text
Служба охорони праці

Спеціальне навчання з питань пожежної безпеки

  • 30 липня 2014
  • 2277

З метою покращення рівня загальних пожежно-технічних знань співробітників та напрацювання їх навичок щодо дій у випадках раптового спалаху пожежі на підприємстві, роботодавець зобов’язаний організувати в компанії курс інструктажів в сфері пожежної безпеки. Залежно від особливостей виробничої діяльності компанії, співробітники певних спеціальностей потребують поглибленого (спеціального) навчання з питань пожежної безпеки.

Хто повинен проходити спеціальне навчання з пожежної безпеки

Зокрема, спеціальний курс інструктажів є обов’язковим для таких груп осіб:

  1. співробітники, які безпосередню залучені до виробничого процесу в приміщеннях категорій за вибухопожежною та пожежною небезпекою А, Б і В:
  • категорія А (спалахопожежонебезпечна) – роботи з горючими газами, легкозаймистими рідинами з температурою спалаху не більше 28° С в такій кількості, що можуть утворювати вибухонебезпечні парогазоповітряні суміші;
  • категорія Б (спалахопожежонебезпечна) – роботи з речовинами та матеріалами, що можуть спалахувати та горіти у азі взаємодії з повітрям, водою або один одним;
  • категорія В (пожежонебезпечна) – роботи з горючим пилом або волокнами, легкозаймистими рідинами з температурою спалаху більше 28° С, горючими рідинами, які можуть спровокувати виникнення надмірного тиску спалаху.
  1. співробітники, які працюють з механізмами, обладнанням, пристроями, де задіяні легкозаймисті та горючі рідини, горючі гази, речовини та матеріали, здатні вибухати або горіти в результаті взаємодії з водою, киснем повітря та при поєднанні один з одним;
  2. співробітники, відповідальні за збереження небезпечних матеріалів і засобів;
  3. електрогазозварювальники та робітники, які працюють з електроустановками у вибухо- та пожежонебезпечних зонах;
  4. інші співробітники, діяльність яких потребує специфічних знань з питань пожежної безпеки та навичок для запобігання виникненню пожежі.

Звертаємо увагу, що наведений перелік осіб, які потребують спеціального навчання, не є вичерпним. Конкретний перелік співробітників, які в обов’язковому порядку мають пройти курс спеціального навчання з пожежної безпеки, затверджується розпорядженням директора компанії.

Загальна інформація про спеціальне навчання з питань пожежної безпеки

Якщо в компанії немає можливості проводити спеціальне навчання співробітників, то керівник повинен організувати навчання своїх підлеглих у споріднених підприємствах або направити робітників до спеціалізованих навчально-методичних центрів в сфері охорони праці.

Співробітників, які протягом минулого року вже прослухали курс спеціального навчання з пожежної безпеки на попередньому місці роботи на аналогічній посаді і можуть підтвердити рівень своїх знань, дозволяється звільнити від повторного проходження курсу в компанії.

У випадках, коли навчання співробітників планується здійснити безпосередньо на підприємстві, директор розробляє та затверджує програму інструктажу і подає її на узгодження до уповноважених органів державного пожежного нагляду.

Навчальні лекції та семінари з пожежної безпеки рекомендується проводити у групах, розділивши співробітників відповідно до їх спеціальності. За необхідності слід долучити до проведення лекцій експертів або технічних спеціалістів, які володіють фаховими знаннями. 

Комісія з перевірки знань після спеціального навчання з пожежної безпеки

Після завершення курсу спеціальних інструктажів співробітники повинні пройти атестацію отриманих знань, для чого вони складають заліки з пожежної безпеки перед спеціально створеною на підприємстві комісією (у великих компаніях допускається створення декількох комісій в кожному відокремленому підрозділі).

Головою такої комісії виступає директор підприємства або головний інженер, які затверджують перелік проблемних питань, що виносяться на залік. Результати атестації затверджуються рішенням комісії. У випадку проходження робітниками навчання в окремих навчально-методичних центрах або в інших компаніях, вони проходять перевірку знань за місцем навчання.

Посвідчення про проходження спеціального навчання з пожежної безпеки

Співробітники, які вдало пройшли перевірку знань наказом комісії видається посвідчення встановленої форми. І навпаки - непроходження атестації співробітником є підставою для направлення його на повторне навчання із обов’язом перескласти залік протягом тридцяти днів.

За своїм власним рішенням роботодавець має право звільнити співробітників, які пройшли курс спеціальних лекцій з пожежної безпеки в компанії, від додаткового проходження вступного та первинного інструктажу. Робітники, яких для проходження навчання було направлено до інших компаній або до спеціалізованих навчально-методичних центрів, від таких інструктажів не звільняються. 

Скачати бланк Посвідчення про проходження навчання з питань пожежної безпеки та відомостей про перевірку знань

Посвідчення про навчання з пожежної безпеки

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть свій статус професіонала —пройдіть швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту

• шпаргалки для безпомилкової роботи

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль