Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий доступ ▶ ▷

Довідник спеціаліста з охорони праці

План евакуації при пожежі

30 серпня 2019
51174
Середній бал: 4.83 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

У разі раптового виникнення пожежі вкрай важливою є правильна організація безпечної евакуації людей з будівель і уникнення стовпотворінь та натовпів у приміщеннях. У зв’язку з цим, на власників та орендарів підприємств, установ та організацій покладається обов’язок заздалегідь підготувати і впровадити комплекс заходів, спрямованих на забезпечення пожежної безпеки на виробництві. План евакуації евакуації при пожежі — незамінний елемент такої підготовки.

зразок плану евакуацїї

Все про пожежну безпеку в одній тематичці

Загальні вимоги до плану евакуації

Детальний план евакуації людей з будівлі необхідно розмістити у помітних місцях (наприклад, на інформаційних стендах, закріплених на стіні) на кожному поверсі. План має складатись з таких частин:

 • текстова частина, де зазначається способи управління евакуацією осіб, порядок та послідовність евакуації, відповідальні за евакуацію особи, номери аварійних пожежних команд та уповноважених підрозділів оперативного реагування МНС, правила надання домедичної допомоги, інформація щодо використання засобів пожежогасіння та інших інструментів для успішного проведення евакуації;
 • графічна частина, що складається зі схеми поверху або сектору приміщення та містить наочне зображення плану евакуації. В графічній схемі слід зобразити місце розташування інструментів пожежогасіння, систем виклику аварійних команд, телефонів тощо. Також, на схему наносяться напрямки руху осіб до найближчих евакуаційних виходів: внутрішніх сходових клітин, зовнішніх сходів, виходів на вулицю. Нагадуємо, що під час пожежі користуватися ліфтами або іншими механічними підйомниками суворо забороняється.

План евакуації з приміщень складається особою відповідальною за дотримання охорони праці та пожежної безпеки на підприємстві і підписується директором.

Зверніть увагу!

На об’єктах з постійним або тимчасовим перебуванням на них 100 і більше осіб або таких, що мають хоча б одне окреме приміщення із одночасним перебуванням 50 і більше осіб, у будинках та спорудах (крім житлових будинків), котрі мають 2 поверхи і більше, у разі одночасного перебування на поверсі більше 25 осіб, а для одноповерхових — понад 50 осіб, мають бути розроблені та вивішені на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі.

Така вимога зазначена у пункті 5 розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС від 31.12.2014 № 1417.

Швидкий тест: на якому малюнку правильно зображено знак

«Куріння заборонено!»?

знаки пожежної безпеки Місця для куріння Місця для куріння Місця для куріння
Варіант 1 Варіант 2 Варіант 3 Варіант 4

Всі варіанти допустимі

Як накреслити план евакуації

Для уникнення непередбачуваних обставин план евакуації повинен містити декілька варіантів та шляхів евакуації.

Основний та допоміжний маршрути евакуації зображуються в графічній частині плану переривчастою лінією зеленого кольору, допоміжний маршрут евакуації наноситься тоншою лінією. Лінії основного маршруту евакуації та виходу повинні бути удвічі товщі ніж лінії плану поверху.

Умовні графічні позначення символів на плані евакуації

Умовні графічні позначення символів на плані евакуації

Зверніть увагу! У прикладі умовних позначень до плану евакуації використовується посилання на ГОСТ, який втратив чинність.

Маршрути руху людей під час евакуації з поверху необхідно зазначати в напряму сходових кліток, які ведуть з цього поверху на вулицю або у безпечне сховище. За наявності декількох сходових кліток на поверху маршрут евакуації прокладають до найближчих сходів.

Для допомоги працівникам зорієнтуватися на місці відносно плану евакуації, на графічній частині плану необхідно зобразити трикутник червоного кольору «Ви – тут».

Всі наявні в графічній системі символи мають бути нанесені чітко і супроводжуватись легендою (розшифровкою).

План евакуації при пожежі зразок

Зразок плану евакуації

Якщо приміщення використовується для скликання міжнародних заходів/конференцій або в ньому працюють іноземні громадяни, надписи на плані евакуації мають бути обов’язково продубльовані англійською мовою.

Рекомендовано заламінувати план евакуації при пожежі або накрити його захисним склом для збереження від пошкодження атмосферними опадами або висвітлення. Періодично, у разі пошкодження текстової або графічної частин плану евакуації чи зміни планування приміщення, схема евакуації при пожежі має бути оновлена.

План евакуації населення

Відповідно до статті 33 Кодексу цивільного захисту України евакуація населення проводиться на державному, регіональному, місцевому або об’єктовому рівні. Залежно від особливостей надзвичайної ситуації встановлюються такі види евакуації:

 • обов’язкова;
 • загальна або часткова;
 • тимчасова або безповоротна.

Рішення про проведення евакуації приймають:

 • на державному рівні – Кабінет Міністрів України;
 • на регіональному рівні – обласні та Київська міська державні адміністрації;
 • на місцевому рівні – районні, районні у містах Києві державні адміністрації, відповідні органи місцевого самоврядування;
 • на об’єктовому рівні – керівники суб’єктів господарювання.

З метою розв’язання питань щодо планування заходів з евакуації населення, а також заходів з евакуації матеріальних і культурних цінностей, загальні вимоги до розроблення відповідних документів визначено Методикою планування заходів з евакуації, затвердженою наказом МВС України від 10.07.2017 № 579 (далі – Методика).

Методикою, зокрема,  встановлено, що планування відповідних заходів у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій та із зон збройних конфліктів покладається на центральні  органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та на суб’єкти господарювання.

З цією метою в центральних органах виконавчої влади, місцевих державних адміністраціях, органах місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання утворюються комісії з питань евакуації. На суб’єктах господарювання з чисельністю працюючого персоналу менш як 50 осіб призначається особа, яка виконує функції зазначеної комісії.

Планування евакуації здійснюється на підставі рішення комісії з питань евакуації відповідного рівня, у якому визначаються:

 • аналіз ситуації, що склалася або може скластися;
 • райони (населені пункти), у яких необхідно здійснювати заходи з евакуації;
 • безпечні райони (населені пункти) для розміщення евакуйованого населення та матеріальних і культурних цінностей;
 • час початку евакуації населення та матеріальних і культурних цінностей та час закінчення;
 • порядок вивезення населення (виведення пішки) та матеріальних і культурних цінностей транспортними засобами;
 • організація управління евакуацією;
 • заходи забезпечення евакуації населення та матеріальних і культурних цінностей.

Для завчасного планування евакуаційних заходів розробляються відповідні документи, зокрема:

 • комісіями з питань евакуації центральних органів виконавчої влади – план евакуації працівників апарату;
 • комісіями з питань евакуації місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування – план евакуації населення та план приймання і розміщення евакуйованого населення (у разі планування розміщення на їх території евакуйованого населення);
 • комісіями з питань евакуації суб’єктів господарювання – план евакуації працівників.

План евакуації з приміщень розробляються комісією з питань евакуації, підписуються її головою, затверджуються керівником органу (суб’єкта господарювання), який утворив таку комісію, погоджуються органом, на території якого планується розміщення евакуйованого населення.

Комісія з питань евакуації, утворена місцевою державною адміністрацією чи органом місцевого самоврядування, на території якого планується розміщення евакуйованого населення, розробляє план його приймання і розміщення в безпечному районі, який затверджується керівником органу, що утворив відповідну комісію.

Координацію діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування з питань евакуації та методичне керівництво плануванням цих заходів здійснює Державна служба України з надзвичайних ситуацій.

logo
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!

А також шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!

А також шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте:

• всі інструкції та інструктажі з охорони праці

• шпаргалки і онлайн-тести

• вебінари та презентації від найкращих експертів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ через СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і дочитати

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати