Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів

470
З метою надійної та безпечної експлуатації ліфтів у побуті та на підприємствах законодавство визначає ряд вимог до побудови, виготовлення, установки, налагодження, технічного огляду, ремонту та модернізації ліфтів, підйомників та їх складових частин. Докладніше читайте далі.

Сукупність таких вимог зведена у Технічному регламенті ліфтів, приписи якого встановлюють норми, обов’язкові для дотримання виробниками, монтажниками та постачальниками ліфтів.

Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів

Будівництво ліфтів має здійснюватися за типовою моделлю ліфта. Будь-які відступлення від затвердженого зразка ліфта дозволяються тільки в межах відхилень, допущених в технічній документації на ліфт. Під час установки ліфту необхідно використовувати тільки ті матеріали та інструменти, що рекомендовані для відповідної моделі ліфту виробником.

Проектна і технічна документація ліфта повинна враховувати:

 • допустиму швидкість ліфту; 
 • максимальну кількість пасажирів;
 • способи руху і кріплення кабіни ліфту в шахті.

Кабіна ліфта має закріплюватись за допомогою окремо встановлених канатів та ланцюгів (не менше ніж 2). З метою недопущення зриву кріплення під час руху кабіни, виробник повинен переконатись у разі перевищення завантаження ліфту, ліфт не розпочне рух.

Ліфт повинен бути обладнаний подвійними дверима:

 • дверима шахти;
 • дверима кабіни. 

Кожну з яких слід забезпечити належним рівнем вогнестійкості та ізоляції. Додатково, кожна із систем дверей повинна бути обладнана автоматичним та механічним замком.

Увага!

Дані правила стосуються ліфтів загального користування, призначених для перевезення людей та вантажу і розташованих у будівлях під кутом нахилу, який не перевищує 15°.

Ліфти і підйомники, які використовуються на військових об’єктах або будівельних майданчиках, канатні дороги та фунікулери мають власні особливості використання і даним Технічним регламентом не регулюються.

Під час установки ліфту слід передбачити наявність вільного простору між кабіною та шахтою по боковим сторонам, між дном шахти і підлогою кабіни та між дахом кабіни та стелею шахти.

Засоби та заходи безпеки

Особливу увагу слід приділяти засобам безпеки, що забезпечуватимуть падіння кабіни чи її самовільне переміщення, в тому числі у разі раптового відключення електроживлення. У випадку перегрівання комплектуючих елементів ліфта або систем кріплення, ліфт повинен закінчити рух і не реагувати на виклик.

З метою недопущення травмування людей або пошкодження механізму ліфту сторонніми особами, необхідно забезпечити можливість доступу до шахти та пристроїв ліфта тільки членам технічного професіоналу, що проводять обслуговування ліфту. Приміщення, де розташовані електричні схеми та запобіжні пристрої ліфту також мають бути надійно закриті від третіх сторін.

Скачати бланк Декларація про відповідність ліфта вимогам Технічного регламенту

Декларація про відповідність ліфта

Вимоги до оснащення кабіни ліфту:

 • двері кабіни необхідно сконструювати таким чином, щоб уникнути завдання травм особами при їх закритті. Окрім того, ліфт не повинен починати рух до повного зачинення дверей. Під час руху кабіни між поверхами, двері мають біти надійно заблоковані;
 • конструкція кабіни ліфту має враховувати потреби пасажирів з обмеженими фізичними можливостями, бути зручною та легкою в управління. Інструкції для керування ліфтом, а також загальна інформація щодо міцності та вантажопідйомності ліфта розміщуються на стенді всередині кабіни;
 • кабіна ліфта має бути обладнана вентиляційними та освітлювальними системами, що даватимуть змогу особам перебувати в кабіні протягом тривалого часу у випадку аварійної зупинки ліфта. При цьому, виробник повинен забезпечити функціонування таких систем у автономному режимі, навіть за відключення електроживлення у будівлі;
 • в кабіні повинні бути наявні засоби двостороннього зв’язку для з’єднання пасажирів із диспетчерською службою;
 • рекомендується розмістити в кабіні інструменти та засоби для самостійного вивільнення пасажирів.

Оцінка технічного стану ліфта та комплектуючих засобів

Перед введенням в експлуатацію всі ліфти підлягають обов’язковому аналізу на предмет їх відповідності вищезазначеним правилам.

Підтвердженням відповідності ліфта та його комплектуючих нормам Технічного регламенту є спеціальний знак, який наноситься на помітному місці в кабіні ліфта (знак відповідності), та декларація відповідності, складена виробником (постачальником). Копія декларації має зберігатись протягом, щонайменше, 10 років з моменту початку роботи ліфта.

Контрольні функції щодо безпеки експлуатації ліфтів покладаються на уповноважений орган виконавчої влади - Державну службу України з питань праці.

Зокрема, до кола повноважень Держпраці відносяться функції:

 • складання висновків щодо готовності ліфтів до використання; 
 • проведення їх технологічної експертизи; 
 • здійснення постійного моніторингу за технічним станом ліфтів.


Ваша персональна добірка.

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Перевірте свої знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією

  ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

  Розсилка

  © Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Свідоцтво про державну реєстрацію
  КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008

  
  • Ми в соцмережах
  Позбутьтеся цього надокучливо вікна раз і назавжди!

  Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

  Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ форми, зразки та бланки документів з охорони праці без обмежень.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Що? Вже йдете? І не дочитаєте?

  Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ. Це займе не більше 1 хв — натомість надалі читатимете ще більше статей, запитань та відповідей.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І не відволікайтеся!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×


  Запрошуємо 4 серпня на безплатний вебінар
  «Пожежна безпека на підприємстві: загальні вимоги»  У програмі вебінару передбачений час для відповідей на ваші запитання.