджують перелік проблемних питань, що виносяться на залік. Результати атестації затверджуються рішенням комісії. У випадку проходження робітниками навчання в окремих навчально-методичних центрах або в інших компаніях, вони проходять перевірку знань за місцем навчання.

Посвідчення про проходження спеціального навчання з пожежної безпеки

Співробітники, які вдало пройшли перевірку знань наказом комісії видається посвідчення встановленої форми. І навпаки - непроходження атестації співробітником є підставою для направлення його на повторне навчання із обов’язом перескласти залік протягом тридцяти днів.

За своїм власним рішенням роботодавець має право звільнити співробітників, які пройшли курс спеціальних лекцій з пожежної безпеки в компанії, від додаткового проходження вступного та первинного інструктажу. Робітники, яких для проходження навчання було направлено до інших компаній або до спеціалізованих навчально-методичних центрів, від таких інструктажів не звільняються. 

Скачати бланк Посвідчення про проходження навчання з питань пожежної безпеки та відомостей про перевірку знань

Посвідчення про навчання з пожежної безпеки

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати